Bir Daha Terör Nedeniyle Kapalı Tek Bir Kulübemiz Dahi OlmayacaK

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bir Daha Terör Nedeniyle Kapalı Tek Bir Kulübemiz Dahi Olmayacak

Türkiye Yüzyılı’nın teröre ve terörizme karşı mücadele vizyonunun, terörü ülke gündeminden çıkarmak olduğunu anımsatan Bakan  Ali Yerlikaya, “Bir daha terör nedeniyle kapalı tek bir yaylamız, terkedilmiş tek bir köyümüz, mezramız, tek bir kulübemiz dahi olmayacaktır.” dedi.
Teröre ve terörizme karşı mücadeleyi bir politika olarak kesintisiz sürdürmeye devam edeceklerini belirten Yerlikaya, hukuk devleti çerçevesinde “önleyicilik yaklaşımıyla” tüm güvenlik başlıklarındaki temel stratejilerinin “toplumsal kaynaklarıyla birlikte terörizme karşı topyekun bir mücadeleyi kurumsallaştırmak” olduğunu ifade etti.
İçişleri Bakanı  Ali Yerlikaya “İçişleri Bakanlığı olarak biz içeride, Savunma Bakanlığı sınır boylarında ve ötesinde, MİT istihbarat faaliyetleri ve nokta operasyonlarıyla hep birlikte teröre karşı mükemmel bir uyum içinde çalışıyoruz.” ifadesini kullandı.

“43 Bin 490 Operasyon Düzenledik”


Son 90 günde, terör örgütlerine yönelik İHA, SİHA ve İKU’larla 15 bin 640 saat uçuş gerçekleştirildiğini aktaran Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya, “Toplam 43 bin 490 operasyon düzenledik. Bu operasyonlarda, 40’ı teslim 27’si ölü, 187’si sağ, 4’ü yaralı, 258 terörist etkisiz hale getirildi.” diye konuştu.
Bu dönemde, bölücü terör örgütü PKK/KCK’ya yönelik 818’i şehir, 41 bin 66’sı kırsalda olmak üzere 41 bin 884 operasyon yapıldığı bilgisini paylaşan Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya, şöyle devam etti:
“Kırsalda gerçekleşen operasyonların 20’si büyük, 137’si orta, 40 bin 909’u küçük operasyonlardı. Gerçekleşen tüm operasyonlarda 214 terörist etkisiz hale getirildi. Bu rakamın 27’si ölü, 149’u sağ, 38’i teslim, 1299 şüpheli gözaltına alındı. Bunlardan 312’si tutuklandı, 239’u hakkında adli kontrol kararı verildi.
FETÖ’ye yönelik 1294 operasyon yapıldı. 1955 şüpheli gözaltına alınırken, 391 şüpheli tutuklandı, 333’ü hakkında adli kontrol kararı verildi. Terör örgütü DEAŞ’a yönelik 260 operasyon yapıldı, 42 terörist etkisiz hale getirildi. 443 şüpheli gözaltına alınırken, bunların 106’sı tutuklandı, 66’sı hakkında adli kontrol kararı verildi. Sol terör örgütlerine yönelik 71 operasyon yapıldı. 2 terörist etkisiz hale getirildi. 104 şüpheli gözaltına alındı. Şüphelilerden 14’ü tutuklandı, 21’i hakkında ise adli kontrol kararı verildi.”
“Bu dönemde, 37’si bombalı eylem olmak üzere 44 eylem önlendi.” bilgisini veren Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya, teröre katılım sayılarının “yok denecek kadar” azalırken Diyarbakır annelerinin feryatlarının 5’inci yılına girdiğini hatırlattı.
Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya, son 90 gündeki evlat nöbetlerinde 4 terör örgütü mensubunun daha teslim olduğunu ve ailesine kavuşanların sayısının 46’ya ulaştığını bildirdi.

Uyuşturucuyla Mücadele

Küresel bir felaket olarak gördükleri uyuşturucuya karşı mücadelede Türkiye’nin uyuşturucu için ulaşılmaz ve yasaklı bölge olmasını sağlamayı temel hedef olarak gördüklerini belirten Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya, “Uyuşturucu suçunu terörle eşdeğer görüyoruz. Uyuşturucu konusunda küresel ölçekte büyük bir arz baskısı altında olacağımız açıktır. Ancak geçmişte olduğu gibi bugün de gelecekte de uyuşturucuya göz açtırmayacağız. Arz cephesinde, torbacısından zehir tacirine kadar, hangi büyüklükte olursa olsun hepsinin tepelerine çöküp, nefeslerini kesip, adalete teslim etmeye kararlıyız.” şeklinde konuştu.
Başta çocuklar ve gençler olmak üzere, bağımlılıkla mücadelede bilinçlendirme faaliyetlerine yönelik çalışmalarına devam edeceklerini dile getiren Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya, okul etraflarındaki Narkotimlerin sayısını artırırken En İyi Narkotik Polisi Anne, NARKOLOG, Narko Tır ve UYUMA projelerini kesintisiz sürdüreceklerini anlattı.
Son 90 günde uyuşturucuyla mücadelede 53 bin 929 uyuşturucu operasyonu düzenlendiğini aktaran Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya, gözaltına alınan 66 bin 13 şüpheliden 5 bin 966’sının tutuklandığını, 2 bin 388’i hakkında ise adli kontrol kararı verildiğini bildirdi.

Siber Suçlarla Mücadele

Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya, otonom ve insansız sistemler, yapay zeka, siber güvenlik gibi teknolojilere önemli yatırımlar yapmaya devam ettiklerini vurgulayarak, geleceğin önemli bir güvenlik tehdidi olarak gördükleri siber suçlar sahasında sanal devriyelerin çalışmalarını büyük bir hassasiyetle sürdürdüklerini dile getirdi.
“Siber vatan”da güvenlik birimlerinin kapasitesini artıracak planlamaları yaptıklarını ve toplum farkındalığını artırmaya dönük projelere ağırlık verdiklerini kaydeden Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya, Siber Suçlarla Mücadele kapsamında son 90 günde terörle iltisaklı olduğu tespit edilen 56 bin 958 sosyal medya hesabıyla ilgili işlem yapıldığı bilgisini verdi.
Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya, tespit edilen 24 bin 539 kişiden 484’ünün gözaltına alındığını, bunlardan 25’inin de tutuklandığını belirtti.
Bilişim sistemlerine yönelik düzenlenen 50 operasyonda da gözaltına alınan 56 şüpheliden 24’ünün tutuklandığını ifade eden Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya, ödeme sistemlerine yönelik gerçekleştirilen 175 operasyonda ise gözaltına alınan 705 şüpheliden 223’ünün tutuklandığını bildirdi.
Yasa dışı bahis konusunda ise 36 operasyon yapıldığını belirten Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya, 191 şüphelinin gözaltına alındığını, bunlardan 65’inin tutuklandığını söyledi.
Çocukları korumanın en hassas oldukları konuların başında geldiğine dikkati çeken Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya, çevrim içi çocuk müstehcenliği suçlarına yönelik gerçekleştirilen 104 operasyonda gözaltına alınan 140 şüpheliden 24’ünün tutuklandığını kaydetti.
Bir Daha Terör Nedeniyle Kapalı Tek Bir Kulübemiz Dahi OlmayacaK

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir