Türkiye Kent Konseyleri Birliği (TKKB), 100. Yılda 100 Genç Lideri  Başkent’te buluşturdu

Ankara, genç liderlerin buluşma noktası olmaya devam ediyor. Türkiye Kent Konseyleri Birliği (TKKB) ve Ankara Kent Konseyi (AKK) ev sahipliğinde gerçekleşen Cumhuriyet’in 100’ücü yılına özel Gençlik Meclisleri Buluşması’nda 100 Genç Lider başkentte bir araya geldi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Kent Konseyleri Birliği (TKKB), 100. Yılda 100 Genç Lideri  Başkent’te buluşturdu

TKKB Başkanı Halil İbrahim Yılmaz:

“Ruhunda özgürlük olan herkesin evidir Ankara”

“85 milyonun ikametgahı üzerinden markaladığımız bu kent yeniden dirilmemizin kenti”

“Kent kenetlendiği zaman ayağa kalkarsınız”

Türkiye Kent Konseyleri Birliği (TKKB) ve Ankara Kent Konseyi (AKK) ev sahipliğinde gerçekleşen Cumhuriyet’in 100’ücü yılına özel Gençlik Meclisleri Buluşması’na Türkiye Kent Konseyleri Birliği ve Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, TKKB Başkan Yardımcıları Necati Binici ve Sedat Köse ile yönetim kurulu üyeleri Burak Taştan, Nuray Akçasoy, Mürsel Sabancı, Hasan Soygüzel, Dr. Nevide Kimyon, Rüstem Kadri Septioğlu, Genel Sekreter Dr. Süleyman Basa, TKKB Akademik Danışmanı Prof. Dr. Savaş Zafer Şahin, TKKB İcra Kurulu Üyesi Zeynep Arıkan, Başkent Meclisi Başkanı Halil Ecer, Kocaeli Kent Konseyi Engelli Meclisi Başkanı, Dünya Serbest Dalış Rekortmeni Ufuk Koçak ile Gençlik Meclisi Temsilcileri katıldı.

“Temel mottomuz yaşamın her alanında gençliğin güçlenmesi”

Başkent Meclisi Başkanı Halil Ecer, Gençlik Meclisi Buluşmasında yaptığı açılış konuşmasında, “Başkent Gençlik Meclisi olarak temel mottomuz ‘Yaşamın her alanında gençliğin güçlendirilmesidir.’ Çünkü çatı dezavantaj konumunda olan gençlerin yaşamın neresinden tutunacağı belli değilken, önünde belli bir yol yokken bu yolu kendilerinin inşa etmesi patikalardan kendilerinin gücüyle emeği ile bir yol açabilmesini savunuyoruz. Bizim geliştirdiğimiz katılımcı demokrasi için gençlik koridoru da bunu söylüyor” dedi.

“Ruhunda özgürlük olan herkesin evidir Ankara”

Etkinlikte konuşma yapan Türkiye Kent Konseyleri Birliği ve Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz ise gençlerin bu coğrafyaya umut olduğunu belirterek, “Ruhunda özgürlük olan herkesin evidir Ankara. Ruhunda özgürlük olmayan, kula kulluğu tercih eden hiç kimse için bir şey ifade etmez Ankara. Ruhunda pranga olan, ruhunda kula kulluk olanlar için kurucu değerler de bir şey ifade etmez. Bu kent özgürlüklerin kenti o açıdan. Bilişim çağında bir günde bir ömürlük yol gençlere anlatacak çok da bir şeyimiz yok aslında bizim. Genetiğimizde var bizim. Sormak, istişare etmek, beraber karar almak. Genetiğimize uygun olduğu için bu kadar başarılı oldu. Bu 85 milyonun ikametgahı üzerinden markaladığımız bu kent yeniden dirilmemizin kenti. Tanpınar öyle diyor zaten. ”Her sıkışık zamanda tarihin her  buhranında yeniden ayağa kalktığımız kent.” Sizler bu kentin ev sahibisiniz bizden önce. Bizden önceki nesil kavgaların kurbanı oldu. Başkanlarının kavgalarının bedelini ödedik biz. Kendi kavgamız bile yoktu bizim. O kadar çaresiz. Bugün politikadaki davranış bozukluğu, birbirine olan tahammülsüzlük, korku, birbirini severken kim ne diyecek endişesiyle tebessüm etmemiz. Ağlarken sağa sola bakıp, gülerken sağa sola bakıp, kendi olmayan bir toplum olmanın bedelini ödedik. Korktuk biz. Yalana sığındık bazen. Z kuşağı diye sizi ötekileştiriyorlar. Çünkü yalan söylemiyorsunuz. Kalp kırıyorsunuz ama yalan söylemiyorsunuz. Biz çaresizlikten dolayı millet ne der endişesiyle bilgiyi sakladık. Doğruyu söyleyemedik. Cesaretimiz yoktu bizim. Dolayısıyla bazen esir olduk. Halbuki 100 yıl önce esareti değil cesareti seçerek yeniden dirilmiştik biz. Siz bizden farklı olarak cesareti seçtiniz. Deneyim bedel ödenerek kazanılan bir duygudur. Tekrar o bedeli ödememiz için deneyimle barışık olduğunu biliyoruz. Biz sizin ufkunuza, siz bizim deneyimimize mahkumsunuz” dedi.

