KKTC Cumhurbaşkanı Tatar’a Giresun’da Fahri Doktora ünvanı verildi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar’a Giresun’da Fahri Doktora ünvanı verildi

Fahri doktora tevcih törenine, Giresun Valisi Mehmet Fatih Serdengeçti, Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, Giresun Milletvekili Ertuğrul Gazi Konal, KKTC Trabzon Başkonsolosu Erek Çağatay, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Baş ile birlikte ilimizin üst düzey protokol üyeleri katıldılar.

Rektörlük binası önünde Rektör Prof. Dr. Yılmaz Can tarafından karşılanan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar,  diploma tevcih töreninin ardından, Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonunda “KKTC’nin Türk Dünyası İçerisindeki Stratejik Önemi” konulu bir konferans verdi.

Fahri diploma tevcih töreninde ilk olarak Rektör Prof. Dr. Yılmaz Can söz alarak, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a, dirayetli ve ferasetli yönetimi ile Kıbrıs Türk Halkının hak ve özgürlük mücadelesine verdiği güçlü ve saygın katkılarından dolayı, Giresun Üniversitesi Senatosu’nun 29 Eylül 2023 tarih ve 2023-244/1 sayılı kararı doğrultusunda, Sosyal Bilimler Enstitüsü Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı tarafından fahri doktora ünvanı verildiğini açıkladı.

Rektörün ardından kürsüye gelen Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu da, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı Giresun’da ağırlamaktan onur duyduklarını dile getirerek, Giresun halkının her zaman Kıbrıs Türklerinin haklı davasının arkasında durduklarını dile getirdi.

Giresun Milletvekili Ertuğrul Gazi Konal ise yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türklerinin son yüzyıl boyunca verdiği şanlı mücadelenin tarihinden örnekler vererek, “Yavru vatan Kıbrıs’ın bu haklı mücadelesine destek veren herkesi minnetle yad ediyor, şehit ve gazilerimize minnetlerimi sunuyorum” dedi.

Son olarak kürsüye gelen, Giresun Valisi Mehmet Fatih Serdengeçti de, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanını şehrimizde misafir etmekten şeref duyduklarını dile getirerek, şanlı Kıbrıs tarihinin şehit ve gazilerine ben de minnet ve şükran duygularımı bir kez daha ifade ediyorum, dedi.

Törende, Giresunlu Kıbrıs Şehitlerinden Ülkü Akbulut’un hikayesine de yer verildi. Şehidin hikayesinin okunması sırasında salonda duygusal anlar yaşandı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın özgeçmişinin okunmasının ve Kıbrıs davasında verdiği mücadeleyi anlatan filmin gösteriminin ardından fahri diploma tevcih törenine geçildi.

Rektör Prof. Dr. Yılmaz Can tarafından akademik cübbe giydirilen Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a daha sonra yine Rektör tarafından fahri doktora diploması tevcih edildi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile birlikte Giresun Valisi Mehmet Fatih Serdengeçti, Giresun Milletvekili Ertuğrul Gazi Konal, Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu günün anısına hatıra fotoğrafı çekildikten sonra, törenin konferans bölümüne geçildi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs Türklerinin özgürlük mücadelesini özetlediği konferansta, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluş süreci hakkında da bilgiler vererek, son asırda yaşanan gelişmeler ve bu gelişmelerin sonuçları hakkında detaylı bilgiler sundu.

Konferansın ardından Rektörlük Makamına geçilerek, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile birlikte il protokolümüz bir süre sohbet etti.

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar’a Giresun’da Fahri Doktora ünvanı verildi