Kapıkule’den Akdeniz’e kesintisiz Otoyol ağı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Aydın-Denizli Otoyolu’nun ilk bölümü 29 Ekim’de açılacak

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, yapım çalışmaları devam eden Aydın-Denizli Otoyolu’nda incelemelerde bulundu. Bakan Abdulkadir Uraloğlu, yapım çalışmaları büyük hızla devam eden Aydın-Denizli Otoyolu’nun 93 kilometrelik kesiminin açılışını 29 Ekim 2023 tarihinde hizmete açacaklarının müjdesini verdi. Toplam uzunluğu 163 kilometre olan Aydın-Denizli Otoyolu, Kapıkule’den başlayıp, İstanbul üzerinden Marmara ve Ege Bölgeleri’ni kat ederek Akdeniz’e ulaşıp, kesintisiz otoyol ağının önemli bir parçasını oluşturacak. Aydın-Denizli Otoyolu’nun tamamlanmasıyla mevcut güzergâhtaki seyahat süresi 2 saat 15 dakikadan 1 saat 15 dakikaya düşecek.

KAPIKULE’DEN AKDENİZ’E KESİNTİSİZ YOL AĞI

İncelemelerin ardından yapım çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Bakan Uraloğlu, Aydın-Denizli Otoyolu’nun Ege Bölgesi’nin iki önemli merkezi Aydın ve Denizli’yi birbirine bağlamasının yanı sıra, Kapıkule’den başlayıp, Akdeniz’e ulaşarak kesintisiz otoyol ağını tesis edeceğinin altını çizdi. 2 bin 457 kilometresi devlet yolu, 395 kilometresi otoyol olmak üzere toplam 2 bin 852 kilometre yeni bölünmüş yol çalışmalarının sürdüğünü açıklayan Uraloğlu, “Yap-İşlet-Devret yöntemi ile hayata geçirdiğimiz Aydın-Denizli Otoyolu’muz da bu projelerden biri. Önde gelen birer sanayi, ticaret ve turizm merkezleri olan Denizli ile Aydın illerimizi otoyol ile bağlıyoruz. Otoyolumuzun temelini Kasım 2020’de attık. Otoyolumuz, 140 kilometre ana gövde ve 23 kilometre bağlantı yolu olmak üzere toplam 163 kilometre uzunluğunda. Proje kapsamında; 94 köprü, 19 viyadük, 79 altgeçit ve 573 menfez inşa ediyoruz. Otoyol bünyesinde bugüne kadar; 62 milyon metreküp kazı, 55 milyon metreküp dolgu gerçekleştirdik. 573 menfezin 411’ni tamamladık.79 altgeçitten 65’inin yapımını bitirdik. 94 köprüden 32’sinin imalatını tamamladık. 5 viyadüğü tamamladık kalan 11 viyadüğü de en kısa zamanda bitireceğiz. Yapım çalışmalarımız başarıyla ve süratle devam ediyor. İnşallah, otoyolumuzun 93 kilometrelik kesimini 29 Ekim 2023 tarihinde hizmete açacağız. Projenin tamamını da 2023ün sonu 2024 yılı başlarında hizmete almayı hedefliyoruz” dedi.

ÖNEMLİ KATMA DEĞER KATACAK

 

Aydın-Denizli Otoyolu’nun tamamlandığında Türkiye’ye önemli katma değer sağlayacağının vurgulayan Bakan Uraloğlu, “Aydın-Denizli Otoyolu; İzmir – Aydın arasındaki kesimi işletmeye açılmış olan İzmir Aydın-Denizli-Antalya Otoyolu’nun bir bölümünü oluşturuyor. Aydın ve Denizli’nin; Mevcut İzmir-Aydın Otoyolu ile İzmir Limanı’na, İstanbul – İzmir Otoyolu ile Marmara Bölgesi’ne ve aynı şekilde Denizli-Burdur-Antalya Otoyolu’nun tamamlanması ile birlikte kesintisiz bir şekilde Akdeniz’e otoyol ile bağlantısı sağlanacak. Böylece, Kapıkule’den başlayıp, İstanbul üzerinden Marmara ve Ege Bölgeleri’ni kat ederek Akdeniz’e ulaşacak kesintisiz otoyol ağı tesis edilecektir” diye konuştu.

