TCDD Genel Müdür Yrd. Doç. Dr. Kazancıoğlu’na Rektör Kızılay’dan plaket

İnönü Üniversitesi Ekolojik Yerleşkesinde Vagonevlerin açılış töreni düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TCDD Genel Müdür Yrd. Doç. Dr. Kazancıoğlu’na Rektör Kızılay’dan plaket

Kayhan İNCEOĞLU  / MALATYA – BHA

6 Şubat 2023 tarihinde büyük yıkımlara yol açan deprem felaketleri sonrasında, İnönü Üniversitesi sağlık çalışanlarının barınma ihtiyacını karşılamak amacıyla, TCDD, İnönü Üniversitesi ve Koç Holding’in iş birliği ile hurda vagonlardan yaşam alanlarına dönüştürülüp yapımı tamamlanan, İnönü Üniversitesi Ekolojik yerleşkesi Hakan Kozan Vagonevleri hizmete açıldı.        Açılış törenine Malatya Valisi Ersin Yazıcı, Malatya Büyükşehir Belediye Başkan V. Mehmet Çolak, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay,  TCDD Genel Müdür Yardımcısı Şinasi Kazancıoğlu, Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Ercan Altın, STK temsilcileri ve sağlık çalışanları katıldı.

“VEFAT EDEN ARÇELİK GENEL MÜDÜR YARDIMCISI HAKAN KOZAN İSMİ HEP ANILACAK”

Hakan Kozan Vagonevleri açılış kurdelesi kesiminden sonra İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay yaptığı konuşmada; 6 Şubat depremleri sonrası İlimizin, en çok etkilenen 4 İl arasında olduğunu, Vagonevler projesine ismi verilen Arçelik Genel Müdür Yardımcısı Hakan Kozan’ın 27 Ağustos akşamı hayatını kaybettiğini, projede büyük katkıları olduğunu ve isminin özelikle bu projeyle hep anılacağını belirtti.

“Türk milleti zor zamanlarda kendisine destek olan hiç kimseyi unutmaz”

Malatya Valisi Ersin Yazıcı, açılış töreninde yaptığı konuşmada “Deprem sonrası hayata geçirilen çok özel bir projeye tanıklık etmek üzere bir aradayız. Öncelikle bu projeyi hayal eden ve hayata geçiren herkese teşekkür ederim. 1999 yılında iki büyük deprem yaşamış ve yakınlarını kaybetmiş bir Düzceli olarak, Arçelik grubuna şunları söylemek isterim. Yıllarca unutulmayacak özel  ve bir o kadar da güzel proje gerçekleştirdiniz.

Türk milleti zor zamanlarda kendisine destek olan hiç kimseyi unutmaz. Arçelik grubu tarafından oluşturulan bu özel mekanda kalacak hocalarımız, deprem korkusu yaşamadan insanlarımıza en üst düzeyde sağlık hizmetini sunmasını temin etmiş oluyorsunuz. Başta hocalarımız olmak üzere,  tüm sağlık ekibi huzur içerisinde rahat bir şekilde yaşamlarına devam edip, bu rahatlık içerisinde insanlara sağlık hizmeti sunmaya devam edecekler. Projede emeği geçen herkese huzurlarınızda teşekkür ediyorum.”  diyerek konuşmasını sonlandırdı.

TCDD Genel Müdür Yardımcısı F. Şinasi Kazancıoğlu’na plaket..

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Kızılay, hurda vagonların Vagon Evler’e dönüştürülmesi sürecindeki katkılarından dolayı TCDD Genel Müdür Yardımcısı Doç.Dr. f. Şinasi Kazancıoğlu’na bir teşekkür plaketi verdi.

Devlet Demiryolları Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. F. Şinasi Kazancıoğlu, TCDD’nin ellerinde atıl halde bulunan, kullanımdan çıkmış  vagonlar acaba bir yaşam alanına dönüşebilir mi fikri kabul görünce TCDD ve Koç Grubu iş birliği ile yaklaşık 100 adet atıl haldeki vagon İnönü Üniversitesi ekolojik yaşam alanına getirilerek proje hayata geçirildi. Vagonlar mevsim şartlarına dayanabilecek,  4 kişilik bir ailenin rahatlıkla yaşayabileceği içerisi tüm eşyalarıyla dayalı döşeli hale getiriliyor.

Yaklaşık 38 metrekare 1+1 ev tipi şeklinde dizayn edilen vagon evlerin önüne ayrıca 80 metrekarelik küçük hobi bahçeleri de ilave ediliyor. Vagonların tüm alt yapı, üst yapı çalışmaları tamamlandıktan sonra evi olmayan üniversite hocalarına teslim edildi. Bu vagon evler sayesinde onlarca üniversite öğretim üyesi barınma sorunun çözüm bulabildiği için Malatya’da kalmaya devam etme kararı aldı,

Malatyalı Bürokrat Devlet Demiryolları Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. F. Şinasi Kazancıoğlu’nun eseri sayesinde Rektör Prof. Dr. Kızılay, vagon evlerin tüm hava koşullarına uygun şekilde inşa edildiğini, kalıcı konutlar hayata geçtikten sonra da vagon evlerin en az 30 yıl lojman olarak hizmet verebileceğini ifade etti.

 

TCDD Genel Müdür Yrd. Doç. Dr. Kazancıoğlu’na Rektör Kızılay’dan plaket