Yeşil Yol Bölge Turizmini Hareketlendirdi

Artvin, Rize, Trabzon Yaylalarını Birleştirecek 'Yeşil Yol ’un Yüzde 55’inde Çalışmalar Tamamlandı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeşil Yol Bölge Turizmini Hareketlendirdi

Arhavi il Genel meclis Üyesi Artvin İmar bayındırlık ve turizm komisyonu başkanı Kaçkar birlik üyesi Yeşil Yol ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

DOKAP tarafından “Yeşil Yol Projesi” kapsamında gerçekleştirilen Arhavi Arılı Köyü,*Şavşat Meydancık-Mısırlı,*Yusufeli Altıparmak, Yaylalar Olgunlar Yolu Yaylalarını Birleştirecek ‘Yeşil Yol ‘un Yüzde 55’inde Çalışmalar Tamamlandı.

DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Hakan Gültekin, bugüne kadar yapılan çalışmalarda proje için 2 milyar 820 milyon TL harcandığını belirterek, “Turizm Master Planı çerçevesinde yaptığımız çalışmaların önemli bir detay çalışması da Tokat’tan Artvin’e kadar olan Yeşil Yol ile ilgili çalışmamız. Proje kapsamında 4 bin 661 kilometre yolun 1745 kilometresi karayolları ağında olup, 2 bin 885 kilometresi de hem özel idarelerin hem de büyükşehir belediyelerinin sınırları içerisinde kalmaktadır. Biz özellikle DOKAP idaremiz olarak 2 bin 885 kilometrelik kısmında önemli çalışmalar yapmaktayız. Bugüne kadar bu çalışmalarla ilgili 2013-2023 yılları arasında bugünkü rakamlarla 2 milyar 820 milyon TL gibi bir rakımı bu sahada harcadık” diye konuştu.

‘Yeşil yol bölge turizmini hareketlendirdi’

DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Hakan Gültekin, “Yeşil Yol” ile birlikte bölge turizminin hareketlendiğini de söyleyerek, “Bizim bir Turizm Master Planımız var. 2018 yılında bu plan devreye girdi. Bugüne kadar yaylaların birbirine bağlanması, güney-kuzey aksı ve doğu-batı aksı eksenindeki yapılan çalışmaların, bölgedeki farklı turizm destinasyonlarına gidilmesine, gezilmesine ve orada turizm hareketliliği yaşanmasına ciddi bir katkısı oldu. Özellikle illerimizin turist hareketliliği ile ilgili, yerli ve yabancı turistlerin gelişleri ve gidişleri ile ilgili önemli rakamsal artışlar var. Pandemiden sonra bölgede özellikle Doğu Karadeniz’de Artvin, Rize, Trabzon’da yatak kapasitelerimiz ile ilgili sorgulanmalar başladı. Yani nitelikli yatak sayımız yeterli değil. Aynı turizm hareketliliğin şimdi Giresun’a, Ordu’ya, Samsun, Tokat’a, Çorum’a, Amasya’ya yansımaları var” ifadelerini kullandı.

 

Yeşil Yol Bölge Turizmini Hareketlendirdi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir