Dışişleri Bakanlığı: SİHA olayı operasyonları etkilemedi

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ''Söz konusu hadise, devam etmekte olan operasyonun icrasını ve tespit edilen hedeflerin vurulmasını hiçbir şekilde etkilememiştir.'' ifadeleri kullanıldı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dışişleri Bakanlığı: SİHA olayı operasyonları etkilemedi

Dışişleri Bakanlığı, 1 Ekim 2023 tarihinde gerçekleşen terör saldırısının ardından PKK/YPG’ye yönelik devam eden operasyonları ve tespit edilen hedeflerin vurulmasını etkilemediğini açıkladı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“1 Ekim 2023 tarihinde gerçekleşen terör saldırısı sonrasında, meşru müdafaa haklarımız doğrultusunda Irak ve Suriye’de PKK/YPG terör hedeflerine yönelik olarak Silahlı Kuvvetlerimiz ve İstihbarat Teşkilatımız tarafından kapsamlı operasyonlar başlatılmıştır.

Bu çerçevede, dün (5 Ekim) Suriye’nin kuzeyindeki Tel Rıfat, Cizire ve Derik bölgeleri başta olmak üzere bölücü terör örgütüne ait çok sayıda hedef imha edilmiştir.

Operasyon esnasında üçüncü taraflarla işletilen çatışmasızlık mekanizmasındaki farklı teknik değerlendirmeler nedeniyle bir SİHA kaybedilmiştir. İlgili taraflarla çatışmasızlık mekanizmasının daha etkin işletilmesi yönünde gerekli tedbirler alınmaktadır.

Söz konusu hadise, devam etmekte olan operasyonun icrasını ve tespit edilen hedeflerin vurulmasını hiçbir şekilde etkilememiştir.

Irak’ta yapıldığı gibi, terör örgütünün Suriye’de geliştirdiği tüm yetenek ve gelir kaynakları sistemli bir şekilde yok edilmeye devam edilecektir.”

Dışişleri Bakanlığı, SİHA olayının operasyonlara herhangi bir olumsuz etkisi olmadığını vurgulayarak, terörle mücadeleye kararlılıkla devam edileceğini belirtti.

Dışişleri Bakanlığı: SİHA olayı operasyonları etkilemedi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir