Krefeld’de artık her cuma dışarıdan ezan okunacak

Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde bulunan Krefeld kentinde, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'ne (DİTİB) bağlı Yunus Emre Camii, artık her Cuma günü dışarıdan ezan okunması için bir protokol imzaladı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Krefeld’de artık her cuma dışarıdan ezan okunacak

İlhan Kılıç/Krefeld-BHA

Krefeld Belediye Başkanı Frank Meyer’in makamında gerçekleşen protokol imza törenine, Krefeld DİTİB Yunus Emre Camii dernek başkanı Adem Cankur, başkan yardımcısı Mehmet Demir, din görevlisi Arif Keskin ve Krefeld Müslümanlar Birliği Başkanı Tufan Ünal katıldı. Ayrıca DİTİB ve Müslümanlar Birliği’ne bağlı cami dernekleri ayrı ayrı protokol imzaladılar.

5 Mayıs’ta ilk Cuma ezanı okunacak

Krefeld Belediye Başkanı Frank Meyer ile yapılan protokol imzasıyla artık her Cuma günü dışarıdan ezan okunacak. İlk ezan okuma süreci, 5 Mayıs’tan itibaren yürürlüğe giren protokol ile uygulamaya başlayacak.

İslamiyet Krefeld’e aittir

Krefeld Belediye Başkanı Frank Meyer, protokol imza töreninde yaptığı konuşmada, “Müslüman cemaatler Krefeld’de yaşıyor, dolayısıyla İslamiyet Krefeld’e aittir” dedi.Diğer dinlerin haklarının olduğu gibi, Müslümanların da haklarını göz önünde bulundurduklarını ifade eden Meyer, ayrıca, şehir sakinlerini rahatsız etmeyecek şekilde ortak bir mutabakata vardıklarını ve ezan okuma protokolünde belirli bir ses seviyesinin üzerine çıkılmayacağını vurguladı.

Meyer şöyle devam etti: “Krefeld’deki Müslüman cemaatler, şehir sakinleriyle, komşularıyla ve yerel yöneticilerle uyum içinde çalışmalarını sürdürüyorlar. Şehir sakinlerini rahatsız etmeyecek şekilde, 55 ile maksimum 70 desibel arasında olacak şekilde ezan okuma protokolüne ortak mutabakat sağladık. Krefeld şehrindeki tüm camilerden artık dışarıdan ezan okunacak.”

Başkan Meyer ayrıca, alışveriş sırasında tanıdığı bir Türk genci ile arasında geçen diyaloğu aktardı. Meyer, “Alışverişte sürekli karşılaştığım bir Türk genç, beni görünce ‘Başkanım, ezan ne zaman dışarıdan okunacak?’ diye sordu. Bugün imzaladığımız protokolle artık cevap verebiliyorum: Bugün Krefeld için tarihi bir gün ve Cuma gününden itibaren Krefeld’de her Cuma dışarıdan ezan okunacak” diye konuştu.

Misafir işçi olarak geldik ama bu toplumun bir parçasıyız

Krefeld DİTİB Yunus Emre Camii Dernek Başkanı Adem Cankur, Krefeld Belediye Başkanı Frank Meyer ve DİTİB Genel Başkanı Dr. Muharrem Kuzey başta olmak üzere tüm yerel yetkililere teşekkürlerini ifade ederek yaşadığı mutluluğunu dile getirdi. Başkan Cankur, Krefeld’de dışarıdan ezan okuma sürecine değinerek, bu uygulamanın korona salgını döneminde akşam vakitleriyle başladığını ve daha sonra Cuma günlerine de eklendiğini belirtti. Cankur, “Salgının hafiflemesiyle birlikte sadece Ramazan ayında ve Cuma günlerinde dışarıdan ezan okuyorduk. Uzun süren resmi girişimlerimizin ardından, 5 Mayıs tarihinde ilk kez başlayacak olan dışarıdan ezan okuma protokolünü imzaladık”dedi.

Protokolün diğer şehirlerde de uygulanmasını umduklarını belirten Cankur, şunları ekledi: “Misafir işçi olarak geldik ama bu toplumun bir parçasıyız. Krefeldli Müslümanlar olarak tüm inançlara saygılı bir şekilde ve ötekileştirmeden, ayrıştırmadan çalışmalarımızı uyum içinde sürdürüyoruz. Bugün imzaladığımız protokolle buraya ait olduğumuzu hissettik. Umarız bütün şehirlerde bu uygulama hayata geçirilir.”

“Bu karar hüsnü kabulün göstergesi ve birlikte yaşama kültürüne önemli bir katkıdır”

Krefeld şehrinde Cuma günleri dışarıdan ezan okunmasına ilişkin açıklama yapan DİTİB Genel Başkanı Dr. Muharrem Kuzey, Cuma günleri verilen ezan iznini sevinçle karşıladıklarını belirtti. Bu karar hüsnü kabulün göstergesi ve birlikte yaşama kültürüne önemli bir katkı olduğunu vurguladı ve imzalanan protokolün Almanya’da uzun süredir yaşayan Müslümanların bu topluma ait olduklarının bir ifadesi olduğunu dile getirdi.

Kuzey ayrıca, Almanya’da anayasal haklar çerçevesinde ezanın dışarıdan okunmasının Müslümanların doğal hakkı olduğunu vurguladı ve bu protokolün diğer şehirlere de örnek olmasını temenni ettiklerini dile getirdi. Yıllardır Müslümanların hasretini duyduğu Cuma ezanı Müslümanların kendilerini buraya ait hissetmelerinin ve hüsnü kabulün göstergesi olduğunu dile getiren Kuzey, KrefeldBelediye Başkanı Frank Meyer’e teşekkür etti. Krefeld DİTİB Yunus Emre Camii dernek başkanı AdemCankur, 5 Mayıs’ta okunacak ilk Cuma ezanı için KrefeldBelediye Başkanı Frank Meyer’in camilerini ziyaret edeceklerini kaydetti.

Krefeld’de artık her cuma dışarıdan ezan okunacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir