Mannheim’da yaşanan vahşi saldırıyı kınıyoruz

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Genel Başkanı Dr. Muharrem Kuzey, Mannheim'da bir saldırganı önlemeye çalışırken hayatını kaybeden genç polis memuru için bir mesaj yayınladı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mannheim’da yaşanan vahşi saldırıyı kınıyoruz

İlhan Kılıç/ Köln- BHA

Kuzey, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Mannheim’daki bıçaklı saldırıda görev başındaki genç polis memuru Rouven L.’nin hayatını kaybetmesi, hepimizi derin bir üzüntüye boğmuştur. Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) olarak, genç polis memuru Rouven L.’nin ailesinin acılarını derinden paylaşıyor; ailesine, mesai arkadaşlarına ve tüm sevenlerine Yüce Allah’tan dayanma gücü ve sabır diliyoruz.

Saldırının yaşandığı ilk gün, DİTİB Baden Württemberg Eyalet Birliği Başkanlığımız da bir yazılı açıklama yaparak bu eylemi siddetli bir şekilde kınamıştır.

DİTİB teşkilatı olarak bizler de saldırganı ve bu vahşi saldırıyı şiddetle kınıyor, kime veya neye yönelik yapılırsa yapılsın, şiddetin her türlüsünün karşısında olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyoruz. Tüm dinlerin bu tür menfur olayları desteklemeyeceğini, her birinin toplumsal barış ortamını gölgeleyen bu tür olayları reddedeceğini biliyoruz. Müslümanlar olarak bizler, Kur’an-ı Kerim’den öğrendiğimize göre, haksız yere tek bir insanın dahi öldürülmesinin, bütün bir insanlığın öldürülmesine eşdeğer olduğuna; tek bir insana hayat vermenin bütün bir insanlığa hayat vermeye eşdeğer olduğuna inanıyoruz (Maide, 5/32).

İnançlarımız, düşüncelerimiz, ırklarımız, dünya görüşümüz, hayat felsefemiz farklı olsa da hepimiz bu dünyada yaşıyoruz ve bu dünyanın bir vatandaşıyız. Tüm bu farklılıklarımıza rağmen hepimiz insanlık ortak paydasında eşitiz. Bu menfur ve vahşi eylem, insanı insan yapan tüm değerlere aykırıdır ve hiçbir durumda mazur görülemez. Kırk yıldır insanların ve toplumların refah ve huzurunu daima gözeten bir kurum olarak, barış ve gelecek adına, bir daha bu tür olayların yaşanmaması temenni ediyoruz. Benzer saldırıların bir daha yaşanmaması için saldırganın en ağır şekilde cezalandırılmasını yetkili mercilerden talep ediyoruz.

Müslümanlar olarak ‎adalet, ‎iyilik, sevgi, saygı, hoşgörü, barış, yardımseverlik ve dayanışma gibi temel prensipler doğrultusunda bir gelecek için hep birlikte dua ediyoruz.”dedi.

 

Mannheim’da yaşanan vahşi saldırıyı kınıyoruz