Mersin Valiliği, Müstehcen Tiyatro Oyununa İlişkin Açıklama Yaptı

Mersin Valiliği, Tarsus ilçesinde sahnelenen tiyatro oyununda, "müstehcen ve dini değerleri aşağılayan ifadeler" kullanıldığı gerekçesiyle sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu bildirdi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin Valiliği, Müstehcen Tiyatro Oyununa İlişkin Açıklama Yaptı

MERSİN / BHA

Mersin Valiliği, Tarsus ilçesinde sahnelenen tiyatro oyununda, “müstehcen ve dini değerleri aşağılayan ifadeler” kullanıldığı gerekçesiyle sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu bildirdi.

Mersin Valiliği tarafından yapılan açıklamada;

Tarsus İlçemizde 30.07.2023 Pazar günü Yarbay Semsettin Mahallesi (Pazar Yeri)’nde Tarsus Belediye Başkanlığınca düzenlenen “Yıldızlar Altında Yaz Eğlencesi” isimli tiyatro oyununda “Müstehcen” ve “Dini inanç Değerlerini Aşağılayan” ifadeler kullanıldığı, gösteri yapıldığı ve bu oyunun çocuklar tarafından da izlendiği tespit edilmiştir.
Valiliğimizce konuya ilişkin kapsamlı inceleme başlatılmış, aynı mahiyette Tarsus Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulması üzerine Mersin Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüz de müdahil olmuştur.
İcra edilen gösterinin suç unsuru teşkil etmesi ve mağdurların çocuk olması sebebiyle 5395 Sayılı Çocuk Koruma Kanunu ile 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun hükümleri gereğince;
Aile yapımız ve milli ve manevi değerlerimizle bağdaşmayan, müstehcenlik içeren bir gösteriyi çocukların izlemesine sebebiyet veren, bahse konu gösteriyi düzenleyen, sergileyen ve ilgisi bulunanların tespit edilerek, Türk Ceza Kanunu’nun 226/1-a,b maddelerine istinaden işlem yapılması talebiyle Tarsus Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuştur.
Konuyla ilgili olarak ayrıca idari tahkikat başlatılmıştır” denildi.
Mersin Valiliği, Müstehcen Tiyatro Oyununa İlişkin Açıklama Yaptı