Meteoroloji’den 13 il için ‘sarı’ uyarı: Aşırı sıcaklar için zaman verildi

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) hafta sonuna ilişkin hava durumu raporunda, 13 il için sarı kodlu uyarıda bulundu. Yağışların, Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz'de kuvvetli olması bekleniyor. Hava sıcaklıkları ise salı gününden itibaren artışa geçecek.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Meteoroloji’den 13 il için ‘sarı’ uyarı: Aşırı sıcaklar için zaman verildi

Ankara-BHA

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre hafta sonuna ilişkin hava durumu raporunda, 13 il için sarı kodlu uyarı verildi. Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu, Aksaray, Nevşehir, Niğde, Yozgat, Kayseri, Sivas, Adana, Hatay, Osmaniye, Ordu, Tokat ve Siirt çevrelerinde yerel olarak sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar beklenirken, diğer bölgelerde az bulutlu ve açık bir hava tahmin ediliyor. Yağışların Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu’nun kuzeyi ve Niğde, Kayseri ve Sivas çevrelerinde kuvvetli olabileceği belirtiliyor.

Ayrıca Marmara, Ege, Akdeniz ve Karadeniz kıyılarında hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği, diğer bölgelerde ise mevsim normalleri civarında seyretmesi bekleniyor. Salı gününden itibaren ise hava sıcaklıklarında genel bir artış öngörülüyor.

Meteoroloji Uzmanı Abdullah Macit, gelecek hafta yağışların azalacağını ve sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerine çıkacağını belirtti. Ankara, İstanbul ve İzmir’de ise bu günlerde yağış beklenmezken, hava sıcaklıklarının artması öngörülüyor.

Hava durumu tahminlerine göre:

– Marmara Bölgesi’nde az bulutlu ve açık bir hava bekleniyor.
– Ege Bölgesi’nde az bulutlu ve açık olacakken, iç kesimlerde yer yer parçalı bulutlu geçişler olabilir.
– Akdeniz Bölgesi’nde parçalı ve az bulutlu hava beklenirken, iç ve doğu kesimlerde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar olabilir.
– İç Anadolu’da parçalı ve çok bulutlu hava öngörülürken, bazı bölgelerde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar bekleniyor.
– Batı Karadeniz’de parçalı ve az bulutlu hava tahmin ediliyor.
– Orta ve Doğu Karadeniz’de parçalı ve çok bulutlu hava beklenirken, yer yer sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar görülebilir.
– Doğu Anadolu’da parçalı ve çok bulutlu hava beklenirken, kuzey kesimlerinde kuvvetli yağışlar olabilir.
– Güneydoğu Anadolu’da ise parçalı ve çok bulutlu hava öngörülüyor, bazı bölgelerde sağanak yağışlar ve toz taşınımı bekleniyor.

Meteoroloji’den 13 il için ‘sarı’ uyarı: Aşırı sıcaklar için zaman verildi