Ağrılı Halit Durak’tan büyük başarı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ağrılı Halit Durak’tan büyük başarı

Servet ARSLAN/AĞRI-BHA

İnşaattan düşerek bedensel engelli olan Ağrılı Halit Durak, Türkiye Şampiyonasında ikinci oldu.

Bursa’da 5 yıl önce çalıştığı inşaatın 3’üncü katından düşerek ayaklarından ağır yaralanan 29 yaşındaki Ağrılı Halit Durak, 26 Eylül -1 Ekim 2023 tarihleri arasında İzmir’de düzenlenen Vücut Geliştirme ve Fitness Türkiye Şampiyonasında ve Dünya Şampiyonası Milli Takım seçmelerinde Türkiye ikincisi oldu.

Yürüme engeli bulunan ve spor tutkunu olan Halit Durak, Ağrı’da tanıştığı Vücut Geliştirme ve Fitness Antrenörü Çetin Demir’in desteğiyle spor salonunda vücut geliştirme antrenmanları yapmaya başladı.

Koltuk değnekleriyle ayakta durabilen Durak belli bir seviyeye geldikten sonra hedefi olan vücut geliştirme şampiyonalarına katılım sağladı. Katıldığı ilk resmi müsabakada adından söz ettiren Durak, tekerlekli sandalye bedensel engelli kategorisinde Türkiye ikincisi oldu.

İl Müdürü Fedai Din’den Tebrik

Başarılı sporcu Halit Durak, antrenörü Çetin Demir ve Spor Hizmetleri Cemil Budak ile beraber Gençlik ve Spor İl Müdürü Fedai Din’i ziyaret etti. İl Müdürü Din; Türkiye ikincisi olan kardeşimiz Halit’in bu azmi bizleri çok mutlu etti. İl Müdürlüğü olarak bedensel engelli sporcularımıza desteğimiz devam edecek. Sporcumuzu ve antrenörü Çetin Demir’i tebrik eder, başarılarının devamını diliyorum dedi.

Halit Durak; Sporla hayata tutunmaya çalıştım

Bursa’da inşaat işinde çalışırken düştüğünü ve sonrasında zorlu bir süreç yaşadığını söyledi. “Kazada kol bileğim ve omuriliğim kırıldı. Sinir zedelenmesi de var. Yaklaşık 3 yıl hastanelerde tedavi gördüm. Çetin Demir hocanın engellileri yarışmalara hazırladığını duydum. Ben de Ağrı’ya geldim ve onunla beraber 2,5 aylık kısa bir sürede bu yarışmaya hazırlandım. Türkiye ikincisi olduğum için çok mutluyum. Bundan sonra ki hedefim Avrupa ‘da ülkemin bayrağını dalgalandırmaktır dedi.

Antrenör Çetin Demir ise bugüne kadar çok sayıda engelliyi spora kazandırdıklarını ve bunların katıldığı yarışmalarda başarı elde ettiğini aktardı. Durak’ı yarışmalara iki buçuk aylık kısa bir sürede hazırladıklarını belirten Demir, Sporcumuz Halit Durak’ın bu başarısı bizleri çok mutlu etti. Amacımız Halit gibi kardeşlerimi spora kazandırıp, spor sayesinde hayata tutunmalarını sağlamak. Halit çok emek verdi. Bizlere desteklerini esirgemeyen Ağrı Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüze, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüze çok teşekkür ederim dedi.

Ağrılı Halit Durak’tan büyük başarı