Niğde’de bir mahalle kuduz şüphesiyle karantina altına alındı

Niğde'nin Bor ilçesine bağlı Kemerhisar beldesi Cumhuriyet Mahallesi'nde yaşanan bir olay sonrası kuduz şüphesiyle ilgili önlemler alınmaya başlandı. H.Ş. isimli vatandaş, 18 Haziran'da sahipsiz bir köpek tarafından ısırıldıktan sonra Bor Devlet Hastanesine sevk edildi. Tedavi altına alınan H.Ş.'nin sağlık durumu iyi olup, gözetim altında tutulduğu aktarıldı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Niğde’de bir mahalle kuduz şüphesiyle karantina altına alındı

Ankara-BHA

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne yapılan ihbar sonrasında köpeğin kafa bölgesinden alınan numune, kuduz yönünden incelenmek üzere Konya Veteriner Kontrol ve Orman Müdürlüğüne gödenrildi. Köpeğe ait kadavra, resmi veteriner hekim gözetiminde dezenfekte edilerek gömüldü.

Kuduz salgının yayılmasınının önlemek amacıyla “Kuduz Hastalığından Korunma ve Kuduz Hastalığı ile Mücadele” yönetmeliği gereği Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonu, 19 Haziran’da toplanarak Cumhuriyet Mahallesi’ni kuduz şüpheli bölge ilan etti. Karar doğrultusunda, mahalledeki sahipsiz veya başıboş hayvanlar toplanarak barınaklara nakledilecek, aşılanacak ve mahalle karantinaya alınacak. Ayrıca, mahalle sakinlerinin dikkatini çekmek amacıyla kuduz şüpheli bölgeye yönelik uygun yerlere tabelalar yerleştirilecek.

Komisyon, hastalıkların yayılmasını önlemek için alınan tedbirlere uymayanlara yönelik idari para cezaları uygulanması kararını da aldı.

Niğde Valiliği tarafından yapılan açıklamada, vatandaşların bu önlemlere hassasiyetle riayet etmeleri gerektiği vuruglandı.

Niğde’de bir mahalle kuduz şüphesiyle karantina altına alındı