Doğu Karadeniz’den 12 firma ihracatta ilk 1000’e girdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından her yıl geleneksel olarak açıklanan Türkiye geneli ilk 1000 ihracatçı listesine, 2022 ihracat kayıtlarına göre, Trabzon, Rize ve Gümüşhane illerimizden 12 firma girdi. 

2022 yılında en fazla ihracat yapan ilk 1000 ihracatçı listesinde bölgemizden yer alan firmalar FERRERO FINDIK İTHALAT İHRACAT VE TİCARET A.Ş., ÇAYELİ BAKIR İŞL. A.Ş., KUZUOĞLU SU ÜRÜNLERİ SAN. VE TİC. A.Ş., GÜMÜŞTAŞ DIŞ TİC. VE PAZ. A. Ş., POLİTEK İNŞ. AMB. GIDA VE SU ÜR. SAN. VE TİC. A.Ş., LİDER GIDA SAN. VE DIŞ TİC. LTD. ŞTİ., ARSLANTÜRK TARIM ÜR. SAN. İHR. VE İTH. A. Ş., HEKİMOĞLU DÖKÜM SAN. NAK. VE TİC. A.Ş., EKİN GIDA DIŞ TİC. VE TAŞ. LTD. ŞTİ., ASYA GIDA NAK. VE TİC. LTD. ŞTİ. olarak sıralandı.

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan DKİB Başkanı Saffet KALYONCU, Türkiye İhracatçılar Meclisimizce her yıl geleneksel olarak açıklanmakta olan Türkiye’nin ilk 1000 İhracatçısı listesinde, Trabzon ilimizden 9, Rize ilimizden 2 ve Gümüşhane ilimizden de 1 firmanın yer almasından Bölge ihracatçıları adına büyük gurur  duyduklarını belirterek; fındık, madencilik, su ürünleri, yaş meyve-sebze ve otomotiv yan sanayii sektörlerinin duayen firmaların ilk 1000 ihracatçı listede yer almayı başardıklarını ifade etti. Doğu Karadeniz Bölgesi ihracat performansının her geçen yıl artarak geliştiğini ve buna bağlı olarak da ihracatçı firmaların her geçen yıl bir üst basamağa yükselme başarısı gösterdiğine değinen KALYONCU, önümüzdeki yıllarda bu başarının daha da artacağını belirterek ilk 1000 ihracatçı firma listesine giren bölge firmalarını tebrik etti. Bölgenin ihracatını daha üst noktalara ulaştırma konusunda gerekli kapasite ve potansiyele sahip olduğunu belirterek listede yer alan ve bölge ekonomisine büyük katkılar sağlayan firmaları da tebrik etti.

 

Doğu Karadeniz’den 12 firma ihracatta ilk 1000’e girdi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir