Amasya Üniversitesi’nden Türkiye’de Bir İlk!

Türkiye’de Bir İlk: Amasya Üniversitesi Ebelik Bölümü, öğrencilerine ‘Obstetrik ultrasonografi’ uygulama becerisi kazandırıyor.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Amasya Üniversitesi’nden Türkiye’de bir ilk!

Betül YILMAZ / AMASYA-BHA

Amasya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümü Müfredatına, 2023-2024 eğitim öğretim yılından itibaren okutulmak üzere ‘Ebeler için Obstetrik Ultrasonografi’ dersi eklendi. Ders kapsamında, Amasya Üniversitesi Rektörlüğü tarafından tedarik edilen tam donanımlı ultrason cihazı Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Laboratuvarına konularak ders materyali olarak hizmet vermeye başladı. Böylelikle Türkiye’de ilk kez Ebelik Bölümü öğrencileri, obstetrik ultrasonografi uygulama becerisi kazanacakları cihaza sahip olmuş oldular.


Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Laboratuvarını ziyaret ederek yetkililerden bilgi alan Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi, “Kendi kişisel sağlığımız başta olmak üzere tüm toplumumuzun sağlığını sağlık alanında eğitim görenlerin ellerine bırakıyoruz. Bu açıdan sağlık alanında eğitim gören her bir öğrencinin iyi ve alanında birikimli olarak yetişmesini son derece önemli buluyoruz. Öğrencilerimizin en iyi şekilde yetişmeleri için akademik birimlerden gelen talepleri imkanlarımız ölçüsünde karşılama
gayreti içerisindeyiz. Ebelik Bölümü öğretim elemanlarını talepleri doğrultusunda Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Laboratuvarına tam donanımlı ultrason cihazı aldık ve bu cihaz ders materyali olarak öğrencilerimizin hizmetine girdi. Öğrencilerimize keyifli öğrenmeler diliyorum.” dedi.

Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Mehmet Topal ise, ‘Ebelik mesleğinin gelişen rolleri içerisinde obstetrik ultrasonografi uygulama becerisi çok önemli bir yere sahiptir. Ebelere ultrasonografi uygulama yetkisi verilen ülkelerde bu işi son derece başarılı bir şekilde yürüttükleri bilinmektedir. Böylelikle, topluma düşük maliyetli ve kaliteli sağlık hizmeti sunmak, gebelik dönemi bakımında teknolojiden faydalanmak, anne ve bebeğe ilişkin sağlık sorunlarını erken dönemde tespit ederek gerekli önlemleri almak gibi birçok olumlu sonuç elde edilmektedir. Henüz lisans eğitimi düzeyinde ebe öğrencilerimize bu beceriyi
kazandırma çabamıza sağladıkları destek için başta Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi olmak üzere Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Murat Kurt ve Prof. Dr. Mehmet Kızılkaya hocalarımıza, Sağlık Bilimleri Fakültesi öğretim elemanları ve öğrencileri adına teşekkürlerimizi sunuyorum” şeklinde konuştu.

Amasya Üniversitesi’nden Türkiye’de Bir İlk!