Ağrı’da kadın personellere meme kanseri farkındalık eğitimi

Ağrı İl Milli Eğitim Müdürlüğü, kadın personellere meme kanseri ve erken teşhis konusunda bilgilendirme eğitimi düzenledi. Eğitime Vali Mustafa Koç’un eşi Neslihan Gül Koç da katıldı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ağrı’da kadın personellere meme kanseri farkındalık eğitimi

Servet ARSLAN / AĞRI-BHA

Ağrı İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) işbirliği ile müdürlük toplantı salonunda gerçekleştirilen eğitime, kadın personellerin yanı sıra Vali Mustafa Koç’un eşi Neslihan Gül Koç ve Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Neriman Karakoç da katıldı.
Eğitimde, KETEM doktoru Esra Paliğa tarafından meme kanseri hakkında genel bilgiler, risk faktörleri, belirtileri, korunma yolları ve erken teşhis yöntemleri anlatıldı. Paliğa, meme kanserinin kadınlarda en sık görülen kanser türü olduğunu ve her 8 kadından 1’inde meme kanserine rastlandığını söyledi. Meme kanserinin eskiden bu kadar sık olmadığını, gittikçe bu sayının arttığını ifade eden Paliğa, erken teşhisin hayat kurtardığını vurguladı.
Paliğa, meme kanserinden korunmak için sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz, sigara ve alkol kullanmamak, emzirme süresini uzatmak gibi önlemlerin alınması gerektiğini belirtti. Ayrıca kadınların 20 yaşından itibaren ayda bir kez kendi kendine meme muayenesi yapması, 40 yaşından itibaren de yılda bir kez mamografi çektirmesi gerektiğini kaydetti.
Eğitimin sonunda katılımcılara konu ile ilgili broşürler dağıtıldı. Eğitim katılımcılardan gelen sorularla sona erdi.
Neslihan Gül Koç ve Neriman Karakoç, eğitim veren Dr. Esra Paliğa ve ekibine teşekkür ederek, kadın personellere sağlıklı bir hayat dileklerini iletti. Koç ve Karakoç, meme kanseri farkındalığının artırılması için bu tür eğitimlerin devam edeceğini söyledi.
Ağrı’da kadın personellere meme kanseri farkındalık eğitimi