“Kent kenetlendiği zaman ayağa kalkarsınız”

Yalnız hiçbir şey yapılamayacağını ifade eden Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kent kenetlendiği zaman ayağa kalkarsınız. Vasatın örgütlendiği ortamda liyakata diz çöktürmeye çalıştığı bir zamanda, liyakatın örgütlü bir şekilde genç ışıkla buluşup ayağa kalktığı ve gelecek yüzyılı zamanlamaya çalıştığında bu emeklerin gelecek bin yıllarda da burada yaşamamızı sağlayacak ışık olduğunu ben inanıyorum. Gençlerimiz şunu biliyor: Aynen Mustafa Kemal Atatürk’ün yüz yıl önce ekonomik bağımsızlığının olmadığı bir yerde siyasi bağımsızlığının olmadığı çağrısını bildiğimiz için ticaret hayatı ve ekonominin olmadığı bir yerde özgürlük katılımcılığın olmayacağını bildiğiniz için bugün ticaretle ekonomiyle katılımcılığı ilişkilendireceksiniz siz.”

Ankara Kent Konseyi Başkan Vekili Prof. Dr. Savaş Zafer Şahin, etkinlikte yaptığı konuşmada, ”Bundan yaklaşık 100 yıl önce başkent Ankara’da top sesleri duyulurken Milli Eğitim Kongresi düzenleniyordu. Şu an Orta Doğu’da kanlı günler yaşanıyor. Ama biz bu kanlı günlere inat genç kardeşlerimizi buraya getirerek bambaşka bir geleceğin hayalini hep birlikte kuracağız.” ifadelerini kullandı. Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy, konuşmasında, ”Yaşadığınız ve bulunduğunuz şehirde her şeyin farkında olun. Yerel yöneticilerimiz bazen bu farkındalığı atlayabilirler. Ama sizler tam da bu görevlerini onlara hatırlatacak olan mekanizmasınız. Kentleri daha yaşanabilir hale getirecek olan sizlersiniz. Ben siz gençlerin bunu yapabileceğini düşünüyorum.” şeklinde açıklama yaptı.

Ardahan Kent Konseyi Başkanı Burak Taştan, konuşmasında, ”Türkiye’nin dört bir yanından gelen genç liderler, Ankara’da, Cumhuriyet’in 100’üncü yılında, atalarına selamını vererek Cumhuriyet’in ilelebet devam edeceği ve payidar kalacağı mesajını veriyorlar. Gençlik Konseylerimizin varlığı Kent Konseylerimizin sürdürülebilirliği için çok önemli. Siz gençler ile geleceğe yürüyeceğiz.” dedi.

”Hayat, onu yaşamayı bilen cesur insanlarındır”

Kocaeli Kent Konseyi Engelli Meclisi Başkanı ve Dünya Serbest Dalış rekortmeni Ufuk Koçak ise etkinlikteki konuşmasında, ”Genç kardeşlerime söyleyecek çok şeyim yok, öğrenecek çok şeyim var. Engellilikle ilgili birkaç şey söylemek istiyorum. Engelliler için özürlü, sakat gibi tanımlar kullanmayalım. Nasıl sınıflandırırsınız çünkü bu tabirlerle engelli bireyleri? Asıl engelli olan yollar, kaldırımlar, toplu taşıma araçları ve yüreğinde insan sevgisi taşımayandır engelli olanlar. Marmara depreminde 3 gün enkazın altında kaldım. Hastanedeyken artık herkes ‘Sen kalma, biz getiririz, bundan sonra biz bakarız’ gibi şeyler söylediler. Bir gece kimseye haber vermeden kendi başıma kalktım ve tuvalete gittim. Ardından hayatımın en zor tırmanışını gerçekleştirdim ve klozete tırmandım. Şimdi ise Everest Dağı’na tırmanmaya hazırlanıyorum. Çünkü benim için en yüksek nokta o gün hasta yatağından çıkıp sıyrılabilmekti. Söylemek istediğim şey siz bir gün kendiniz olmaya karar verdiğiniz zaman topluma da herkese de savaş açmışsınız demektir. Hayat onu yaşamayı bilen cesur insanlarındır.” diye konuştu.

‘100. Yılda Ekonomi ve Girişimcilik Panel ve Söyleşisi’

Ankara Ticaret Odası (ATO) ev sahipliğinde ve TOBB Ankara Genç Girişimciler Kurulu, Türkiye Kent Konseyleri Birliği, Ankara Kent Konseyi ve Ankara Kent Konseyi Gençlik Meclisi iş birliğinde “100. Yılda Ekonomi ve Girişimcilik Panel ve Söyleşisi” gerçekleşti.

Ankara Ticaret Odası’nın gençlere destek verdiğinin altını çizen ATO Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz, “İzmir İktisat Kongresinden sonra, Cumhuriyet ilan edilmeden, Atatürk’ün talimatlarıyla kurulmuş bir odada bir aradayız bugün. Tarihi bir yer burası, bugün sevgili Gürsel Başkan’ımın oturduğu o koltukta Vehbi Koç’da oturdu, Şakir Kınacı’da oturdu. Onunun için bu katılımcı kültürle ticaret hayatının birleşmesi çok değerliydi. Ankara’da katılımcı kültüre ticaret dünyasının mesafeli olduğu düşünülüyordu ancak bugün Ticaret Odası Başkanı gençlerle beraber şehre dair cümle kuruyor” dedi.

Türkiye Kent Konseyleri Birliği’nde hiyerarşik bir yapının olmadığını belitten Yılmaz, “Katılımcı kültürden sonra başkanlar hiyerarşinin olmadığı bir yapıda, başkanlar bize bunun dokusuna ruhuna uygun olduğunu ispat ettiler. Dolayısıyla statüye ve hiyerarşiye kurban etmedik ilişkilerimizi. Herkes uzman olduğu konunun çığlığını attı ve bu katılımcı kültür ayağa kalktı” diye konuştu.

Ankara Sanayi Odası Başkanı Seyit Ardıç, çalışma hayatına çok küçük yaşlarda atıldığını belirterek gençlerle deneyimlerini paylaştı, gençlere bir an önce aktif çalışma hayatına atılmalarını tavsiye etti.

ATO Başkanı Gürsel Baran da gençler, ağırlamaktan dolayı mutlu olduklarını belirterek ülkenin geleceği olan gençlere çalışmayı tavsiye etti.

Ankara Bilim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Demir ise gençlerin kendilerini geliştirmelerini, her alanda bilgi sahibi olmalarını istedi.

Türkiye’nin Genç Liderleri Kent Yönetiminde

 

Başkent, Genç Lider Buluşmalarına ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Cumhuriyet’in 100’üncü yılına özel düzenlenen Gençlik Meclisleri Buluşması, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde gerçekleşti.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleşen buluşmaya; Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Türkiye Kent Konseyleri Birliği ve Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz,  Ankara Kent Konseyi Başkan Vekili Prof. Dr. Savaş Zafer Şahin, Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanı Doç. Dr. Serkan Yorgancılar, Başkent Gençlik Meclisi Başkanı Halil Ecer ve Gençlik Meclisleri Başkanları katıldı.

“Ankara Gençlik Meclisi’nin önünü sonuna kadar açıyoruz”

Ankara Gençlik Meclisi’ne desteklerini sürdüreceklerini dile getiren Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Gençler 5-6 yaşından itibaren dünyayı tanıyarak büyüyorlar. Başkasının söylediğine göre değil, araştırarak gerçekten öyle midir diye sorgulayarak büyüyorlar. Dolayısıyla onların bizlerden çok daha ileri olması gayet mümkün ve mantıklı. Yöneticiler gerçekten iyi yöneticiyse gençlerin aklına ihtiyacı var. Bu nedenle biz Ankara Gençlik Meclisi’nin önünü sonuna kadar açıyoruz” dedi.

“Üniversite Ankara’da okunur”

Ankara’nın üniversite dostu şehirler arasında ikinci sırada yer aldığını vurgulayan Başkent Gençlik Meclisi Başkanı Halil Ecer, “‘Üniversite Ankara’da okunur’ diye başlayarak Türkiye’de 22 üniversite, 600 bin gence erişebilme, ulaşabilme ve yaşamın her alanında gençliğin güçlendirilmesi için yerel karar alıcılarla bir süreç yürüttük. Bu sürecin en büyük çıktısı şuydu; yetişkinler ve genç akıllar beraber hareket ettiği müddetçe her zaman işler daha güzel olacaktır. Üniversite dostu kent araştırmasında 10’uncu sıradan 2’nci sıraya yükseldik” ifadelerini kullandı.

“Güven kavramı Gençlik Meclisi tarafından benimsendi”

Gençlerin, Gençlik Meclislerine duyduğu ilginin önemine değinen  Ankara Kent Konseyi Başkan Vekili Profesör Doktor  Savaş Zafer Şahin, şunları söyledi:

“Kent Konseylerinde gençlerin yer alması başlı başına bir sorunken Kent Konseylerinin Gençlik Meclisi gibi yapılarla kendi içinde sağlam ve sağlıklı bir ilişki kurması bambaşka bir sorun alanı. Kent Konseyi gibi deneyimlerde de siyasetin ya da bürokrasinin ya da toplumun genelinde bir anlayış var ki; seyirci, nefer, iş gücü ya da şenlik olarak gençleri görüyoruz ama faaliyet olarak gençleri görme konusunda henüz büyük eksiklerimiz var gibi görünüyor. Gençlik Meclisi’mizin macerası birkaç gencin ilgisi, birkaç yaşlının da bilgisiyle başladı. Sayın Mansur Yavaş’ın da ön açmasıyla  hep oturtmaya çalıştığımız bir güven kavramı, Gençlik Meclisi tarafından da benimsendi.”

Başkent Gençlik Meclisi Başkanı Halil Ecer, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a teşekkür plaketi sundu. Program, ‘”Genç Açık Mikrofon” paneli ile sona erdi.

Başkent Gençlik Meclisi öncülüğünde Genç Liderler, BAKAP’ta

Gençlik Meclisleri Buluşmaları kapsamında genç liderler Başkent Ankara Kalkınma Projesi (BAKAP) başta olmak üzere Ankara’nın önemli noktalarını ziyaret ettiler.

Başkent Gençlik Meclisi öncülüğünde Genç

Gençlik Meclisi Temsilcileri, Başkent Ankara Kalkınma Projesi’ni (BAKAP) ziyaret etti. Üstü açık otobüslerle alanı gezen temsilcilere ABB Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı’nda görev yapan Yüksek Ziraat Mühendisi Abdülkadir Arslan ve Volkan Dinçer ile Ziraat Mühendisi Okan Gündüzer, BAKAP’ı tanıttı.

Temsilciler BAKAP’ta ağaç dikti

Gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakma hedefiyle hareket eden Başkent Gençlik Meclisi ve genç liderler, BAKAP kapsamında önemli bir adım attı. Temsilciler, kürekleri ellerine alarak hatıra ormanının ilk ağaçlarını dikerek doğaya olan sevgi ve sorumluluklarını gösterdiler.

“85 milyonun ikametgah yeri olduğu için herkesin burada katkısı olması gerekiyor”

Başkent Gençlik Meclisi Başkanı Halil Ecer, genç liderlerin Başkent’te buluşması ve gerçekleştirilen ağaç dikme etkinliği ile ilgili şunları söyledi:

“Başkent Gençlik Meclisi tarafından organize edilen, Cumhuriyetin 100’üncü Yılında 100 Genç Lider Başkentte Programı kapsamında, ayın 21’inde Ankara Kent Konseyi (AKK) açılışıyla başlayıp ATO’da 100’üncü yılda ekonomi paneli üzerine ardından ABB Meclis Salonu’nda gençlerin yerel yönetime katılım süreciyle ilgili yapılan programdan da sonra AKK’de düzenlenen “Bir Gençlik Vakası” isimli programla birlikte birinci günü tamamlamıştık. İkinci günde ise Türkiye’nin dört bir yanından gelen gençlik meclisi başkanlarımız ile birlikte Türkiye’nin en büyük yeşil alanı ve kompleksi olan BAKAP’ta ise gençlik meclisi ve genç liderler tarafından bir hatıra ormanı hazırlanıyor. Başkent bütün ülkenin karargahıdır. 85 milyonun ikametgah yeri olduğu için herkesin burada katkısı olması gerekiyor. Bu yüzden aramızdaki 100 gençlik meclisi başkanı da burada ağaç dikerek hem Ankara’nın hem de Cumhuriyetin 100’üncü yılını taşımak için bir çaba içerisindeler.”

BAKAP programının son bölümünde Başkent Gençlik Meclisi, diğer illerden gelen temsilcilere plaket verdi. Plaketlerini alan temsilcilere Başkent Gençlik Meclisi Başkanı Halil Ecer, kısa bir teşekkür konuşması yaptı ve temsilciler programla ilgili düşüncülerini aktarıp fikir alışverişinde bulundular.

Genç Temsilciler Ata’nın huzurunda

Genç temsilcilerin ikinci durağı Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahı Anıtkabir oldu. Aslanlı Yol’dan yürüyerek Atatürk’ün huzura çıkan genç temsilciler, hatıra fotoğrafı ile Anıtkabir ziyaretini tamamladılar.

Program Meclis ve Ankara Kalesi ziyareti ile bitti

Son olarak 1’inci ve 2’inci Meclis ile Ankara Kalesi’ni ziyaret edip kültür rotasını tamamlayan genç temsilciler, 100. Yılda 100 Genç Lider Programı’nı sonlandırdılar.

 

Türkiye Kent Konseyleri Birliği (TKKB), 100. Yılda 100 Genç Lideri  Başkent’te buluşturdu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir