Antalya’da 100’üncü yıl Cumhuriyet Sergisi açıldı

Alanya’da Cumhuriyetin ilanının 100. yılı çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Kutlamalar çerçevesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Antalya Olgunlaşma Enstitüsü işbirliğinde Alanya Belediyesi tarafından tarihi Kızılkule’de ‘100. Yıl Cumhuriyet Sergisi’ açıldı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Antalya’da 100’üncü yıl Cumhuriyet Sergisi açıldı

Alanya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Antalya Olgunlaşma Enstitüsü tarafından tarihi Kızılkule’de ‘100. Yıl Cumhuriyet Sergisi’ açıldı. Kızılkule önünde Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Milliyetçi Hareket Partisi Alanya İlçe Başkanı Mustafa Sünbül, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yılmaz, Alanya Belediye Başkan Yardımcıları, meclis üyeleri, oda ve dernek başkanları, kurum müdürleri, birim amirleri, muhtarlar ve çocukların katılımıyla düzenlenen törenle ziyarete açılan sergi, 3 farklı temadan oluşuyor. Cumhuriyetimizin 100. yılının anlatıldığı karma bir sergi olan ‘100. Yıl Cumhuriyet Sergisi’, 1 hafta boyunca ziyarete açık kalacak.

“Birliğimiz, dirliğimiz ve huzurumuz daim olsun”

Açılış töreninde konuşan Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, “Alanya’mızın en önemli tarihi mekanlarından olan Kızılkule’de düzenlediğimiz sergilerimize katkı sağlayan Kültür ve Turizm Bakanlığımıza, Antalya Olgunlaşma Enstitüsüne teşekkür ediyorum. Cumhuriyet temasıyla hazırladığımız sergilerimiz bir hafta boyunca açık kalacak. Cumhuriyet, Türkiye Devleti’nin en önemli kazanımıdır. 100. Yaşını kutladığımız Cumhuriyet, ilelebet payidar olacaktır. Cumhuriyetle birlikte büyüyen, gelişen ve birçok alanda lider ülkeler arasına giren ülkemizin birliğinin, dirliğinin, huzurunun daim olmasını diliyorum. Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin 100. Yılını en içten duygularımla kutluyorum. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve milli mücadele kahramanlarımızı, tüm şehit ve gazilerimizi minnetle şükranla anıyorum” dedi.

Milli Mücadele Dönemi’nin tarihi karelerinden seçilmiş öksüz ve yetim çocuk kahramanlarına, 1. ve 2. Meclis binalarının inşa ve açılış süreçlerinden Cumhuriyet Dönemi’nin siyasi ve kültürel başarılarına, cumhurbaşkanlarının az bilinen fotoğrafları eşliğinde geniş bir seçkiyle tarihe tanıklık edecek.

Minyatür Atatürk kıyafetleri sergisi

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1913-1937 yılları arasında yurdun dört bir yanında vatandaşlarla buluşmasından seçilmiş fotoğraflar ve minyatür kıyafetlerden oluşmakta.

Bağımsızlığımızın sembolü al bayrağımızı temsil eden özel tasarım 4 adet bayrak kıyafetinden oluşmakta.

Antalya’da 100’üncü yıl Cumhuriyet Sergisi açıldı