Emlak sektörünün sorunları Ankara’da masaya yatırıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sıtkı Taşel / ELAZIĞ – BHA – El-Aziz Emlakçılar Dernek Başkanı Nuri Gülyüz ve beraberindeki heyet, emlak sektörünün sorunlarıyla alakalı Ticaret Bakanı Ömer Bolat ile bir araya geldiler.

Emlak sektörünün sorunlarıyla alakalı ziyretlerde bulunan El-Aziz Emlakçılar Dernek Başkanı Nuri Gülyüz ve beraberindeki heyet ziyaretin ardından açıklama yaptı.

El-Aziz Emlakçılar Dernek Başkanı Nuri Gülyüz heyet adına yaptığı açıklamada, “Taşınmaz ticareti yönetmeliği 5 Haziran 2018’de yürürlüğe girmişti. Yaklaşık beş yıldır, hem biz sektör temsilcileri olarak hem de vatandaşlarımızdan gelen talepleri Ticaret Bakanlığı’na iletiyoruz. Ayrıca gayrimenkul sektöründeki fahiş fiyat artışları konusunda endişelerimizi dile getiriyoruz. Bu taleplerimiz ve eksik gördüğümüz konular nihayet karşılık buldu. Emlak sektöründe fiyat artışlarının ve sektör içinde adil rekabeti bozan uygulamaların engellenmesi için atılacak adımlar hakkında Türkiye Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) olarak Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat’ın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya katıldık. Elazığ’ı temsilen, Emlakçılar Derneği Başkanı Nuri Gülyüz ve Elazığ Esnaf ve Sanatkarlar Karma Oda Başkanı Hakan Albayrak katıldı. Başkan Gülyüz, uzun yıllardır sektörümüze zarar veren kayıt dışı faaliyetler ve 1 Kasım 2023 tarihinde denetlenmeye başlanacak olan internet satış portalları, emlak firmaları ve sahibinden ilanları hakkında bilgi verdi. Bu konuda olumlu geri dönüşler aldık. Artık sektörün daha düzenli bir yapıya kavuşacağını belirtmek isterim. Herkes emlakçılık yapamayacak. Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın 1500 memur alımı planlaması, denetim mekanizmalarının güçlenmesine büyük katkı sağlayacak. Denetim mekanizmalarının eksikliklerini her zaman vurguluyoruz ve Türkiye Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) olarak eksikliklerin giderilmesi konusunda destek olacağımızı belirtmek istiyorum. Emlakçı olmak isteyenlerin belli kriterlere uyması gerektiğini bir kez daha vurguluyorum. Vergi mükellefi olmaları, oda kayıtlarının olması, mesleki yeterlilik ve 100 saatlik kurs bitirme belgesine sahip olmaları gibi şartları yerine getirmeleri gerekiyor. Bu kurallara uymayanların sektörde faaliyet göstermelerine izin verilmeyecektir. Son olarak, Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat’a ve TEMFED Başkanı Hacı Ali Taylan’a, Elazığ Esnaf ve Sanatkarlar Karma Oda Başkanı Hakan Albayrak’a teşekkür ederim. Meslektaşlarımız adına bu destekleri için minnettarız” dedi.

Emlak sektörünün sorunları Ankara’da masaya yatırıldı