İKİ TURİZM KENTİNİ BİRBİRİNE BAĞLIYORUZ

 

Bakan Uraloğlu, “Aydın-Denizli Otoyolu’nun tamamlanmasıyla mevcut güzergâhtaki seyahat süresi 2 saat 15 dakikadan 1 saat 15 dakikaya düşecektir. Zamandan 1,9 milyar lira, akaryakıttan 500 milyon lira olmak üzere yıllık toplam 2,4 milyar Lira tasarruf edeceğiz. Karbon emisyonunu da 61 bin ton azaltılacağız. İzmir-Antalya arasındaki mevcut 580 km olan yol uzunluğunu Aydın-Denizli Otoyolu ve sonradan yapılacak Denizli-Burdur ve Burdur-Antalya Otoyolları ile 440 kilometreye düşüreceğiz. Böylece seyahat süresini 6-7 saatten 3 saate düşürerek, İzmir’den Antalya’ya kadar kesintisiz otoyol ulaşımı sağlayacağız. İki önemli turizm kentini birbirine bağlayacağız” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE’Yİ GELECEĞE TAŞIYACAĞIZ

 

Bakan Uraloğlu, “Aydın-Denizli Otoyolu Projemiz gibi Türkiye’yi geleceğe taşıyan ve dünyayı Türkiye’ye bağlayan nice dev ulaştırma yatırımı Yap İşlet Devret (YİD) modeli ile hayata geçti. Dünyada YİD modeliyle yapılan en büyük projelerden biri olan İstanbul-İzmir Otoyolu’nu hizmete açtık. Menemen-Aliağa-Çandarlı Otoyolu ile ülkemizin en büyük petrokimya ve ağır sanayi tesislerinin içinde bulunduğu Aliağa Endüstri Bölgesi’ni otoyol konforuyla tanıştırdık. Ankara-Niğde Otoyolu’nu açarak, Edirne’den Şanlıurfa’ya bin 230 kilometre uzunluğunda kesintisiz otoyol bağlantısı tesis ettik. Asya – Avrupa arasında ulaşım ve ticaretin ana koridoru olan İstanbul’un bu konumunu daha da güçlendiren Kuzey Marmara Otoyolu’nu hizmete aldık. 1915 Çanakkale Köprüsü’nün de dahil olduğu Malkara-Çanakkale Otoyolu ile Avrupa ve Trakya’dan gelen trafik yükünü, Çanakkale üzerinden Güney Marmara ve Ege’ye ulaşmasını sağladık. Avrasya Tüneli, İstanbul Havalimanı gibi projelerimizde Yap- işlet-Devret modeli ile yapılan projelerimizden” diye konuştu.

 

KAMU KAYNAĞI KULLANILMADI

 

Bakan Uraloğlu, “YİD Modeli ile yüksek maliyetli projelerin gerçekleşmesinde, kamu kaynağı kullanılmadan özel sektör finansmanıyla yatırımların çok daha kısa sürede gerçekleşmesini sağladık. Hayata geçirdiğimiz projelerdeki başarılarımızda bundan sonraki projelerde yatırımcılara güven vermekte ve talebi arttırmaktadır. Ülkemiz ekonomisinin Türkiye Yüzyılı hedeflerini yakalamasında gerekli olan ulaşım altyapısını tesis etmek için yılmadan, özveriyle ve ciddiyetle çalışmaya devam edeceğiz. 2003’ten bu yana yapmış olduğumuz tüm ulaşım projelerinin ana teması, birbiriyle bütünleşmiş ulaşım sistemleridir. Ulaşım modları arasında gerek ulaşım ağı ve gerekse teknolojik bakımdan uyum sağlama, günümüz koşullarında zaruridir. Bu koşulların hakim olduğu bir dünya düzeninde diğer ulaşım modları ile entegre olan karayolları da Türkiye’nin olmazsa olmazıdır. Canı gönülden inanıyorum ki ülkemizin gelişimi ve Türk Yüzyılı için koyduğumuz hedeflere ulaşmada gerekli her türlü kararlılığı göstermeye devam edeceğiz. Bu düşüncelerle Aydın-Denizli Otoyolu projesinin bu aşamaya gelmesinde emeği geçen tüm yüklenici firma ve Karayolları Genel Müdürlüğü personeline teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

BAKAN URALOĞLU DİREKSİYON BAŞINA GEÇTİ, YAPIMI SÜREN OTOYOLU BİZZAT TEST ETTİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu,  Aydın-Denizli Otoyol çalışmalarını yerinde inceledi, bilgi aldı. Ardından direksiyon başına geçti, yapımı devam eden otoyolun ilk kontrolünü bizzat kendisi yaptı.

Bakan Uraloğlu, toplam uzunluğu 163 kilometre olan Aydın-Denizli Otoyolu’nun 93 kilometrelik bölümünün 29 Ekim 2023 tarihinde hizmete alınacağı müjdesini verdi, ardından otoyolun kontrolünü Aydın Valisi Hüseyin Aksoy ile birlikte yaptı. Ortaya renkli görüntüler çıktı.

Şoför koltuğuna oturan Bakan Uraloğlu, hem aracı kullandı, hem de yolla ilgili bilgiler verdi. Bakan Uraloğlu yan koltukta bulunan Vali Aksoy’a, “Yolun konforu iyi. Seyir halindeyken profilometre cihazıyla ölçümler yapıyoruz. Eğer onu sağlamıyorsa yeniden yapıma karar verebiliyoruz. Yol bizim beklediğimizden daha iyi performans gösterdi” sözleriyle otoyol çalışmalarına tam not verdi.

Kapıkule’den Akdeniz’e kesintisiz Otoyol ağı.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir