Hakan Fidan, Valetta’da Malta Dışişleri Bakanı Ian Borg ile görüştü

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hakan Fidan, Valetta’da Malta Dışişleri Bakanı Ian Borg ile görüştü

ANKARA- BHA

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Valetta’da Malta Dışişleri Bakanı Ian Borg ile görüştü. Düzenledikleri ortak basın toplantısında Malta’dan sonra Libya’ya geçeceğini ifade eden Fidan şu ifadeleri kullandı: “Trablus’ta Milli Birlik Hükümeti Başbakanı ve Yüksek Devlet Konseyi Heyeti ile Devlet Başkanlığıyla bir araya gelişlerimiz olacak.

Libya’nın sorunlarını diyalogla çözmesini istiyoruz. Doğu ve batı arasındaki şu andaki mevcut cari bölünmüşlüğün kalıcı hale gelmesini de görmek istemiyoruz. Belli bir süreç içerisinde ve diyalog yoluyla bu bölünmüşlüğün bütün tarafların razı olacağı şekilde barışçıl bir yönle ve yöntemle çözülmesi gerektiğini düşünüyoruz ve bu yoldaki çalışmalarımız devam ediyor.

Doğu tarafıyla da biliyorsunuz Türkiye’nin ilişkileri giderek ilerliyor. Bu noktada oradaki aktörlerle de çalışmalarımız devam ediyor. Bingazi’deki Başkonsolosluğumuzu tekrar açma kararı aldık, onu yakın zamanda açacağız. Şirketlerimiz tekrar çalışmaya başladı, diğer taraftan gerek Mısır’la gerek Birleşik Arap Emirlikleri ile diğer bölgesel dostlarımızla da Libya meselesinde yapıcı rol oynama konusundaki çalışmalarımızı devam ettiriyoruz.”

Herhangi bir bölgede çatışmanın yaşanmasını istemediğini de dile getiren Fidan Türkiye’nin yapıcı bir politika izlediğini belirtti.

 

Hakan Fidan, Valetta’da Malta Dışişleri Bakanı Ian Borg ile görüştü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir