Ata tohumumuz dünyanın en güvenilir ürünleri arasına girdi

Tarım ve Orman Bakanlığı ile İstanbul Ticaret Borsasının iş birliği ile bu yıl ikincisi yapılan “Güvenilir Ürün Zirvesi’nde Ardahan’ın kavılca buğdayı güvenilir ürünler arasına girmeyi başardı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ata tohumumuz dünyanın en güvenilir ürünleri arasına girdi

Özkan KARAKAYA / ARDAHAN – BHA

Güvenilir Ürün Platformu tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Güvenilir Ürün Zirvesi ve Feed the Future Ödül Töreni, 12 ülkeden gıda sektörüne yön veren isimleri İstanbul’da bir araya getirdi. Türkiye Kent Konseyleri yönetim kurulu üyesi ve Ardahan Kent Konseyi Başkanı Burak Taştan ilimizi temsilen katıldığı ödül töreninde kavılca buğdayını dünyanın en güvenilir ürünleri arasına sokmayı başardı.

Başkan Taştan, konu hakkında kamuoyuna yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; “ İşte 13 bin yıldır bekleyen Kavılca tohumları bugün bizlere sevincin en büyüğünü yaşattı. Serhat kentimiz Ardahan’da küçük bir gurup ile başlattığımız tohumlarımızı koruyoruz seferberliği, ardından yöre çiftçisinin bu değere sahip çıkıp yaygınlaşmasına katkı sağlaması, markalaşma süreci ve yaşadığımız onca sorunla mücadelemiz. Bunların hepsi Kavılca ve ev sahibi Ardahan’a hak ettiği değeri teslim etmek içindi.  İşte biz bugün Halilefendi organik markası olarak, Türkiye’nin Güvenilir Gıda ödülü olan ‘Feed The Future ödülü’ ile sevincimizi taçlandırdık.  Bu ödülü almanın haklı gururunu taşıyoruz. Serhat Kentimizin üreten bütün emekçi çiftçilerine armağan olsun. Bu süreçte bizimle beraber emek veren çok kıymetli Necdet Kanbir ‘e, Kadir Özer’e teşekkür ediyorum” dedi.

Ata tohumumuz dünyanın en güvenilir ürünleri arasına girdi