2024 yılı ilk 3 ayında Gümrüklerde Rekor Yakalama

2024 YILI İLK 3 AYINDA YAKLAŞIK % 300 ARTIŞLA 8 MİLYAR TÜRK LİRASI DEĞERİNDE REKOR YAKALAMA

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2024 yılı ilk 3 ayında Gümrüklerde Rekor Yakalama

BHA

Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza Ekipleri Yasadışı Ticaret ve Kaçakçılıkla Mücadelesini Aralıksız Sürdürüyor

Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat birimleri uzman kadrolarıyla, yeni teknolojiye sahip sistemler ve geliştirilmiş farklı analiz teknikleri kullanarak her geçen gün yeni bir kaçakçılık girişimini önleyerek, yasa dışı ticaretle mücadele faaliyetlerini tüm ülke topraklarında hız kesmeden sürdürülüyor.

2024 YILI İLK 3 AYINDA YAKLAŞIK % 300 ARTIŞLA
8 MİLYAR TÜRK LİRASI DEĞERİNDE REKOR YAKALAMA

 

Gümrük Muhafaza birimlerince, 2024 yılı ilk 3 ayında yürütülen başarılı operasyonlar neticesinde, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yaklaşık % 300 artışla 8 MİLYAR Türk Lirası değerinde yasadışı ticari eşya ve uyuşturucu madde yakalaması gerçekleştirildi.

Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza birimlerinin yoğun çalışmaları neticesinde, toplum sağlığını tehdit eden uyuşturucu ile mücadelede 2024 yılının ilk üç ayında rekor yakalamalara imza atıldı. 2023 yılının ilk 3 ayında 1 Milyar 53 Milyon TL tutarında uyuşturucu yakalanmışken, 2024 yılının ilk 3 ayında 3 Milyar 71 Milyon TL tutarında uyuşturucu yakalaması gerçekleştirildi.

2024 Yılı İlk 3 ayında Değerli Maden Kaçak Yakalamada % 2600 Artış

2024 yılı ilk üç ayında bir önceki yılın aynı dönemine (29 Milyon TL idi) kıyasla, yaklaşık % 2600 artışla 800 milyon Türk Lirası değerinde değerli maden yakalaması gerçekleştirildi.

Yakalamalarda En Fazla Artış Altın ve Pırlantada Oldu

Yakalaması yapılan madenlerde en fazla artış % 2966 artış oranı ve 771.355.366 TL ile altın, % 3630 oran ve 18.927.739 TL toplam değer ile pırlanta da görüldü.
Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat birimlerince, ülke ekonomisine zarar veren, haksız rekabete sebep olarak, ticari hayata sekte vuran değerli maden kaçakçılığı ile mücadele devam ediyor.

Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü Tarafından Yakalanan Değerli Madenlerin 2023 – 2024 Yıllarında İlk 3 Ay VerileriHABUR GÜMRÜK KAPISI’NDA 12 ADET KÜLÇE ALTIN YAKALAND

Son olarak, Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekipleri son günlerde gerçekleştirdiği başarılı operasyonlarına bir yenisini daha ekledi.

Kaçakçılıkla mücadele kapsamında gerçekleştirilen risk analizi ve hedefleme çalışmaları neticesinde, Habur Gümrük Kapısı’na gelen bir tıra yönelik operasyon gerçekleştirildi.

Şüpheli görülen araç üzerinde x-ray tarama sistemi ile yapılan aramalar sonucunda, aracın doğal bölmelerine saklanmış halde 12 adet külçe altın ele geçirildi. Yakalanan külçe altınların piyasa değerinin yaklaşık 50 Milyon Türk Lirası olduğu belirlendi.

Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekipleri, vatanımızın her noktasında yedi gün yirmi dört saat yürüttüğü çalışmalarla kaçakçılara ve kaçakçılığa geçit vermeme kararlılığını sürdürüyor.

2024 yılı ilk 3 ayında Gümrüklerde Rekor Yakalama

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir