DSİ’den Edirne’ye 44 milyar yatırım

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DSİ’den Edirne’ye 44 milyar yatırım

EDİRNE-BHA

DSİ Genel Müdürü son 21 yıldaki Edirne yatırımlarını açıkladı: “Edirne’ ye 44 Milyar 127 Milyon 153 Bin 567 TL değerinde 226 Tesis inşa ettik. Edirneliler için üretmeye ve hizmet etmeye devam edeceğiz.”

DSİ Genel Müdürlüğü (DSİ) Türkiye’nin su ve enerji gücü olarak faaliyetlerini sürdürdüğünü ifade den DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta;  “Bizler maziden atiye uzanan, tarihini ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ ilkesinin üzerine inşa eden köklü bir geleneğin mensuplarıyız.

18 Aralık 1953 yılında kurulan Genel Müdürlüğümüz kurulduğu tarihten bu yana ‘Su Vatandır’ anlayışıyla çalışmalarını sürdürerek işletmeye aldığı baraj ve göletler ile 183 milyar metreküp su depolama kapasitesi geliştirmiştir. Tamamlanan projeler ile 71 milyon dekar arazi sulamaya açılmış, yaklaşık 2 milyon hektar alan taşkınlardan korunmuştur. Hizmete alınan içme suyu tesisleri ile yıllık 5,2 milyar metreküp memba kalitesinde içme suyu temin edilmektedir. Güç ve ilhamını aziz milletimizden alan DSİ dün olduğu gibi bundan sonrada hayata geçireceği projeler ile Türkiye Yüzyılına damga vurmaya devam edecektir” dedi.

GENEL 1 1 | Edirne Ahval Gazetesi
DSİ’den Edirne’ye 44 milyar yatırım | Edirne Ahval Gazetesi

‘Edirne’mize 8 baraj ve 32 gölet kazandırdık’

Elverişli tarım arazileri, uygun iklim özellikleri ve Edirnelilerin emekleriyle can bulan bereketli toprakları, tarımsal üretim potansiyeli bakımından Türkiye’de ilk sıralarda yer alıyor.  Edirne’de refah düzeyinin artması için son 21 yılda; 226 adet Tesis ile 44 Milyar 127 Milyon 153 Bin 567 TL yatırım yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “Edirne’ye son 21 yılda 8 baraj ve 32 gölet inşa ettik ve böylece 422 milyon m³ su depolama hacmine ulaştık” şeklinde konuştu.

‘1 barajda inşaat çalışmaları devam ediyor’

Edirneli çiftçilerin tarımsal arazilerini büyük bir emek ve özveri ile değerlendirdiklerini vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta; “Edirne’nin su kaynaklarını değerlendirmek için yeni barajlar inşa ediyoruz. Şu anda1 barajın yapım çalışmaları devam ediyor. Bu barajların tamamlanması ile 6.64 Milyon m³ su depolanmasını hedefliyoruz” ifadelerine yer verdi.

‘Taşkın koruma tesisleri ile vatandaşlarımızı ve toprağımızı koruyoruz’

DSİ Genel Müdürü Akif Balta; “Edirne’de taşkın riskini azaltmak için son 21 yılda tamamlanan 116 adet taşkın koruma tesisi ile Edirne şehir merkezi, 95 adet yerleşim yeri ve 23 bin 370 dekar arazinin taşkın kontrolü sağlanmıştır. 5 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam etmektedir. Hayata geçirdiğimiz taşkın koruma tesisleri ile taşkın riskini azaltıyor, vatandaşlarımızı ve toprağımızı güvence altına alıyoruz” diye konuştu.

03 1 | Edirne Ahval Gazetesi
DSİ’den Edirne’ye 44 milyar yatırım | Edirne Ahval Gazetesi

‘Toplulaştırma ve tarla içi geliştirme yatırımlarımız ile toprağımız daha kıymetli’

Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri kapsamında Edirne’de toplam 2 milyon 259 Bin dekar alanda arazi toplulaştırma tescili yapıldığına dikkat çeken Genel Müdür Mehmet Akif Balta; “Edirne’de 95 adet yerleşim birimi, arazi toplulaştırmasından faydalanmaktadır. Toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri ile toprağımız daha kıymetli ve daha verimli olmaktadır” ifadelerini kullandı.

Çalışmaların devam edeceğini vurgulayan Genel Müdür Mehmet Akif Balta; “Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü olarak hayata geçirdiğimiz projeler hakkında değerli Edirnelilerden, özellikle de tesislerimizden birebir faydalanan çiftçilerimizden almış olduğumuz olumlu geri dönüşler bizi ve ekibimizi motive ediyor. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de ekonomik gelirimizi artıracak, milletimizin refah düzeyini yükseltecek, özetle “Türkiye Yüzyılı” idealimizi perçinleyecek projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Haber Merkezi

DSİ’den Edirne’ye 44 milyar yatırım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir