Trakya ve Hamburg’daki işadamları buluştu

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

HAMBURG (BHA)

Hamburg Ticaret Ataşeliği, bölgedeki iş insanları ile Trakya’dan gelen iş insanlarını buluşturan bir toplantı düzenledi. Hamburg’daki Aksa Toplantı salonunda düzenlenen etkinliğe; Hamburg ve çevresindeki iş insanları ile Trakya bölgesinden Hannover’deki Uluslararası ”AGRITECHNICA” Tarım Makinaları ve Teknolojileri Fuarına katılmak için gelen iş insanlarından oluşan 36 kişilik heyeti bir araya getidi. Hannover’de yapılan Dünya’nın önde gelen fuarına katılan temsilciler, fuar sürecini iyi değerlendirerek Hamburg’daki Türk işadamlarıyla da buluaşarak tanışma ve karşılıklı iş yapma imkanı buldular.

Toplantıya katılanlar arasında; Hayrabolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Fehmi Altayoğlu, Lüleburgaz Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Ömer Beşer, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mithat Saygı, Trakya Abigem Genel Müdürü Sinem Ertemel Varan, Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İzzet Volkan, Hayrabolu Ticaret Odası Meclis Başkanı Mehmet Başol, Lüleburgaz Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ufuk Keskin ile birlikte yüze yakın iş insanı katıldı. Organizasyonu Trakya’daki „Avrupa Birliği Türkiye İş Geliştirme Merkezleri (ABİGEM)“ yaparken, Bora Turizm de operasyonu gerçekleştirdi.

Ditib Merkez Cami’ye ait konferans salonundaki, Hamburg Ticaret Ataşeleri Yıldız Onur ve Pelin Ferah’ın evsahipliği yaptığı toplantıya Hamburg Din Hizmetleri Ataşesi Osman Dikeç, Eğitim Ataşesi Lütfü Dede, Çalışma Ataşesi Hasan Basri Arıcı, Ditib Merkez Mescidi Aksa Cami Başkanı Dilaver Pala, Ditib Nord Bölge Başkanı Mehmet Gök katıldılar. Mescidi Aksa Cami İmamı Mesut Bayar’ın sunumunu yaptığı toplantıda ilk konuşmayı Hamburg Din Hizmetleri Ataşesi Osman Dikeç yaptı. Hamburg Ticaret Ataşesi Pelin Ferah kısa bir selamlama konuşması yaptıktan sonra Hayrabolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Fehmi Altayoğlu ile Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İzzet Volkan da birer konuşma yaptılar.

Gecenin ana konuşmasını ise Hamburg Ticaret Ataşesi Yıldız Onur yaparak „Türkiye ve Almanya İkili Ticaret İlişkileri“ konusunda yarım saatlik bir sunum yaptı. Hamburg Ticaret Ataşeliği olarak Hayrabolu, Çorlu, Tekirdağ, Edirne ve Lüleburgaz Ticaret ve Sanayi Odası üyelerinden oluşan Trakya Ticaret Heyetini Hamburg’da ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını belirten Onur „Heyet ile Ataşeliğimiz koordinasyonu ve DİTİB Merkez Camii ev sahipliğinde gerçekleştirdiğimiz etkinlikte Trakyalı ve Hamburglu iş insanlarımızı bir araya getirdik.

Bu güzel organizasyona katılan tüm iş insanlarımıza ve organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ederim“ dedi. Türkiye’nin Trakya bölgesini kapsayan Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne illerinde yüksek cirolu ve hacimli, tarımsal üretim ve tarım makineleri imalatı alanlarında faaliyet gösteren; Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne Ticaret ve Sanayi Odaları Başkan, Yönetici ve Üyelerinden oluşan 36 kişilik bir grubun katıldığı toplantıda iki ülke arasındaki ticaret çalışmaları üzerine rakamsal olarak bilgiler verildi.

Trakya heyetinin yaptığı açıklamada ise; „Hamburg’un bölgenin en hacimli ve en büyük şehirlerinden biri olması ve gelecekteki fabrika sahiplerinin Hamburg bölgesine yatırım yapmak istemeleri nedeniyle Ticaret Odanızı ziyaret ederek izlemeleri gereken prosedürler ve izlemeleri gereken yol hakkında bilgi alışerişinde bulunduk. Aynı zamanda Hamburg bölgesinde tarımsal üretici ve tarımsal pazarlamacı olan Ticaret Odası yönetimi ve üyeleriyle tanışma ve bilgi alışverişinde bulunma fırsatı yakaladık. Akabinde de Hamburg Ticaret Ataşelerimizin düzenlediği toplantıya katılarak bölgedeki iş insanlarıyla tanıuşma fırsatı bulduk. Tarım fuarıyla bunları birleştirerek çok faydalı ve verimli görüşmeler yaptık. Bu görüşmeleri iki ülke arasındaki ticarete yansıtmak istiyoruz“ dedi.

Aksa Konferans Salonu’ndaki toplantıya ağırlıklı olarak Hamburg çevresinde hizmet veren gıda ithalatçıları, gıda toplancıları, restoran ve fırın sahipleri ile market sahipleri katıldılar. Programın sonunda Hayrabolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Fehmi Altayoğlu; organizede emeği geçen Hamburg Ticaret Ataşeleri Pelin Ferah ve Yıldız Onur’a, Din Hizmetleri Ataşesi Osman Dikeç ve Cami Derneği Başkanı Dilaver Pala ile Ditib Nord Başkanı Mehmet Gök’e birer şilt takdim etti.

Daha sonra ikramlar eşliğinde ikili görüşmeler yapılarak Türkiye’den gelen heyet ile Hamburglşu iş insanları birbirleriyle tanışıp fikir alışverişinde bulundular.

Abigem hakkında:
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde ilgili Ticaret ve/veya Sanayi Odalarının ev sahipliğinde Avrupa Birliği (AB) fonları ile 2002 yılında Gaziantep, Kocaeli ve İzmir’de Avrupa Birliği Türkiye İş Geliştirme Merkezleri (ABİGEM) kurulmuştur. İlk üç ABİGEM’in başarısı üzerine, Mayıs 2008’de “Avrupa Birliği Türkiye İş Geliştirme Merkezleri Ağının Yaygınlaştırılması Projesi” başlatılmış ve Türkiye genelinde Avrupa Birliği fonlarıyla 12 ABİGEM daha kurulmuş olup ABİGEM sayısı 15’e çıkmıştır. 2008 yılında kurulan ABİGEM’ler Adana, Afyonkarahisar, Çorum, Denizli, Erzurum, Eskişehir, Kayseri, Konya, Malatya, Tekirdağ, Trabzon ve Uşak’da bulunmaktadırlar. ABİGEM Ağı için AB’nin sağlamış olduğu mali yardım 50 milyon Avro’ya ulaşmıştır.

Trakya ve Hamburg’daki işadamları buluştu