Türkiye’nin Genç Liderleri Kent Yönetiminde; Ankara Büyükşehir ev sahipliğinde gençler bir arada

Başkent, Genç Lider Buluşmalarına ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Cumhuriyet’in 100’üncü yılına özel düzenlenen Gençlik Meclisleri Buluşması, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nde gerçekleşti.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin Genç Liderleri Kent Yönetiminde; Ankara Büyükşehir ev sahipliğinde gençler bir arada

Zeynep Sude YEŞİL – Muhammet Kürşat ERCAN / ANKARA – BHA

Türkiye Kent Konseyler Birliği, genç liderleri Ankara’da bir araya getiriyor. Cumhuriyet’in 100’ücü yılında Gençlik meclisleri Başkent’te buluştu. Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleşen buluşmaya; Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Türkiye Kent Konseyleri Birliği ve Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz,  Ankara Kent Konseyi Başkan Vekili Prof. Dr. Savaş Zafer Şahin, Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanı Doç. Dr. Serkan Yorgancılar, Başkent Gençlik Meclisi Başkanı Halil Ecer ve Gençlik Meclisleri Başkanları katıldı.

“Ankara Gençlik Meclisi’nin önünü sonuna kadar açıyoruz”

Ankara Gençlik Meclisi’ne desteklerini sürdüreceklerini dile getiren Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Gençler 5-6 yaşından itibaren dünyayı tanıyarak büyüyorlar. Başkasının söylediğine göre değil, araştırarak gerçekten öyle midir diye sorgulayarak büyüyorlar. Dolayısıyla onların bizlerden çok daha ileri olması gayet mümkün ve mantıklı. Yöneticiler gerçekten iyi yöneticiyse gençlerin aklına ihtiyacı var. Bu nedenle biz Ankara Gençlik Meclisi’nin önünü sonuna kadar açıyoruz” dedi.

“Üniversite Ankara’da okunur”

Ankara’nın üniversite dostu şehirler arasında ikinci sırada yer aldığını vurgulayan Başkent Gençlik Meclisi Başkanı Halil Ecer, “‘Üniversite Ankara’da okunur’ diye başlayarak Türkiye’de 22 üniversite, 600 bin gence erişebilme, ulaşabilme ve yaşamın her alanında gençliğin güçlendirilmesi için yerel karar alıcılarla bir süreç yürüttük. Bu sürecin en büyük çıktısı şuydu; yetişkinler ve genç akıllar beraber hareket ettiği müddetçe her zaman işler daha güzel olacaktır. Üniversite dostu kent araştırmasında 10’uncu sıradan 2’nci sıraya yükseldik” ifadelerini kullandı.

“Güven kavramı Gençlik Meclisi tarafından benimsendi”

Gençlerin, Gençlik Meclislerine duyduğu ilginin önemine değinen  Ankara Kent Konseyi Başkan Vekili Profesör Doktor  Savaş Zafer Şahin, şunları söyledi:

“Kent Konseylerinde gençlerin yer alması başlı başına bir sorunken Kent Konseylerinin Gençlik Meclisi gibi yapılarla kendi içinde sağlam ve sağlıklı bir ilişki kurması bambaşka bir sorun alanı. Kent Konseyi gibi deneyimlerde de siyasetin ya da bürokrasinin ya da toplumun genelinde bir anlayış var ki; seyirci, nefer, iş gücü ya da şenlik olarak gençleri görüyoruz ama faaliyet olarak gençleri görme konusunda henüz büyük eksiklerimiz var gibi görünüyor. Gençlik Meclisi’mizin macerası birkaç gencin ilgisi, birkaç yaşlının da bilgisiyle başladı. Sayın Mansur Yavaş’ın da ön açmasıyla  hep oturtmaya çalıştığımız bir güven kavramı, Gençlik Meclisi tarafından da benimsendi.”

Başkent Gençlik Meclisi Başkanı Halil Ecer, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a teşekkür plaketi sundu. Program, ‘”Genç Açık Mikrofon” paneli ile sona erdi.

 

 

Türkiye’nin Genç Liderleri Kent Yönetiminde; Ankara Büyükşehir ev sahipliğinde gençler bir arada

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir