CHP Tekirdağ Milletvekili Aygun: “Okul yapmıyorsunuz, bırakın da biz yapalım”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Tekirdağ Milletvekili Aygun: “Okul yapmıyorsunuz, bırakın da biz yapalım”

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör’ün 600 milletvekiline içinde yöresel ürünlerin olduğu hediye kolisi göndermesine tepki göstererek, “Depremzedeler çadırlarda çok zor koşullarda yaşam mücadelesi veriyor. Hatta birçok depremzedeye icra gönderiliyor. Ancak milletvekillerine yiyecek kolisi gönderiyorlar. Depremzedenin rızkından alıyorlar. Kabul etmedik, iade ettik” dedi.

Tekirdağ’da riskli diye yıkılan okulların yerine halen yenilerinin yapılmadığına işaret eden Aygun, “Pandemiden bu yana okul yapamadılar. Çocuklara ikili öğretim yaptırıyorlar, söz verdikleri halde öğle yemeği vermiyorlar. Büyükşehir Belediyemiz okul yapmak istiyor onu da reddediyorlar, sonra da başvuru yok diye yalan söylüyorlar. Bunlar iyice yalana battı” diye tepki gösterdi. Aygun, “Okul yapmıyorsunuz, bırakın da biz yapalım” çağrısı yaptı.

Aygun, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye logosuyla CHP’li vekillere gönderilen kolileri iade ettiklerini belirtti. İade yazısında, Kahramanmaraş’ta çok sayıda depremzedenin halen zor koşullarda olduğuna işaret eden Aygun,  “Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi logolu koliyi Milletvekilleri yerine ihtiyaç sahibi depremzedelerimize göndermeniz daha doğru olacaktır. Depremzede yurttaşlarımızın çadırlarda çok zor koşullarda yaşadığını görmekten büyük üzüntü duyuyoruz. Bu nedenle koliyi tarafınıza iade etmek durumundayım” dedi.

“Tekidağ’da okullar perişan halde”

Aygun, “Tekirdağ’da Türkiye ortalamasının üzerinde kalabalık sınıflarda eğitim gören çocukların önünün açılmadığını vurgulayarak, “Özellikle Süleymanpaşa, Saray ve Çorlu’da öğrencilerimiz ikili öğretim yapmaktadır. Sabah 06.00’de kalkmak zorunda kalan çocuklar akşam 20.00’de eve gelmektedir. Bunun adı insafsızlıktır!” dedi.

Öğle yemeği sorunu

Aygun, AK Parti iktidarının seçimde öğrencilere ücretsiz öğle yemeği sözünü bile yerine getiremediğini vurgulayarak, “Okul yapmıyorlar, yemek vermiyorlar, ama vekillere koli dağıtıyorlar. Kul hakkı yiyorlar. Bu gıda enflasyonunda çocuklarımız aç kalıyor” dedi. Böyle bir anlayışın toplumsal vicdanları sarstığını söyleyen Aygun, “Depremzede aç, çadırda kalıyor, icra gönderiyorsunuz. Çocuklara öğle yemeği vermiyorsunuz. Ama yiyecek kolisini onlara değil vekillere gönderiyorsunuz, hiç mi yüreğiniz sızlamıyor?” diye sordu.

Saray ilçesinde Küçükyoncalı Mahallesi’nde depreme dayanıklı olmadığı için yıkılan 12 derslikli okulun öğrencilerinin İhsan Uzun Ortaokulu’na nakledildiğini, bu yüzden ikili öğretim yapıldığını anlatan Aygun, “İki yıldır okul yapılmadı. 23 Haziran 2022 tarihinde harekete geçen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yeni okulun yapımını üstlenmek istedi. Ne var ki Tekirdağ Valiliği’ne bağlı İl Milli Eğitim Müdürlüğü kanalıyla 11 Ağustos 2022 tarihinde gelen yanıtta bu okulu TOKİ’nin yapacağı belirtilmiş, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin teklifini reddedilmiştir. Ama ortada halen okul yoktur. Ve öğrendik ki okul daha yeni ihale aşamasına gelmiş” eleştirisini yaptı.

Belgeler uçuruldu

14 Ağustos 2023 tarihinde Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin okul yapma talebinin niye reddedildiğine ilişkin soru önergesi verdiğini kaydeden Aygun, gelen yanıtın şaşırtıcı olduğunu ifade etti. Aygun, “Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin Küçükyoncalı’da ilkokul yapmak üzere izin talebinin bulunmadığının” iddia edildiğini aktardı.

Oysa 23 Haziran 2022 tarihinde Dönemin Valisi Aziz Yıldırım tarafından Büyükşehir Belediyesi’ne gönderilen konuya ilişkin cevap yazısında, “91894630-770/164599” kayıtlı başvurunun reddedildiğini anlatan Aygun, “Uçtu uçtu kuş uçtu? Belge acaba nereye uçtu! Nasıl seçim vaatleri uçuyorsa, bu da uçurulmuş!” diye tepki gösterdi.

 

CHP Tekirdağ Milletvekili Aygun: “Okul yapmıyorsunuz, bırakın da biz yapalım”