Trump’ın eski avukatı seçim sonuçlarını etkileme suçunu kabul etti

Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın eski avukatı Kenneth Chesebro, Georgia eyaletindeki seçimlerin sonuçlarını etkilemeye yönelik suçlamalarla ilgili suçunu kabul etti.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Trump’ın eski avukatı seçim sonuçlarını etkileme suçunu kabul etti

Kenneth Chesebro, Fulton İlçesi savcılarıyla yapılan bir anlaşma çerçevesinde suçunu kabul eden 19 sanıktan biri oldu. Suçlamalar arasında 2020 seçim sonuçlarını etkilemek amacıyla sahte Trump yanlısı seçmen listeleri hazırlamak da bulunuyor. Eski Başkan Donald Trump da bu davada suçlananlar arasında yer alıyor ve suçsuz olduğunu savunuyor.

Chesebro’nun savunma anlaşması, bir başka eski Trump avukatı Sidney Powell’ın suçunu kabul etmesinden sadece bir gün sonra geldi. Üçüncü bir sanık olan kefalet memuru Scott Hall da Eylül ayı sonlarında savcılarla bir savunma anlaşması yapmıştı.

İtiraz anlaşmalarına göre, eski sanıkların gelecekteki davalarda yeminli ifade vermeleri gerekecek. Chesebro, suçunu kabul etmesi sonucu beş yıl denetimli serbestlik, 5 bin dolar para cezası ve kamu hizmeti cezasıyla karşı karşıya kalacak. Ayrıca, davaya ilişkin belge ve delilleri sunması ve Gürcistan vatandaşlarına bir özür mektubu yazması da gerekecek.

Chesebro, Trump’ın Georgia’da seçim sonuçlarını etkilemeye yönelik suçlamaları kapsayan yedi suçlama ile karşı karşıya bulunuyor. Bu suçlamalar, seçim sonuçlarını değiştirmek amacıyla sahte seçmen listeleri hazırlama ve kamu görevlilerini taklit etme gibi faaliyetleri içeriyor.

Chesebro, Georgia’da seçim sonuçlarına müdahale davası çerçevesindeki çalışmalarına başlamadan önce Wisconsin’deki Trump kampanyasının seçim sonrası hukuki çabalarına katılmış temyiz avukatı. Chesebro’nun özellikle Gürcistan ve diğer eyaletlerdeki seçmenlerin Trump’a oy vermeleri için nasıl toplanacaklarına dair talimatlar içeren bir not yazdığı iddia ediliyor.

Trump’ın eski avukatı seçim sonuçlarını etkileme suçunu kabul etti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir