Azaklıoğlu Vakfı Bursiyerlerine Kültür Gezisi düzenledi

İstanbul Fatih merkezli Azaklıoğlu Necati Bay Eğitim Kültür ve Sosyal Yardım Vakfı, 2023-2024 Eğitim ve Öğretim Dönemi bursiyerleri için Trakya'nın kültür ve tarih başkenti Edirne'ye bir kültür gezisi düzenledi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Azaklıoğlu Vakfı Bursiyerlerine Kültür Gezisi düzenledi

Burs döneminin Mayıs ayında sona ermesi ve öğrenciler arasında kaynaşmayı teşvik etmek amacıyla gerçekleştirilen bu gezi, İstanbul üniversitelerinde öğrenim gören öğrenciler bir araya getirildi. Başakşehir Belediyesi’nin sağladığı otobüsle Edirne’ye yapılan bu tarihi ve kültürel gezi, kokartlı bir rehber eşliğinde gerçekleşti.

Vakfın kurucusu ve Mütevelli Heyeti Başkanı Sayın Necati Bay’ın da katıldığı gezide, Yönetim Kurulu Başkan Vekili İhsan Yüksel, Nizamettin Kütük ve Nilgün Köroğlu’nun organizasyonuyla, Osmanlı İmparatorluğu’nun Trakya’daki önemli kültür mirasları; camiler, çarşılar, köprüler, tarihi evler, Buçuk Tepe Kıyık Tabyası, Şükrü Paşa Anıtı, Balkan Savaşı Müzesi, Sırp Sındığı Savaşı Müzesi, Fatih ve Kanuni Köprüleri, Edirne saray kalıntıları, Babüssade, Saray Mutfakları, Cihannüma Kasrı, Kum Kasrı, Hamam, Balkan Şehitliği, II. Beyazıt Külliyesi ve Sağlık Müzesi gibi yerler ziyaret edildi.

Ayrıca, 24 Temmuz 1923 Lozan Barış Antlaşması ile Türk topraklarına katılan Karaağaç’a yapılan doğa ve tarih yolu gezisi, Tarihi Meriç Köprüsü, Lozan Anıtı, Tren İstasyonu, Tunca Ekmekçizade Ahmet Paşa Köprüsü, Üç Şerefeli Camii, Eski Camii (Ulu Camii), Bedesten ve Mimar Sinan’ın “Ustalık Eserimdir” dediği Selimiye Camii ve Arasta Çarşısı gibi önemli yerler de rehber eşliğinde keşfedildi. İstanbul’a dönüş yolculuğunda, otobüste bulunan öğrencilere gezi hakkındaki düşünceleri soruldu.

Öğrenciler, bu tür programların devam etmesi yönünde isteklerini belirttiler ve organizasyonda emeği geçen herkese, özellikle Mütevelli Başkanı Necati Bay ve Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Ali Şahin’e teşekkürlerini ilettiler…

Azaklıoğlu Vakfı Bursiyerlerine Kültür Gezisi düzenledi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir