Trakya Üniversitesi ile Lörrach Baden-Wuerttemberg Cooperative State Üniversitesi arasında köprü

Almanya’nın Lörrach kentinde bulunan Baden-Wuerttemberg Cooperative State Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gerhard Jaeger, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Johannes Kern ve önceki dönem Rektörü Prof. Dr. Manfred Gustav Raupp, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nu ziyaret etti.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Trakya Üniversitesi ile Lörrach Baden-Wuerttemberg Cooperative State Üniversitesi arasında köprü

ÇANAKKALE-BHA

Baden-Wuerttemberg Cooperative State Üniversitesi ile Trakya Üniversitesi arasında daha önceden telekonferans yoluyla gerçekleştirilen ilişkileri somutlaştırmak, Trakya Üniversitesi akademisyenleri ile yüz yüze görüşme ve bölümler hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilmek amacıyla ziyarette bulunan Baden-Wuerttemberg Cooperative State Üniversitesi heyeti, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ile bir araya geldi. Ziyarette Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu, Prof. Ahmet Hamdi Zafer, Prof. Dr. Metin Aydoğdu’da yer aldı.

Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Baden-Wuerttemberg Cooperative State Üniversitesi heyetini Trakya Üniversitesinde ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Edirne ve Trakya Üniversitesini tanıtan bir sunum gerçekleştirdi. Rektörü Tabakoğlu, Edirne ile Lörrach arasındaki ilişkilerin geçmişe dayandığını ve iki kent arasında belediyeler düzeyinde kardeşlik protokolü imzalandığını hatırlatarak Lörrach’ın da tıpkı Edirne gibi üç ülkenin buluşma noktasında bulunduğunu ifade etti.

Bu iki sınır kentinin birçok ortak özelliği de bulunduğunu vurgulayan Rektör Tabakoğlu “İki üniversitesi arasında akademik değişim programları, ortak araştırma projeleri, eğitim ve sertifika programları başta olmak üzere enerji, çevre, sağlık, mühendislik, sanat ve kültürel alanda iş birliklerinin geliştirilebilmesi adına bugün bir araya geldik.

Bu, iki üniversite arasında daha önce var olan ilişkileri daha da geliştirmek için önemli bir fırsat. Bu ziyaretin hem iki ülke dostluğuna hem de iki üniversitenin ilişkilerine faydalı olacağına inanıyorum. Ayrıca Baden-Wuerttemberg Cooperative State Üniversitesi heyeti birçok birimimizi gezerek, fiziki imkanlarımızı tanıma fırsatı yakalayacak ve hocalarımızla yüz yüze görüşme gerçekleştirecekler. Bu ziyaretlerin sonucunda önemli iş birlikleri ve projelerin ortaya çıkacağını düşünüyorum.” dedi.

Rektör Tabakoğlu’nun sunumunun ardından Baden-Wuerttemberg Cooperative State Üniversitesi heyeti, Trakya Üniversitesi Yönetim Kurulu Üyeleri ile bir araya geldi. Gerçekleştirilen toplantıda Baden-Wuerttemberg Cooperative State Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gerhard Jaeger, kendi üniversitelerini tanıtan bir sunum yaptı.

Rektör Jaeger, Trakya Üniversitesinde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, daha önceden var olan ilişkileri güçlendirmek adına bu ziyareti çok önemsediklerini ifade etti. Rektör Jaeger, “Çok sayıda Türk vatandaşın yaşadığı şehrimizde, kardeş kentimizin üniversitesi ile ilişkilerimizi yeniden canlandıracak olmanın heyecanı içerisindeyim. İki üniversitenin güçlü yönlerine görmemiz ve birbirimizi daha iyi tanıyabilmemiz için bu ziyareti çok önemli buluyoruz. Burada yapacağımız görüşmeler sonucunda iki üniversite için bir yol haritası da ortaya çıkmış olacak.” dedi.

Rektörlükte gerçekleştirilen görüşmenin ardından Baden-Wuerttemberg Cooperative State Üniversitesi heyeti; Mühendislik Fakültesi, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Teknopark, Uygulamalı Bilimler Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Tıp Fakültesi, Eğitim Fakültesi ve TÜTAGEM ile Proje Ofisi ve Erasmus Ofisini ziyaret ederek, Trakya Üniversitesinin fiziki ve teknolojik alt yapısını görme imkanı buldu ve akademisyenlerle fikir alışverişinde bulundu.

Heyet daha sonra Edirne Selimiye Camii, Eski Camii, Sultan II. Bayezid Külliyesi Trakya Üniversitesi Sağlık Müzesi ve İmaret Müzesi, Karaağaç Yerleşkesi, Doğa Tarihi Müzesi, İlhan Koman Heykel ve Resim Müzesi ile Milli Mücadele ve Lozan Müzesi’ni gezdi. Haber Merkezi

Trakya Üniversitesi ile Lörrach Baden-Wuerttemberg Cooperative State Üniversitesi arasında köprü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir