"Sur Kültür Yolu Festivali"nde Diyarbakır’ın yöresel yemekleri tanıtıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

"Sur Kültür Yolu Festivali"nde Diyarbakır'ın yöresel yemekleri tanıtıldı“Sur Kültür Yolu Festivali” kapsamında Diyarbakır’ın yöresel yemeklerinin tanıtımı yapıldı.
 
Kültür ve Turizm Bakanlığınca Diyarbakır’da düzenlenen Sur Kültür Yolu Festivali farklı etkinliklerle devam ediyor.
 
Festivalde Gastro Diyarbakır Buluşmaları kapsamında,Kayapınar ilçesindeki bir lokantada kentin yöresel lezzetleri tanıtıldı.
 
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, etkinlikte yaptığı konuşmada, Diyarbakır’ın surlarıyla dikkati çektiğini ancak onun yanı sıra gastronomisiyle de öne çıktığını söyledi.
 
Bakanlık olarak kentte 20 yıldır çok fazla hizmet yaptıklarını belirten Demircan, kentteki somut ve somut olmayan mirası koruduklarını anlattı.
 
Festivalin, kentin turizmine büyük katkı sağladığına değinen Demircan, şunları kaydetti:
 
“Festival başlayalı bir hafta oldu ve katılım da çok güzel oldu. Kentteki otellerde normalde 7-8 bin yatak var. 3’te biri dolu olması gerekirken bu festival dolayısıyla tamamı doldu. Yani Diyarbakırlı bu işi sevdi, çevreden de buraya akın var. Bütünmekanlara soruyoruz, özelikle lokantalar, restoranlar işlerini ikiye katladı. Bu festival Diyarbakırlıya güzellik kattı, hayat ve enerji verdi. Zaten uzunca bir süre beklediği o güzel atmosferi bu festivalle yakaladı. Buraya kültür, sanat ve etkinlikler geldikçe turizme faydası da olacak. Yatırımcı artık buraya bu gözle bakacak. Yatırımcı daha fazla yatırım yapacak ve bu da daha fazla istihdam demek.”
 
Konuşmaların ardından Demircan ve beraberindekiler hazırlanan yöresel yemeklerle ilgili bilgi aldı. (Karadeniz Son Havadis)

"Sur Kültür Yolu Festivali"nde Diyarbakır’ın yöresel yemekleri tanıtıldı