EFES-2024 Tatbikatı’nda büyük gün

Türk Silahlı Kuvvetlerinin en geniş çaplı , müşterek tatbikatlarından Efes-2024 Tatbikatı'nın seçkin gözlemci günü başladı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

EFES-2024 Tatbikatı’nda büyük gün

Ankara-BHA

EFES-2024 Tatbikatı İzmir’in Seferihisar ilçesindeki Doğanbey Atışlı Tatbikat Bölgesi’nde gerçekleştiriliyor. Tatbikatı Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak’ın beraberlerindeki dost ve müttefik ülkelerin savunma bakanı ve genelkurmay başkanları, TSK komuta kademesi takip ediyor.

11 bin personel katılacak

45 ülkeden yaklaşık 11 bin personel katılacağı tatbikata  katılımcı ülke unsurları ile birlikte oluşturulan müşterek karargah ve birliklerin askeri imkan ve kabiliyetlerinin, verilecek vazifelerin tamamını kapsayacak şekilde geliştirilmesi ve harbe hazırlık seviyesinin idame ettirilmesi amaçlanıyor.

Herhangi bir ülkenin hayali olarak hedef alınmadığı tatbikatta, Birleşmiş Milletlerin Barış Destekleme Harekatı jenerik senaryosundan istifade ediliyor.

45 ülke katılacak

Tatbikat, Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ile Zambiya, Meksika, Gürcistan, Nijerya, Ruanda, Özbekistan, Kamerun, Kongo, Nijer, Kırgızistan, Brezilya, Gambiya, Bosna Hersek, Libya, Birleşik Krallık, Kosova, İtalya, Bahreyn, Somali, Almanya, Burkina Faso, Suudi Arabistan, Bangladeş, Letonya, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuzey Makedonya, Macaristan, Fransa, Pakistan, Arnavutluk, Türkmenistan, Moldova, Gine, Kazakistan, Moğolistan, Uganda, Kore Cumhuriyeti, Avustralya, Tanzanya, Azerbaycan, ABD, Mali, Tunus ve Zimbabve’den olmak üzere 45 ülkeden askeri personel, birlik ve unsurların katılımıyla icra ediliyor.

EFES-2024 Tatbikatı’nda büyük gün