Sivas’ta Hububat Sektöründe Politika ve Düzenlemeler İsimli Panel Gerçekleştirildi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sivas’ta Hububat Sektöründe Politika ve Düzenlemeler İsimli Panel Gerçekleştirildi

Sivas İl Tarım ve Orman Müdürlüğü konferans salonunda düzenlenen panele Sivas Ticaret Borsası Başkanı Hayrullah Karakaya, Sivas Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız, Toprak Mahsulleri Ofisi Başmüdürü Ercan Bakırtaş, Sivas Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mehmet Akif Aslan, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Tarım Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tolga Karaköy, Lisanslı depo sahibi Erdem Şimşek, Moderatör ve Borsa Akademik Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Kürşad Özkaynar, Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ ve sektör temsilcileri katıldı. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu. Sivas Ticaret Borsası tanıtım filminin yayınlanmasının ardından açış konuşmasını yapan Sivas TB Başkanı Hayrullah Karakaya, panelin amacıyla ilgili bilgi verdi.

AMACIMIZ, YAŞANILAN SIKINTILARA ÇÖZÜM BULMAKTIR

Başkan Hayrullah Karakaya, Sivas’ın tarım ve hayvancılık açısından son derece önemli bir il olduğuna değinerek, “Buradaki amacımız ilimiz tarımının temsilcisi olan kurum müdürlerimiz, oda başkanlarımız ve tüccarlarımız arasında bilgi alışverişini sağlayarak yaşanılan sıkıntılara çözüm bulmaktır. Sivas, geniş tarım arazisi ve tarımsal havza varlığıyla tarımsal üretimde zengin bir ildir. Sivas tarımında çok önemli bir paya sahip olan hububat üretiminin sadece üretim aşamasında değil pazarlama sürecini de ele alacağız. Yaşadığınız sıkıntıları sektörünüzde faaliyet gösteren bir kardeşiniz olarak yakinen biliyorum. Sivas’ta üretilen ürünlerin düşük karlarla, yüksek navlunlar ödeyerek tarımsal sanayinin gelişmiş olduğu illere göndermeye çalışıyoruz. Tabi bu süreçte bizi her geçen gün daha geriye götürüyor” dedi.

BİLİM VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTEMİZDEN MAKSİMUM ŞEKİLDE FAYDALANMALIYIZ

Sivas’ta tarımsal sanayinin gelişmesi konusunda herkesin elini taşın altına koyması gerektiğine vurgu yapan Başkan Karakaya, “Şehrimizde tarımsal sanayinin gelişimini sağlamak için Tarım İl Müdürlüğümüz, Bilim ve Teknoloji Üniversitemiz ile Borsamız iş birliği yaparak, ilimizdeki ürünlerin katma değerinin arttırılmasını sağlamak arzusu içerisindeyiz. Şehrimizdeki Bilim ve Teknoloji Üniversitemizden maksimum şekilde faydalanmalıyız. Şehrimiz tarımının artık bilimsel ve teknolojik donatılarla zenginleştirilmesi gerekmektedir. Borsa olarak, tüm paydaşlarımız arasındaki koordinasyonu sağlayarak Sivas’ımızı tarımsal Sanayide zirveye taşımak istiyoruz. Bizler Sivas Ticaret Borsası Meclisi olarak göreve geldiğimiz ilk günden itibaren şehrimizin tarım ve hayvancılık potansiyelini arttırmak adına projeler geliştiriyoruz. İlk olarak siz değerli üyelerimizle birlikte yaşadığımız sıkıntılardan birisi olan ürün depolama ile ilgili eksikliğimizi gidermek için Sivas merkeze 40 Bin Tonluk Lisanslı Depo kurma iznimizi almış bulunmaktayız. İnşallah amacımız bu yıl yatırıma başlayıp, 2024 yılı hasat öncesi bu yatırımı tamamlamaktır. Bir diğer arzumuz ise, Sultan Şehrimiz Sivas’ımıza tarım kompleksinin kazandırılmasıdır. Sivas’ımıza yakışır, içerisinde son teknolojiyle donatılmış Laboratuvar ve satış salonunun bulunduğu bir borsa binası ve siz değerli paydaşlarımızla iç içe olmak adına çağımıza uygun modern dükkanların bulunduğu Sivas Ticaret Borsası Tarım Kompleksini inşallah şehrimize kazandıracağız. Bu panelin, hububat sektörü için Sivas’ın tarımsal kalkınmasına katkı sağlayacağına inanıyorum. Birlikte, Sivas’ın hububat sektöründeki büyümesini teşvik edebilir ve sektördeki tüm paydaşlar için daha iyi bir gelecek oluşturabiliriz” diye konuştu.

Daha sonra kısa bir sunum yapan Sivas Tarım ve Ormancılık İl Müdürü Seyit Yıldız, “İlimiz yaklaşık 780 bin hektar işlenen tarım arazisi ve bunun yaklaşık yarıya yakını da hububat tarım yapılan alan ve toplamda sulama tarım arazimizde 130 bin hektar… Bununla birlikte büyükbaş hayvan varlığımız 2 bin 22, TUİK rakamlarına göre 402 bin. Küçükbaş hayvan varlığımızda yaklaşık 1 milyon. Yine bunun yanında yaklaşık 850 bin hektarlıkta mera varlığına sahibiz. Tabii üretim olarak ilimize baktığımız zaman üretilen ürünlerin de çoğunlukta ülkemizde ilk 10’da yer alan bir üretime sahibiz. Tabii sadece üretim yetmiyor. Üretimde problem yok ancak daha kaliteli üretmemiz ve daha fazla üretimlerini arttırmamız gerekiyor. Dolayısıyla bununla ilgili ne yapabiliriz? Bugün burada bunları konuşacağız” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından panele geçildi. Moderatörlüğünü Borsa Akademik Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Kürşad Özkaynar’ın yaptığı panelde Sivas Ticaret Borsası Başkanı Hayrullah Karakaya, Sivas Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız, Toprak Mahsulleri Ofisi Başmüdürü Ercan Bakırtaş, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Tarım Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tolga Karaköy, Lisanslı depo sahibi Erdem Şimşek hububat sektörüne dair önemli bilgiler paylaştı.

Panel soru cevap bölümü ve panelistlere plaket takdimiyle sona erdi.

Sivas’ta Hububat Sektöründe Politika ve Düzenlemeler İsimli Panel Gerçekleştirildi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir