Mersin’de yabancıların yoğun ehliyet başvurusu yapması dikkat çekti

Mersin’de Suriyeliler başta olmak üzere yabancılar iş bulabilmek ve diğer nedenlerden dolayı yoğun bir şekilde ehliyete başvuru yapıyorlar.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin’de yabancıların yoğun ehliyet başvurusu yapması dikkat çekti

Mersin-BHA

Mersin’de yabancılar iş bulabilmek ve para cezalarıyla karşılaşmamak için yoğun bir şekilde ehliyete başvurular yapıyorlar. 400 bine yakın yabancının yaşadığı Mersin’de yabancıların başını Suriyeliler çekiyor.

Konuyla ilgili Mersin’de sürücü kursusu olan ve yabancı öğrencileri çok olan Tamur Sürücü Kursu sahibi Hamza Tamur konuştu.

Mersin’de ehliyet için başvuru yapanların yabancıların çok olduğunu belirten Tamur, “  Yabancılar Türkiye’ye girdikten sonra 6 aya kadar ehliyetleri geçerli oluyor. Ondan sonra geçerli olmuyor. Yabancılar özellikle herhangi bir yerde iş bulabilmek veya araçlarıyla iş yapabilmek için ehliyete başvuru yapıyorlar. Kimi yabancı da ehliyetsizlikten para cezası yememek için ehliyet alıyorlar. Mersin’de özellikle son dönemlerde nakliyat ve taşıma alanında Suriyeli şoför çok oluyor. Suriyeliler de nakliye ve taşıma ile diğer alanlarda rahatça iş bulabilmek için ehliyete başvuruyorlar. İş yerleri çünkü ehliyet şartı arıyorlar” dedi.

Kurs merkezinde ehliyete başvuru yapanlarının neredeyse yarısının yabancı olduğuna dikkat çeken Tamur, “Ehliyet için başvuru yapanların yabancıların başını Suriyeliler çekiyor. Ondan sonra Ukraynalılar, Ruslar, Özbekler, İranlılar ve Afganlar ehliyet başvuru yapıyor. Yabancıların bu kadar yoğun başvuru yapmaları işlerimizi çok olumlu etkiliyor. Ancak diplomaları konusunda sorunlar yaşıyoruz. Bazı yabancıların diplomaları olmadığı halde diploma varmış gibi gösteriyorlar. Yabancılar için sadece direksiyon sınavı yeterli olmalıdır” diye konuştu.

Yabancıların istediği dilde sınava girebildiği bilgisini veren Tamur, yabancıların ehliyet sınavlarında başarı oranının Türk vatandaşlarına göre yüzde 20 civarında geride olduğunu aktardı.

Mersin’de yabancıların yoğun ehliyet başvurusu yapması dikkat çekti