Elazığ FÜ Hastanesi Öğr. Üye. Doç. Dr. Karakeçi, mesane piki hakkında bilgi verdi

Fırat Üniversitesi Hastanesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Karakeçi, mesane pili uygulaması hakkında bilgiler verdi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sıtkı Taşel/Elazığ – Mesane pili uygulaması ile alakalı Fırat Üniversitesi Hastanesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Karakeçi açıklamalarda bulundu.

KARAKEÇİ: ÜLKEMİZİN BATI TARAFINDA YAYGIN OLARAK KULLANILAN BİR YÖNTEM

Doç. Dr. Ahmet Karakeçi, halk arasında mesane pili olarak da bilinen sakral nöromodülasyonun mesane ve bağırsak fonksiyonlarını düzenleyen sinirlerin uyarılması ile o bölgedeki sinirsel problemi çözmeyi hedefleyen bir tedavi yöntemi olduğunu söyleyerek mesane pili uygulamasının sık idrara çıkma, idrar ve büyük abdest tutamama, idrarı tam boşaltamama ve ağrılı mesane tanısı olan kişilerde bu problemleri çözmede özellikle ülkemizin batı tarafında yaygın olarak kullanılan bir yöntem olduğunu ifade etti.

KARAKEÇİ: PİLİN BAŞARISINI ÖN GÖREBİLDİK

Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Karakeçi, kardiyolojideki kalp pili uygulamasında olduğu gibi bu yöntemin de ürolojinin kalp pili olarak nitelendirilebileceğini, işlemin bir test aşamasına sahip olduğunu yani hastaya geçici bir pil uygulaması yaptıklarını, iki ile üç hafta arasında veya en geç otuz gün pilin hastanın üzerinde kaldığını, hastanın bu işlemden fayda gördüğünde kalıcı pil uygulamasına geçtiklerini ve böylece test aşaması ile pilin başarısını ön görebildiklerini söyledi.

KARAKEÇİ: BAĞIRSAKLARA UZANAN SİNİRLERİN UYARILMASINI SAĞLAYAN BİR ELEKTROT YERLEŞTİRİYORUZ

Doç. Dr. Ahmet Karakeçi, yapılan bu uygulamadan hastanın fayda görmediği takdirde pili hastanın üzerinden çıkardıklarını, bu işlemin cerrahi anlamda negatif bir sonuca neden olmadığını vurgulayarak mesane pili ameliyatının ameliyathanede lokal anestezi eşliğinde veya genel anestezi şartları altında yapıldığını, kalça kemiği içine mesaneden bağırsaklara uzanan sinirlerin uyarılmasını sağlayan bir elektrot yerleştirdiklerini söyledi.

KARAKEÇİ: MESANE PİLİ UYGULAMASI OLDUKÇA GÜVENLİ BİR YÖNTEMDİR

Doç. Dr. Ahmet Karakeçi, bu yöntemin sık idrara çıkan, idrarını tutamayan ya da idrara çıkamayan hastalarda yaygın bir şekilde kullanıldığını, mesane pili yönteminin oldukça güvenli bir yöntem olduğunu, hastaya uzaktan verilen kumanda sayesinde hastanın istemediği zamanda bu cihazı tamamen durdurabildiğini söyledi.

KARAKEÇİ: ÜLKEMİZDE YAYGIN OLARAK KULLANILIYOR

Doç. Dr. Ahmet Karakeçi, zekâ geriliği olan, psikiyatrik rahatsızlığı bulunan, cihazı kullanma yeteneği olmayan, şeker hastalığı olan, prostat tümörüne bağlı idrar yolu tıkanıklığı olan kişilerde ve gebelerde bu yöntemin önerilmediğini ifade ederek bu işlemin bilinen ve tedavideki yeri kanıtlanmış bir uygulama olduğunu, Avrupa’ da ve Amerika’da FDA tarafından onaylanmış bir yöntem olduğunu, elli beş yaş altı kişilerde SGK tarafından özellikle ilk faz ödemesinin karşılandığını ve ülkemizde yaygın olarak kullanılan bu yöntemin Fırat Üniversitesi Hastanesinde de yaklaşık olarak bir yıldır uygun hastalarda uygulandığının altını çizdi.

Elazığ FÜ Hastanesi Öğr. Üye. Doç. Dr. Karakeçi, mesane piki hakkında bilgi verdi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir