Hapis yattığı cezaevinin avlusunda türkülerini söyledi

Çaycumalıların 7. buluşması ilginç bir etkinliğe de ev sahipliği yaptı. Emekli Öğretmen Mehmet Paşakahyaoğlu, tam 44 yıl önce 2 ay hapis yattığı cezaevinin bahçesinde katılımcılara türkü söyledi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hapis yattığı cezaevinin avlusunda türkülerini söyledi

Çaycuma emekli öğretmen, Şair, Halk Ozanı Mehmet Paşkahyaoğlu 1980’de, siyasi nedenlerle 2 ay tutuklu kaldığı cezaevinin bahçesinde bu kez türkülerini söyleyip şiirlerini okudu. Cezaevinde kaldığı dönemde çekilmiş fotoğraflarını da gösteren Paşakahyaoğlu, “Bana suçun neydi, diye soruyorlar. Her sorana söylediğim gibi, tek suçum var, o da öğretmen olmak. Tam 44 yıl önce burada 2 ay kaldım. O zaman da burada sazımla türküler söyledim. Ama şimdi burada, sizin aranızda, olağanüstü güzellikteki bir ortamda türküler söylemek çok daha güzel.” dedi.
TÖB-DER’E ÜYE OLDUĞU İÇİN TUTUKLANMIŞ
Çaycuma Belediyesi tarafından restore edilerek “Kaymakam Serkan keçeli Kültür Merkezi” adıyla Çaycumalıların hizmetine sunulan eski cezaevinin bahçesinde okurlarıyla da söyleşen Paşkahyaoğlu, kendi deyimiyle öküzün altında buzağı arandığı bir dönemde, yasal olarak kurulmuş öğretmen derneği olan TÖB-DER’e üye olmaktan tutuklanmış. Paşkahyaoğlu, suçlamaların tamamından berat etmiş ama derdinin anlatıncaya kadar yattığı toplam 7,5 ay hapis de yanına kar kalmış.
AŞIKLIK GELENEĞİNİN SON TEMSİLCİLERİNDEN
Aşıklık geleneğinin Çaycuma’daki son temsilcilerinden olan Mehmet Paşakahyaoğlu son çıkan “Cumhuriyet Sevdalısı Bir Öğretmenin Anıları-Şiirleri” adlı kitabını da imzaladığı etkinlikte, şiirlerini okurken, sözlerini kendisi yazıp, kendisi bestelediği Çaycuma temalı türkülerini de söyledi. Cezaevinde yapılan düzenlemeleri çok beğendiğini de ifade Paşakahyaoğlu, emeği geçen herkese teşekkür etti.
Hapis yattığı cezaevinin avlusunda türkülerini söyledi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir