Erdoğan: BM Güvenlik Konseyi sorumluluğunu yerine getiremedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail-Filistin arasında devam eden çatışmalara yönelik, ''İyice etkisizleşen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi sorumluluğunu bir kez daha yerine getiremedi. İnsan hak ve hürriyetleri konusunda mangalda kül bırakmayan batılı ülkeler, ateşe körükle gitmek dışında hiçbir adım atmadı. Uluslararası medya organları taraflı ve ikiyüzlü yayınlarıyla âdeta insan kıyımını aklama yarışına girdi.'' dedi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Erdoğan: BM Güvenlik Konseyi sorumluluğunu yerine getiremedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla İsrail-Filistin arasında devam eden çatışmalara yönelik açıklamalarda bulundu.

Erdoğan açıklamasına, İslam İşbirliği Teşkilatı İcra Komitesi’nin Olağanüstü Toplantısı’nın Filistin halkıyla dayanışmasını ve Filistin davasına desteğini göstermesi nedeniyle takdir ederek başladı.

7 Ekim’den itibaren krizin çözümü için devlet ve hükûmet başkanı seviyesinde 18 liderle telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gazze halkına yardım eli uzatmaya devam ettikleri belirtti. 

Erdoğan, ”Cidde’de yapılan İslam İşbirliği Teşkilatı İcra Komitesi Olağanüstü Toplantısı’nın İsrail’in artan zulmü karşısında İslam âleminin kararlılığını, Filistin halkıyla dayanışmasını ve Filistin davasına desteğini somut bir şekilde göstermesi bakımından takdirle karşılıyorum.

7 Ekim’de başlayan ve tüm bölgemize sıçrama riski olan krizin çözümü için ilk günden itibaren yoğun gayret sarf ettik. Şimdiye kadar devlet ve hükûmet başkanı seviyesinde 18 liderle telefon görüşmesi gerçekleştirdik. Mısır makamlarıyla iş birliği içerisinde 3 uçak dolusu insani yardım malzemesini bölgeye ulaştırdık. 17 yıldır abluka altında yaşayan mazlum Gazze halkına yardım elimizi uzatmaya devam ediyoruz. Ancak sükûneti sağlamaya matuf çabalarımız bölgeye uçak gemilerinin gönderilmesi, Filistin halkına yönelik yardımların kesilmesi ve Gazze halkının toptan cezalandırılması gibi adımlarla sekteye uğradı.” ifadelerini kullandı.

”Kıyımı aklama yarışına girdiler”

İsrail’in ‘güvenli bölgelere’ yönelik saldırılarını eleştiren Erdoğan, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi sorumluluğunu yerine getirmediğini, batılı ülkelerin ateşe körükle gittiğini ve uluslararası medya kuruluşlarının taraflı ve ikiyüzlü yayınlarıyla katliamı aklama yarışına girdiğinin altını çizdi. 

Konuyla ilgili açıklamasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, ”İyice etkisizleşen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi sorumluluğunu bir kez daha yerine getiremedi. İnsan hak ve hürriyetleri konusunda mangalda kül bırakmayan batılı ülkeler, ateşe körükle gitmek dışında hiçbir adım atmadı. Uluslararası medya organları taraflı ve ikiyüzlü yayınlarıyla âdeta insan kıyımını aklama yarışına girdi. “Güvenli bölge” denilen alanlara göç eden masum insanların, sınır kapılarının, camilerin, okulların ve sivil yerleşim yerlerinin bombalanması son 12 günde şahit olduğumuz savaş suçlarından birkaçıdır.” dedi.

”Önce insani ateşkesin, sonrasında da kalıcı istikrarın tesisi için çalışmayı sürdüreceğiz”

Dün akşam saatlerinde, Gazze’nin merkezindeki El Ehli Arab Hastanesi’ne yönelik düzenlenen saldırıya da değinen Erdoğan, saldırıları lanetlediğini vurgulayarak, ”İnsanlığa karşı suç teşkil eden ve Gazze halkına yönelik soykırım derecesine varan bu saldırının faillerini lanetliyorum.” ifadelerine yer verdi. 

Türkiye’nin önce insani ateşkesin, sonrasında da kalıcı istikrarın tesisi için çalışmayı sürdüreceğini belirten Erdoğan’ın paylaşımı şöyle: 

”Dün, El Ehli Arab Hastanesi’ne yönelik menfur saldırıyla Gazze’deki katliam bir başka boyuta taşınmıştır. İnsanlığa karşı suç teşkil eden ve Gazze halkına yönelik soykırım derecesine varan bu saldırının faillerini lanetliyorum. Yüreklerimizi dağlayan dünkü katliamdan failler kadar 7 Ekim’den bu yana yaptıkları açıklamalarla ateşe benzin dökenler de sorumludur.

İsrail bombardımanlarında şehit olan çoğu çocuk ve kadın 4 bin Gazzeli kardeşimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar niyaz ediyorum. Türkiye olarak önce insani ateşkesin, sonrasında da kalıcı istikrarın tesisi için çalışmayı sürdüreceğiz.”

Erdoğan: BM Güvenlik Konseyi sorumluluğunu yerine getiremedi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir