Eğitimciler şiddete karşı iş bırakacak

İstanbul’da okuldan kovulan Irak uyruklu olduğu iddia edilen öğrenci 17 yaşındaki Y.K. tarafından vurularak öldürülen okul müdürü İbrahim Oktugan cinayetini protesto eden Edirne Eğitim-Bir-Sen Şubesi, basın açıklaması düzenledi. Eğitim-Bir-Sen İl Başkanı Erdinç Dalgıç, olayı protesto etme amacıyla yarın, 1 gün süreyle iş bırakacaklarını belirtirken, TBMM Başkanlığı’na teslim etmek üzere bir haftalık dilekçe kampanyası başlatacaklarını ifade etti.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eğitimciler şiddete karşı iş bırakacak

İstanbul Eyüpsultan’daki özel bir lisede, edinilen bilgiye göre yaklaşık 5 ay önce okul müdürü İbrahim Oktugan’la yaşadığı birtakım problemlerden dolayı okuldan atılan Irak asıllı olduğu iddia edilen 17 yaşındaki Y.K., aradan geçen 5 ayın ardından dün tekrardan liseye gelerek, yanında getirdiği silahla okul müdürü İbrahim Oktugan’ı vurdu.

Ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan Oktugan, doktorların tüm müdahalelerine rağmen kurtarılamadı. Zanlı 17 yaşındaki Y.K. ise yakalanarak çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Olaya tepkiler çığ gibi büyürken, bugün Edirne Eğitim-Bir-Sen tarafından, sendikanın Şükrüpaşa Mahallesi’nde bulunan binasının önünde yaşanan olayı protesto etme amacıyla basın açıklaması düzenlendi.

IMG 1357 | Edirne Ahval Gazetesi

‘MAALESEF YAYGIN BİR TOPLUMSAL SORUN HALİNE GELDİ’

Basın açıklamasına sendikaya bağlı eğitimciler katılırken, Edirne Eğitim-Bir-Sen İl Başkanı Erdinç Dalgıç, açıklamalarda bulunarak eğitim çalışanlarına yönelik şiddetin günden güne yaygınlaşmaya başladığını ifade ederek; “Eğitim çalışanları olarak her yeni günde yeni bir saldırı haberi almaktan korkar hale geldik. Öğretmenler bugün maalesef kendilerine yönelik şiddet olayları ile anılır hale gelmiştir. İzmir Ödemiş’te öğrencinin pompalı tüfekle öldürdüğü Ayhan Kökmen’i; Iğdır’da, Yücel Düzci Öğretmenimizin, saldırıya uğrayan öğrencilerini korurken, gözü dönmüş kişilerin şiddetine maruz kalmasını, Patnos’un Aktepe köyündeki Yatılı Bölge Okulu Müdürü Yusuf Vural’ın, Kayseri/ Melikgazi Kadı Burhanettin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Gülhan Şaşmaz’ın bıçaklanmalarını unutmadık. Acıları yüreklerimizi yakmaya devam ediyor. Yüreklerimiz arkadaşlarımızın acıları ile kavrulurken son birkaç ay içerisinde şu saldırılarla karşılaştık. Diyarbakır’da öğrencisinin liseden atılmasından sorumlu tuttuğu okul müdürümüz Hüseyin Oruç bıçaklanıp yaralandı; İstanbul Sarıyer Prof. Ali Kemal Yiğitoğlu Ortaokulu’nda bir öğretmenimiz öğrenci velisinin yumruklu saldırısına uğradı; İstanbul Başakşehir’de Hacı Ali Osman Gül İlkokuluna zorla girmeye kalkışan bir veli hamile bir öğretmemizi darp etti. Görülüyor ki eğitim çalışanlarına yönelik şiddet olayları münferit eylemler olmaktan çıkmıştır. Maalesef yaygın bir toplumsal sorun haline gelmiştir. Şiddet toplumun geleceği açısından vazgeçilmez olan eğitim öğretim hizmetlerinin yürütülmesini sekteye uğratacak boyuta ulaşmıştır değerlendirmesini yapmak haksız ve yanlış sayılmamalıdır” dedi.

IMG 1356 | Edirne Ahval Gazetesi

‘YAPTIKLARI YANLARINA KAR KALIYOR’

Yaşan olumsuz durumların sebebinin, umursamazlık olduğunun altını çizen Dalgıç; “Bu şiddet eylemlerindeki artışta şiddete başvuran kişilerin ‘yaptığım yanıma kar kalıyor’ inancının büyük rolü vardır. Eğitimciler olarak, daha iyi bir eğitim için daha iyi bir müfredat, pedagojik yöntemler, daha ileri amaçlar üzerine kafa yormamız gerekirken, bugün bu yaramızı konu etmek mecburiyetinde kalışımızın ana sebebi, şiddetin ağırlaşan toplumsal maliyeti karşısında, bugüne kadar çözüm üretmede yetersiz kalınmasıdır. Göz göre göre gelen sorunu, gözümüzün önünde duran soruna, gözümüzü kapayarak çözüm bulamayız. Bugün yaşadığımız acılar, dünün ihmal ve umursamazlığının sonucudur. Yarın yaşanmasını istemediğimiz acılar da bugünkü ilgisizliğin sonucu olmamalıdır. Eğitimcilere yönelen şiddete ısrarla dikkat çekip çözüm önerilerimizi sunduğumuz her durumda karşılaştığımız yetersiz tutum, şiddetin ateşine benzin dökmekten başka bir anlama gelmemektedir. Öğretmeni güçlendirecek, donatacak, koruyacak tedbirler almak yerine onu hedef alan saldırılar karşısında sessizliğe gömülmenin anlaşılır bir yanını göremiyoruz” şeklinde konuştu.

IMG 1365 | Edirne Ahval Gazetesi

‘ÖNLEMEK DEVLETİN YÜKÜMLÜLÜĞÜDÜR’

Şiddete yönelik caydırıcı ceza mekanizmasının devletin yükümlülüğünde olduğunu söyleyen Dalgıç; “Toplumdaki şiddeti eğitimle yok etmenin hesabını yaparken, şiddeti eğitimin içine sokmaya davetiye çıkarıcı uygulamaların akılla, izanla, vicdanla, kültür değerlerimizle, hayat anlayışımızla telif edilir bir yanı yoktur.  Eğitim çalışanları bir yandan şiddetin toplumun aklını, anlayışını felç etmesine, eğitim başarımızı engellemesine dur demek için genç dimağlar üzerinde emek verirken diğer yandan şiddetin nesnesi haline gelmiş durumdadır. Şiddetin, eğitimi tehdit eder boyuta ulaşması, geleceğimizi tehlikeye sokacak boyuta doğru tırmanıyor olması, acil ve köklü çözüm bulmayı zaruri hâle getirmektedir. Uluslararası hukuk ve anayasada ifadesini bulan yaşam hakkı ilkesi çerçevesinde, kasıtlı ve hukuksuz şekilde ölüme, yaralanmaya ve zarara sebebiyet verilmesini önlemek devletin yükümlülüğüdür. Devletin bu yükümlülük çerçevesinde suç işlemekten caydırıcı yasal zemini ve idari koşulları tesis ederek yaşam hakkını koruma ve ayrıca buna ilişkin ihlalleri önleyici, bastırıcı ve cezalandırıcı bir infaz mekanizması geliştirme ödevinin hukuk devleti olmanın gereği olduğunu hatırlatmak istiyoruz” diye konuştu.

IMG 1363 | Edirne Ahval Gazetesi

DİLEKÇELERLE TBMM’YE TAŞINACAK

Olayı protesto etme amacıyla yarın iş bırakacaklarını ifade eden Dalgıç, iş bırakma eylemiyle eş zamanlı olarak TBMM Başkanlığı’na verilmek üzere dilekçe ve imza kampanyası başlatacaklarını bildirdi. Dalgıç; “Bu doğrultuda eğitim çalışanlarına karşı eğitim öğretim kamu hizmetinin sunumundan kaynaklı şiddet eylemlerine yönelik cezai ve hukuki tedbirlerin alınması elzemdir. Eğitim çalışanları kendilerine yönelik şiddet olaylarına karşı caydırıcı nitelikte münhasıran bir cezai müeyyide getirilmesini, şiddete uğrayan çalışana da hukuki koruma sağlayacak türden yasal düzenlemelerin gerçekleştirilmesini acilen talep etmekte ve beklemektedir. Eğitim çalışanlarına yönelik artan şiddet olaylarını önleyecek, failleri caydırıp cezalandıracak ve mağdur eğitim çalışanlarına hukuki koruma sağlayacak bir yasal düzenlemenin yapılmasını sağlamak üzere bugün yaptığımız basın açıklamasının ardından, Cuma günü iş bırakma eylemi gerçekleştireceğiz. Ve iş bırakma eylemimizle eş zamanlı olarak bir hafta sürecek dilekçe kampanyası başlatacağız. TBMM Başkanlığına verilmek üzere topladığımız imzaları yine bir basın açıklaması ile teslim edeceğiz. TBMM’de görev yapan milletvekillerimizin uğradığımız saldırılardan duyduğumuz üzüntüyü görmesini anlamasını ve sorunu çözmek üzere harekete geçmesini bekliyoruz. Burası milli iradenin tecelligâhı, işte eğitimcilerin iradesi işte eğitimcilerin yetkili sendikası. Tercümanı ve temsilcisi olduğumuz eğitimcilerin çağrılarına artık sessiz kalınmamasını gerekli yasal düzenlemelerin ivedilikle yapılması için TBMM’yi harekete geçmeye davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Eğitimciler şiddete karşı iş bırakacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir