Amasya’da Öğretmenler ‘Şiddete Hayır’ dedi

Amasya’da öğretmenler 10 Mayıs 2024 tarihinde İstanbul'un Eyüp ilçesinde bulunan özel bir okulda görev yapan öğretmen İbrahim Oktugan’ın bir öğrencisi tarafından gerçekleştirilen silahlı saldırı sonrasında hayatını kaybetmesi dolayısıyla 1 günlük iş bıraktı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Amasya’da Öğretmenler ‘Şiddete Hayır’ dedi

Betül Yılmaz/BHA-AMASYA

İl Milli Eğitim binası önünde toplanan öğretmenler, öğretmenlere karşı artan şiddet olaylarına karşı yasal düzenleme istediler. Türk Eğitim Sen’in Şube Başkanı Kerem Camcı öğretmenler adına basın açıklaması gerçekleştirdi.

Şiddete karşı yasal düzenleme istediklerini ifade eden Camcı açıklamasında şunları söyledi; “Eğitim çalışanlarına yönelik giderek artan şiddet olaylarını protesto etmek amacı ve şiddeti önleyecek, failleri cezalandıracak, mağdurlara hukuki koruma sağlayacak bir yasal düzenlemenin yapılması talebiyle bir araya gelmiş bulunmaktayız.

Bugüne kadar kamu görevlilerine yönelik gerçekleştirilen tüm şiddet olaylarında tepkimizi en sert şekilde ortaya koyduk. Sendika olarak, geçen yıl hayata geçirilen Öğretmenlik Meslek Kanunu tartışmalarında şiddete yönelik düzenlemeyi talep edip son ana kadar sergilediğimiz ısrarın gereği yapılmadı. O gün gereği yapılsaydı belki bugün daha farklı konuşmak mümkün olacaktı. Genel Başkanımız Ali Yalçın ile görüşmesinde Sayın Bakanın meslek kanununa ilişkin yeni düzenleme konusunda kullandığı ‘şiddete karşı yasal düzenleme’ ifadelerini son derece kıymetli buluyoruz. Bunun bir an evvel hayata geçmesinin takipçisi olacağız.

Bu doğrultuda, eğitim çalışanlarına karşı eğitim ve öğretim hizmetinin sunumundan kaynaklı şiddet eylemlerine yönelik cezai ve hukuki tedbirlerin alınması elzemdir. Eğitim çalışanları olarak, şiddete karşı caydırıcı nitelikte münhasıran bir cezai müeyyide getirilmesini, şiddete uğrayana, çalışana da hukuki koruma sağlayacak türden yasal düzenlemelerin acilen yapılmasını istiyor ve bekliyoruz” ifadelerine yer verdi.

Amasya’da Öğretmenler ‘Şiddete Hayır’ dedi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir