Yeni Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan kimdir?

Sosyal medya hesabı X üzerinden yaptığı paylaşımla istifa ettiğini açıklayan eski Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın yerine atanan Prof. Dr. Fatih Karahan kimdir? eğitim dereceleri nelerdir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeni Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan kimdir?

BHA- Ankara

Eski Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan sosyal medya hesabı üzerinden istifa ettiğini şu sözlerle açıklamıştı, “Kamuoyunun malumu olduğu üzere son dönemde şahsıma yönelik büyük bir itibar suikasti kampanyası düzenlenmiştir. Bu süreçten ailem ve dahası henüz bir buçuk yaşına bile girmemiş günahsız evladımın daha fazla etkilenmemesi için, Sayın Cumhurbaşkanımızdan ilk günden beri şerefle yürüttüğüm görevimden affımı talep etmiş bulunuyorum”

Hafize Gaye Erkan’ın yerine atanan Fatih Karahan’ın öz geçmişi ise şu şekilde;

1982 yılında Eskişehir’de doğan Fatih Karahan, 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi Matematik ve Endüstri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldu. 2012 yılında Pennsylvania Üniversitesi’nde Ekonomi alanında yüksek lisans ve doktorasını tamamladı.

Çalışma hayatına 2012 yılında New York Merkez Bankası’nda ekonomist olarak başlayan Karahan, 2022 yılına kadar anılan kurumda İşgücü ve Ürün Piyasası Çalışmaları Başkanı ve para politikası danışmanı olarak görev yaptı.

Columbia Üniversitesi ve New York Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak da görev yapan Karahan, 2022’de Amazon’da kıdemli ekonomist olarak çalışmaya başladı. Karahan, Kasım 2022’de Amazon’da Başekonomist görevine atandı.

28 Temmuz 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı’na atanan Karahan, 3 Şubat 2024 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı olarak atanmıştır.

Yeni Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan kimdir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir