Rize’de 5. Uluslararası Pastacılar Festivali başlıyor

Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinde bu yıl Cumhuriyetin 100. Yılına özel düzenlenecek 5. Uluslararası Pastacılık Festivali 27-29 Ekim 2023 tarihleri arasında pastacılar ve ünlü şeflerin katılımıyla gerçekleştirilecek.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

5. ULUSLARARASI PASTACILAR FESTİVALİ BAŞLIYOR

CUMHURİYET’İN 100. YILINDA PASTACILIK SEKTÖRÜ RİZE’DE BULUŞUYOR

Çamlıhemşin Eğitim ve Kültür Derneği tarafından düzenlenecek 5. Uluslararası Pastacılar Festivali’nde sektörün temsilcileri buluşacak. Pasta ustaları başta olmak üzere ünlü şeflerin katılımı ile sektörel ve yöresel kıyafetlerle renklendirilecek kortej yürüyüşü düzenlenecek festivalde vatandaşlara pasta ikramları yapılacak. Korteje özel hazırlanacak büyük bir pastanın içinden çıkacak tulumcu ise yöresel ezgiler çalacak. Festivalde oluşturulacak ve ‘Bu Vadi Size Minnettardır’ yazılı açılışı yapılacak ‘Şükran Kütüğü’ne vadinin gelişiminde katkı sağlayanların isimlerine yer verilecek.

Kemer Köprüde Pasta Kesilecek

Kortej yürüyüşünün sonunda tarihi kemer köprü üzerinde özel konsept pastanın kesileceği festivalde, Tarihi Zilkale’de yöreye özgü meyvelerle yapılan pastaların sunumları yapılacak. Ünlü pasta şeflerinin yer aldığı ülke ve dünyadaki gelişmeleri yansıtan “Yeni Yüzyıla Pastacılığın Vizyonu” isimli konferansın düzenleneceği festivalde yöresel çorapların sunulduğu sergi ve defile ile yöresel çorap şeklindeki pastanın da kesimi yapılacak.

Resim Sergisi Açılacak

Festivalde ünlülerin katılımıyla İklim Değişikliğinin gıdalarımıza etkisini ve gıdanın kıymetini anlatan farkındalık hikayesi okunacak. Tüketim ekseninde İklim Değişikliğini konu alan Asya Alara tarafından resimlenmiş “Yüzümüze Bakmaya Yüzünü Olsun” isimli resim sergisinin sanatseverlerle buluşacağı festivalde söyleşilerde düzenlenecek.

Festivalle birlikte tarihi geçmişi 1800’lü yıllara uzanan Çamlıhemşin ilçesindeki pastacılık geleneğinin gelecek kuşaklara aktarılması hedefleniyor.

Rize’de 5. Uluslararası Pastacılar Festivali başlıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir