İyi Parti’de toplu istifa; “Akşener bizi maraba olarak görmesin”

İyi Parti Amasya İl Başkanlığı, İlçe Başkanları ve yönetim kurulları dahil 6 İlçe toplu olarak istifa ettiler.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İyi Parti’de toplu istifa; “Akşener bizi maraba olarak görmesin”

Betül Yılmaz/AMASYA-BHA

Parti İl Binasında gerçekleştirilen basın toplantısında açıklama yapan İyi Parti Amasya İl Başkanı Birol Çapkınoğlu şunları söyledi:

”Bu tasarlanmış bir açıklama değildi bugün ben tek başıma bir basın açıklaması yapacaktım. Gece boyu parti içinde ki gelişmeler nedeniyle durum bu hale geldi.

Türk siyasetinde sıkışmışlığı, düğümü çözmek için yola çıkmış olduğum İyi Parti Amasya İl Başkanlığını görevimi bir yıl boyunca hakkıyla yerine getirmeye çalıştım. Seçimlerden sonra genel merkezle yapılan son değerlendirme ve istişareler neticesinde istifa etmem zarureti hasıl oldu.

Bugün itibariyle İyi Parti Amasya İl Başkanlığından istifa ediyorum. Bahsettiğim gibi bu karar topluca alınmış bir karar değil benim şahsi kararımdır. Amacımız emek verdiğimiz İyi Parti’ye asla zarar vermek değildir çünkü kamuoyu böyle bir davranışı genel merkeze kafa tutmak olarak değerlendirir, bizim davranışımızın amacı bu değildir.

Biz bunu Amasya’da yerel siyaset olarak atmamız gereken bir adım olarak görüyoruz. Bu süreçte benimle özverili bir şekilde gece gündüz demeden çalışan yönetim kurulu üyelerimize tüm ilçe başkanlarımıza, ilçe yönetimlerine teşekkür ediyorum. Hepiniz hakkınızı helal edin. Siyasi mücadeleler devam eder ancak geldiğimiz noktada bu istifa zaruri hale gelmiştir. Bu kararın şahsıma ve hepimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum” dedi.

 

İyi Parti Amasya Merkez İlçe Başkanı Hakan Eser ise “bizler başarı ve başarısızlıkta hep beraberiz ortada bir başarısızlık söz konusu ise bu İl başkanı özelinde değil yönetimler özelinde olması gerekiyor. Gerçekleştirdiğimiz istişareler sonucunca Merkez İlçe başkanlığı ve yönetimi olarak bizde bugün istifamızı vereceğiz.”

İyi Parti Merzifon İlçe Başkanı Saffet Keleş açıklamasında “yaklaşık olarak 4,5 -5 yıldır Merzifon ilçe başkanlığı yapıyorum. Bu kararı alırken yönetim kuruluyla birlikte aldık çünkü biz Birol başkanımla birlikte  yola çıktık ona karşı yapılmış büyük bir haksızlık vardır. Genel Başkanımız Meral Akşener’in bir sözü vardır, “siyasi partiler seçmeni maraba olarak görmesinler” şunu gördük ki Genel Başkanımız Meral Akşener ve bazı arkadaşlar İl ve İlçe başkanlarını kendi söylemleriyle maraba olarak görmektedirler. Bizim kızgınlığımız yapılan vefasızlıktır, bizi maraba olarak görmesinler” dedi.

Parti disiplin kurulu Başkanı Süleyman Elmacı ise “istifaları kabul etmek için şuan istifa edemiyorum ama işlemler biter bitmez bende istifamı vereceğim. Amasya’yı başarısız görenler, önce kendilerine bakmalı. Türkiye genelinde ne kadar başarılısın ona bakacaksın. Bir oyu %13’lerden %8’lere düşürdüysen önce sen istifa edeceksin” ifadelerini kullandı.

 

İyi Parti’de toplu istifa; “Akşener bizi maraba olarak görmesin”