Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Amasya’da üreticilerle bir araya geldi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Amasya’da üreticilerle bir araya geldi

Betül Yılmaz/AMASYA-BHA

Bir dizi ziyaret, açılış ve programlara katılmak için Amasya’ya gelen Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı,nın katılımı ile üreticilere 42 adet güneş enerji sisteminin dağıtımı gerçekleştirildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü ve Amasya İl Tarım Müdürlüğü iş birliğiyle gerçekleştirilen “Yaylalar Aydınlansın Hayvancılık Canlansın, Sütün Kalitesi Artsın Projesi” kapsamında yaylalarda hayvancılık faaliyetlerini geliştirmek amacıyla 42 üreticiye 42 adet güneş enerjisi paneli ve ekipmanları hak sahiplerine teslim edildi.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşıyla başlayan programda, Şehzadeler Şehri, tarih ve kültür kenti Amasya’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Bakan İbrahim Yumaklı konuşmasında şunları ifade etti: “Saygıdeğer Amasyalı hemşehrilerim, Sayın Valim, Değerli Vekillerim, Kıymetli Mesai Arkadaşlarım, Hanımefendiler, Beyefendiler hepinizi sevgiyle, saygıyla ve hürmetle selamlıyorum.

Bizler Bakanlık olarak üretimin arttırılması ile ilgili en büyüğünden en küçüğüne kadar yapılması gereken ne varsa, il ve zaman gözetmeksizin 7/24 çalışıyoruz. Bütün amacımız kendi ülkemiz insanının gıda ihtiyacını, herhangi bir eksikliğe mahal vermeden tamamlamanın yanı sıra, çok daha fazla, kaliteli ve katma değerli üretim yapmaktır. 2023 yılında 31 milyar dolara ulaşan gıda ürünleri ihracatımızı 35-40 milyarlara çıkarma gayreti içerisindeyiz.

Bütün amacımız bu ülkenin verimli topraklarını, bu ülkenin fedakâr üreticilerini bizler ve gelecek nesillerimiz için hazır hale getirmenin yollarını oluşturmaktır. Amasya da göçer hayvancılıkta, Türkiye’deki birçok ilimizde olduğu gibi, çok önemli bir yer tutuyor. Göçer hayvancılık yapan kardeşlerimizin en büyük sorunu da, elektrik olmadığı için üretmiş oldukları ürünleri muhafaza edememek ve temel ihtiyaçlarını karşılayacak elektriğe erişememektir. Çiftçilerimizin hayatını kolaylaştırmanın yanı sıra, bin bir zorlukla üretmiş oldukları ürünlerin, aynı zamanda kalitesinde herhangi bir bozulma olmadan, pazara ulaşmasında sağlayacak bir husus olan elektrik bu noktada çok önemliydi. Bugün 42 üreticimize güneş panellerini teslim edeceğiz. Bu program çerçevesinde Türkiye’nin dört bir tarafında buna benzer çalışmalara devam ediyoruz. Bu projenin %75’i hibe, %25’i de üretici kardeşlerimizin katkıları ile gerçekleşmiş oluyor. Bu projeyle beraber, her alanda üretimin artmasını, sürdürülebilir ve verimli olmasını, üretmiş olduğumuz ürünün kaliteli olmasını ve sektöre yatırım yapılmasını istiyoruz.

Sözlerime son verirken; bizler bu memlekette üreten kim varsa onların her zaman yanındayız. Onlarla omuz omuzayız. En zorundan en kolayına kadar hangi ürünü üretirse üretsin, hangi ürünü bu ülkenin ihtiyaçları için ortaya koyma adına gecesini gündüzüne katmış olursa olsun, çalışkan üreticilerimize can-ı gönülden teşekkür ediyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.”

Bakan İbrahim Yumaklı ‘nın konuşmalarının ardından Amasya  İl Tarım ve Orman Müdürü Gürol Çetin,Bakan Yumaklı’ya güneş enerjisi panelinin çalışma prensibi hakkında bilgilendirmede bulundu. Sonrasında proje kapsamında, 982.500 TL proje bedelli 42 adet Güneş Enerji Sistemi, Bakan İbrahim Yumaklı tarafından hak sahibi üreticilere teslim edildi.

 

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Amasya’da üreticilerle bir araya geldi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir