Balıkesir’de Evlilik Öncesi Danışmanlık Eğitimi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Balıkesir'de Evlilik  Öncesi Danışmanlık  EğitimiAile, toplumun temeli ve çekirdeğidir. Sağlıklı nesillerin yetiştirildiği bir ocak, sevgi, saygı, sadakat ve güven ortamının tesis edildiği bir müessese, karşılıklı hak ve ödevlere sahip bireylerin oluşturduğu bir kurumdur.
Evlilik Öncesi Danışmanlık Programı ile sağlıklı aile yapısı, üreme sağlığı, gebeliği önleyici yöntemler, bulaşıcı hastalıklar, akraba evliliği ve genetik geçişli hastalıklarla (kalıtsal kan hastalıkları- hemoglobinopati- SMA) ilgili danışmanlık hizmeti verilmesi, kişilerin olası riskler, sonuçları ve korunma yolları konularında bilinçlendirilmesi, gebelik isteği ile başvuran çiftlere de gebelik öncesi danışmanlık verilmesi, anne ve bebek ölümlerinin önlenmesi açısından, risk oluşturabilecek durumların gebelik öncesinde tespit edilmesi ve erken önlem alınmasının sağlanması amaçlandı.
Program kapsamında 4-5 Ekim 2022 tarihinde Karesi İlçe Sağlık Müdürlüğü Eğitim Salonu ve 11-12 Ekim 2022 tarihinde Bandırma Eğitim Araştırma Hastanesi Eğitim Salonunda “Evlilik Öncesi Danışmanlık Eğitimi” düzenlendi. Eğitimler, aile hekimi ve aile sağlığı çalışanlarından oluşan 70 sağlık personelinin katılımı ile gerçekleşti.
Eğitimde, Ebe Reyhan ADAK, Uzm. Dr. Elif Bilge YILDIRIM, Ebe Cemile YILDIZ, Ebe Nazik TOKGÖZ, Dr. Öznur DURAK, Ebe Kübra KARAKAYA ve Uzman Abdullah AY eğitimci olarak görev aldı. (10numarabasın)

Balıkesir’de Evlilik Öncesi Danışmanlık Eğitimi