Erdoğan: Irak stratejik değer atfettiğimiz komşumuzdur

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani ile gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında "Irak ortak tarihi, beşeri ve kültürel bağlara sahip olduğumuz, stratejik değer atfettiğimiz bir komşumuzdur" dedi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Erdoğan: Irak stratejik değer atfettiğimiz komşumuzdur

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak üzere Irak’a gitti. Erdoğan, Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani görüştü.

Görüşme sonrasında yapılan ortak basın toplantısında konuşan Erdoğan “Irak ortak tarihi, beşeri ve kültürel bağlara sahip olduğumuz, stratejik değer atfettiğimiz bir komşumuzdur. Irak ile ilişkilerimizi karşılıklı saygı ve iyi komşuluk ilkesi temelinde ortak çıkarlarımızı gözeterek ilerletme yönünde güçlü siyasi iradeye sahibiz. Bugünkü ziyaretimizde bugün bunu bir kez daha teyit etmiş olduk. Ziyaretimin ve az önce imzalanan anlaşmaların Türkiye-Irak münasebetlerinde yeni bir dönüm noktasını teşkil edeceğine inanıyorum” dedi.

Daimi komiteler kurulacak

Erdoğan konuşmasının devamında imza atılan işbirliğinin sağlam bir yol haritasına işaret ettiğini belirterek “Metinle güvenlik, terörle mücadele, ekonomi, ticaret, enerji, ulaştırma, çevre, sınır aşan sular, sağlık, eğitim gibi pek çok alanda teknik müzakerelerin sürdürülmesini ve takibini sağlayacak ortak daimi komiteler kurulmasına karar verdik. Ayrıca güvenlikten ticarete, ulaştırmadan tarıma pek çok başlıkta aktedilen metinler ilişkilerimizin ahdi zeminini güçlendirirken yeni işbirliği imkanlarını da beraberinde getirecektir. İmza altına aldığımız anlaşmaların bihakkın hayata geçirilmesi için de gereken koordinasyonu sağlayacağız” diye konuştu.

“PKK’nın Irak’ta yasaklı örgüt ilan edilmesini memnuniyetle karşıladık”

Erdoğan “Irak topraklarından Türkiye’yi hedef alan terör örgütü PKK’ya ve uzantılarına karşı alabileceğimiz müşterek adımları istişare ettik. PKK’nın Irak’ta yasaklı örgüt ilan edilmesini memnuniyetle karşıladık. Resmen terör örgütü ilan edilerek Irak topraklarındaki varlığının en kısa zamanda sonlanacağına olan güçlü inancımı bu vesileyle mevkidaşlarımla paylaştım. Bu komşuluk ve kardeşlik hukukumuzun da gereğidir. Irak hükümetinin bu doğrultuda atacağı her adımda ihtiyaç duyacağı tüm desteği sağlamaya hazırız. FETÖ ile orta mücadeleye dair beklentimiz de bu kulvardaki gündem başlıklarımızdan birini teşkil etti” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gazze’deki katliamın durdurulması için gerekenlerin yapılacağını vurgulayarak “İsrail ile İran ekseninde yaşanan gelişmeler savaşın yayılma ve tırmanma riskini artırmakta dahası Filistin’deki katliamı gölgelemektedir” şeklinde konuştu.

 

Erdoğan: Irak stratejik değer atfettiğimiz komşumuzdur

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir