TÖHOP’un açıklamasına en sert TSD ORDU Şube Başkanlığı’ndan geldi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TÖHOP’un açıklamasına en sert TSD ORDU Şube Başkanlığı’ndan geldi

65 Yaş üzeri ve birçok vatandaşın ücretsiz kullandığı toplu taşıma hizmetinin, yükselen maliyetler ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın verdiği ödeneklerin yetersiz olması nedeniyle, TÖHOP Başkanı Ercan Soydaş bir açıklama yaparak, her ayın biri ve dördü arasında, tüm Türkiye genelinde sadece 65 yaş üstü değil, 18 kalemde ücretsiz taşıma yapacaklarını söylemişti.

Bu açıklamanın ardından Türkiye genelinde oluşan sıkıntının en büyük mağduru konumuna gelen engelliler, bu uygulamanın kendilerine büyük bir zarar vereceğini dile getirmeye ve bir çözüm aramaya başladılar.

TSD ORDU Başkanı Gülseren, ”Bu keyfi alınan karar tüm engelli camiasını üzmüştür.”

Bu açıklamaya en sert tepki Türkiye Sakatlar Derneği Ordu Şubesinden geldi. Türkiye Sakatlar Derneği Ordu Şube Başkanı Selma Gülseren, Engellilerin haklarının gasp edilemeyeceğini ve engellilerin bu gibi çatışmalardan uzak tutulmasını dile getirerek, tüm engelli camiasını bu açıklamanın üzdüğünü söyledi.

Gülseren “ Toplu Taşıma Kooperatifi Başkanlığı’nca alınan kararlar engelliler olarak bizi çok üzmüştür. Engellilerimiz bu konuda çok müzdaripler. Alınan bu kararlar önümüzde ki aydan itibaren engelli kartlarının kalkacağı, belediyeler ödenek vermediği için 18 kalemde uygulamayı kaldıracağı haberini aldık. Bu keyfi alınan karar tüm engelli camiasını üzmüştür. Bu aldıkları kararın hukuki bir açıklaması yoktur “ dedi.

“Engelliler baz alınarak üzerlerinden siyaset yapılmasın!”

TSD Ordu Başkanı Gülseren, engellileri üzen bu kararın siyasi amaçlar güderek alındığını dile getirerek, engelliler üzerinden kimsenin siyaset yapmasına müsaade etmeyeceklerini söyledi.

Gülseren ;”Engellileri kullanarak bunun üzerinden siyaset yapılması ve insanların bu şekilde hak araması bizi gerçekten üzmektedir. Engellilerimiz bu konuda sürekli bizi arıyorlar. Bizden bu konuda yardım istiyorlar. Biz de diyoruz ki, onların öyle bir hakkı yoktur, bu bizim kanuni hakkımızdır. Belediyeler ve yetkili kurumlar arasında bu konuya bir çözüm bulunacaktır. “

“Kanuni Haklarımızı biliyoruz ve engellilere yapılacak herhangi bir harekette kanuni yollara başvuracağız!”

Devlet kurumlarının bu konuya çözüm bulacaklarını dile getiren TSD Ordu İl Başkanı Gülseren, sözlerine şu şekilde devam etti.

Gülseren, “Umut ediyoruz ki kurumlarımız bu konuya kısa zamanda çözüm bulacaklardır. Zaten engellilerimiz dibe vurmuş durumda. İnsanlar sıkıntında ama engelliler kat kat sıkıntıda. Çoğunun maaşları kesildi, engelli kartları da elinden alındıktan sonra bu insanların mağduriyetleri devam edecektir. Böyle bir hakları olmadığı halde mağduriyet yaşatılan arkadaşlarımızın arkasında olacağız ve her türlü hukuki süreci sorumlular karşısında başlatacağız! Kanuni haklarımızı biliyoruz”

TÖHOP’un açıklamasına en sert TSD ORDU Şube Başkanlığı’ndan geldi