Burdur’da zeytin yetiştiriciliği projesi fidan dağıtımı yapıldı

Burdur Valisi Türker Öksüz, Milletvekili Prof. Dr. Adem Korkmaz ve Milletvekili Mustafa Oğuz ile birlikte Valiliğimiz koordinesinde İl Özel İdaresi ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından birlikte hazırlanan "Burdur İli Zeytin Yetiştiriciliği Projesi" kapsamında düzenlenen fidan dağıtımı programına katıldı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Burdur’da zeytin yetiştiriciliği projesi fidan dağıtımı yapıldı

İlyas Köyü’nde gerçekleşen programda Vali Öksüz ve protokol üyeleri tarafından konuşma yapıldı. Yapılan konuşmalar sonrası İlyas Köyünden fidan almak için başvuru yapan 77 vatandaşa 4 bin zeytin fidanı dağıtıldı. Program sonrası ilk zeytin fidanını diken Vali Öksüz, projeye katkıda bulunan İlyas Köyünde sakinleriyle sohbet ederek kendilerine teşekkür etti.

Vali Öksüz programda yaptığı konuşmada, “İlk defa geldiği bu güzel köyde sizlerle birlikte olduğuma çok mutluyum. Öncelikle bunu belirtmek istiyorum. Tüm köylülerimize bugün burada gösterdikleri misafirperverlikten dolayı ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Biz Burdur’u tarım ve hayvancılık yönünden daha üst sıralara çıkarmak, tarımsal ürün çeşitliliğimizi artırmak için neler yapabiliriz diye düşünürken, çalışırken, zeytin üretimini teşvik etmenin doğru olduğuna ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ile İl Özel İdaremizin imkanlarını birleştirerek zeytin fidanımızı toprakla buluşturmaya karar verdik.

Zeytini hepiniz biliyorsunuz. Milattan Önce 3000 yılına dayanan bir kültürü var. Çok dayanıklı bir ağaç. Eskiden beri bolluğunda bereketin de simgesi, çok kutsal bir meyve, saflığın simgesi yani aslında hayat ağacı zeytin, hepimiz bunu biliyoruz buna inanıyoruz. Dolayısıyla biz bu güzel meyveyi şehrimize ekonomik değer olarak ortaya koymayı istedik. İnşallah burada belli bir büyüklüğe ulaştırarak katma değer getirecek hale ulaştıracağız. Zeytin buradaki biyolojik canlılığa da katkıda bulunacak ve zeytinle birlikte çiftçimiz burada üretim yapacak, daha çok kazanç sağlayacak, biz de çiftçimizi desteklemeye devam edeceğiz.

Bugün 25 bin fidanı toprakla buluşturacağız. Toplamda 405 çiftçimiz projeden faydalanacak. Merkezde, Bucak’ta, Çeltikçi’de, Ağlasun’da yani iklim ve toprak yapısı uygun olan her yerde zeytinciliği teşvik edeceğiz. İnşallah ileriki yıllarda da çiftçimiz ürettikçe stratejik bir ürün olan zeytini daha çok destekleyeceğiz.
İnanıyorum ki zeytin üretimi ile zeytinyağı üretimi haline gelecek olan şehrimiz, Ülkemizin hem üretimine hem de ihracatına katkı sağlayacak hale gelecek. Bu cömert ve üretken fidanı toprakla buluşturduktan sonra o da bize gerekeni zaten verecektir. Dolayısıyla projemize katkı sunan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Programa başta Vali Türker Öksüz, Milletvekili Prof. Dr. Adem Korkmaz, Milletvekili Mustafa Oğuz, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Mustafa Güder, İl Genel Meclisi Başkanı Levent Tokmaker, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Asım Ertilav, Kurum Müdürleri, İl Genel Meclisi üyeleri, İlyas Köyü Muhtarı İlyas Bayrı ve vatandaşlar katıldı.

Burdur’da zeytin yetiştiriciliği projesi fidan dağıtımı yapıldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir