100. Yılda 100 Genç Lider Başkent’te; Gençlik Meclisi Temsilcileri buluştu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

100. Yılda 100 Genç Lider Başkent’te; Gençlik Meclisi Temsilcileri buluştu

Zeynep Sude YEŞİL – Muhammet Kürşat ERCAN / ANKARA – BHA

Ankara, genç liderlerin buluşma noktası olmaya devam ediyor. Ankara Kent Konseyi (AKK) ev sahipliğinde gerçekleşen Cumhuriyet’in 100’ücü yılına özel Gençlik Meclisleri Buluşması’na Türkiye Kent Konseyleri Birliği ve Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, Türkiye Kent Konseyleri Birliği Yönetim Kurulu Üyeleri, Sedat Köse, Burak Taştan, Nuray Akçasoy, Mürsel Sabancı, Hasan Soygüzel, Nevide Kimyon, Rüstem Kadri Septioğlu, Süleyman Basa, Ankara Kent Konseyi Başkan Vekili ve TKKB Akademik Danışmanı Prof. Dr. Savaş Zafer Şahin, Etik Kurulu Başkanı Zeynep Arıkan, Başkent Meclisi Başkanı Halil Ecer, Kocaeli Engelli Meclisi Başkanı, Dünya Serbest Dalış Rekortmeni Ufuk Kocer ile Gençlik Meclisi Temsilcileri katıldı.

Halil Ecer: Temel mottomuz yaşamın her alanında gençliğin güçlenmesi

Başkent Meclisi Başkanı Halil Ecer, Gençlik Meclisi Buluşmasında yaptığı açılış konuşmasında, “Başkent Gençlik Meclisi olarak temel mottomuz ‘Yaşamın her alanında gençliğin güçlendirilmesidir.’ Çünkü çatı dezavantaj konumunda olan gençlerin yaşamın neresinden tutunacağı belli değilken, önünde belli bir yol yokken bu yolu kendilerinin inşa etmesi patikalardan kendilerinin gücüyle emeği ile bir yol açabilmesini savunuyoruz. Bizim geliştirdiğimiz katılımcı demokrasi için gençlik koridoru da bunu söylüyor” dedi.

”Gençler, umutsunuz siz”

Etkinlikte konuşma yapan Türkiye Kent Konseyleri Birliği ve Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz ise gençlerin bu coğrafyaya umut olduğunu belirterek, ”Gençlere anlatacak çok fazla şeyimiz yok aslında bizim. Sadece sizi anlayabilmiş miyiz bu önemli. Sokrates’ten beri gençlerin bozulduğuna yönelik söylemlerle mücadele etmekle geçti gençlerin ömrü. Aslında bozulan gençler falan değiller. Biz topraklarımızın genç nüfustan oluşmasına çok memnunuz.  Bizler 100 yıl önce esareti değil cesareti seçerek yeniden birleştik. Sizlerse bizlerden farklı olarak cesareti seçtiniz. Asla yalan söylemiyor, doğrularınızın peşinden koşuyorsunuz. Umutsunuz siz.” diye konuştu.

Ankara Kent Konseyi Başkan Vekili Prof. Dr. Savaş Zafer Şahin, etkinlikte yaptığı konuşmada, ”Bundan yaklaşık 100 yıl önce başkent Ankara’da top sesleri duyulurken Milli Eğitim Kongresi düzenleniyordu. Şu an Orta Doğu’da kanlı günler yaşanıyor. Ama biz bu kanlı günlere inat genç kardeşlerimizi buraya getirerek bambaşka bir geleceğin hayalini hep birlikte kuracağız.” ifadelerini kullandı.

Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy, konuşmasında, ”Yaşadığınız ve bulunduğunuz şehirde her şeyin farkında olun. Yerel yöneticilerimiz bazen bu farkındalığı atlayabilirler. Ama sizler tam da bu görevlerini onlara hatırlatacak olan mekanizmasınız. Kentleri daha yaşanabilir hale getirecek olan sizlersiniz. Ben siz gençlerin bunu yapabileceğini düşünüyorum.” şeklinde açıklama yaptı.

Ardahan Kent Konseyi Başkanı Burak Taştan, konuşmasında, ”Türkiye’nin dört bir yanından gelen genç liderler, Ankara’da, Cumhuriyet’in 100’üncü yılında, atalarına selamını vererek Cumhuriyet’in ilelebet devam edeceği ve payidar kalacağı mesajını veriyorlar. Gençlik Konseylerimizin varlığı Kent Konseylerimizin sürdürülebilirliği için çok önemli. Siz gençler ile geleceğe yürüyeceğiz.” dedi.

”Hayat, onu yaşamayı bilen cesur insanlarındır”

Kocaeli Engelli Meclisi Başkanı ve Dünya Serbest Dalış rekortmeni Ufuk Koçak ise etkinlikteki konuşmasında, ”Genç kardeşlerime söyleyecek çok şeyim yok, öğrenecek çok şeyim var. Engellilikle ilgili birkaç şey söylemek istiyorum. Engelliler için özürlü, sakat gibi tanımlar kullanmayalım. Nasıl sınıflandırırsınız çünkü bu tabirlerle engelli bireyleri? Asıl engelli olan yollar, kaldırımlar, toplu taşıma araçları ve yüreğinde insan sevgisi taşımayandır engelli olanlar. Marmara depreminde 3 gün enkazın altında kaldım. Hastanedeyken artık herkes ‘Sen kalma, biz getiririz, bundan sonra biz bakarız’ gibi şeyler söylediler. Bir gece kimseye haber vermeden kendi başıma kalktım ve tuvalete gittim. Ardından hayatımın en zor tırmanışını gerçekleştirdim ve klozete tırmandım. Şimdi ise Everest Dağı’na tırmanmaya hazırlanıyorum. Çünkü benim için en yüksek nokta o gün hasta yatağından çıkıp sıyrılabilmekti. Söylemek istediğim şey siz bir gün kendiniz olmaya karar verdiğiniz zaman topluma da herkese de savaş açmışsınız demektir. Hayat onu yaşamayı bilen cesur insanlarındır.” diye konuştu.

  

 

 

 

100. Yılda 100 Genç Lider Başkent’te; Gençlik Meclisi Temsilcileri buluştu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir