“Ağrı Geleneksel Bilim Dolu Günler” Bilim Şenliği Başladı

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’nin (AİÇÜ) de paydaşları arasında yer alan Ağrı Valiliği koordinesinde ve Ağrı İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 28-30 Mayıs 2024 tarihleri arasında düzenlenecek “Ağrı Geleneksel Bilim Dolu Günler” temalı Bilim Şenliği başladı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“Ağrı Geleneksel Bilim Dolu Günler” Bilim Şenliği Başladı

Servet ARSLAN/AĞRI-BHA

Ağrı Millet Bahçesi’nde düzenlen Bilim Şenliği’nin açılış törenine Ağrı Valisi Mustafa Koç ve eşi Neslihan Gül Koç, Ağrı Cumhuriyet Başsavcısı Adem ÇALIŞ, AİÇÜ Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut, Ağrı İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Kökrek, il protokolü, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Açılış töreni öncesinde Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut, Ağrı Valisi Mustafa Koç, il protokolü ve öğrenciler ile Abide Meydanı’ndan Millet Bahçesi’ne kadar gerçekleştirilen kortej yürüyüşüne katıldı.

Törende konuşan AİÇÜ Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut, bilim şenliği kapsamında düzenlenecek çeşitli etkinlikler sayesinde öğrencilerin, bilimsel dünyayı daha yakından tanıma fırsatı bulacağını ve bu süreçte edindikleri bilgi ve deneyimlerin onların akademik ve kişisel gelişimlerine önemli katkı sağlayacağını söyledi.

Bilimsel düşüncenin merak duygusu ile başladığını ifade eden Prof. Dr. Karabulut, “Bilim, insanlığın en güçlü araçlarından biridir. Doğayı anlama, sorunlara çözüm bulma ve hayat kalitesini artırma yolunda bizlere rehberlik eder. Özellikle gençlerimizin bilimsel düşünceye olan ilgisini artırmak ve onları araştırmaya teşvik etmek, geleceğimiz için büyük bir önem taşımaktadır. Ortaöğretim Bilim Şenliği, bu hedefe ulaşmak için atılmış önemli adımlardan biridir. Bugün burada, okullarımızda bilimle uğraşan, araştıran ve üreten gençlerimizin projelerini ve çalışmalarını göreceğiz. Her bir proje, öğrencilerimizin ne kadar yaratıcı, meraklı ve çalışkan olduğunu göstermektedir” diye konuştu.

Bilim şenliğinin, öğrencileri daha büyük keşiflere teşvik etmek için çok iyi bir fırsat olduğunu dile getiren Prof. Dr.  Karabulut, “Öğrencilerin, çevrelerinde gördükleri olayları sorgulamaları, neden-sonuç ilişkilerini araştırmaları ve bu süreçte yeni bilgiler edinmeleri, bilimsel yöntemin temelini oluşturur. Burada sergilenecek projeler, sadece öğrencilerimizin bireysel başarıları değil, aynı zamanda öğretmenlerimizin ve ailelerimizin de emeğinin bir yansımasıdır. Gençlerimizin başarıya ulaşmasında onlara rehberlik eden, destek veren ve cesaretlendiren tüm öğretmenlerimize ve velilerimize teşekkür ediyorum. Bu bilim şenliğinin, öğrencilerimiz için ilham verici ve eğitici olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi olarak çok önemli ve güçlü bir alt yapıya sahip olduklarını belirten Prof. Dr. Karabulut, “Geleceğimizin teminatı olan gençlerimize büyük önem veriyoruz. Üniversitemizde, TÜRKAK tarafından akredite unvanı alan Merkezi Araştırma ve Uygulama Laboratuvarımız bulunmaktadır. Hem bu laboratuvarımız hem de diğer tüm imkanlarımız için kapımızın genç kardeşlerimize her zaman açık olduğunu ifade etmek istiyorum. Bilim şenliğinin düzenlenmesinde emeği bulunan başta Ağrı Valimiz sayın Mustafa Koç olmak üzere eğitim camiamıza ve tüm sponsorlarımıza teşekkür ediyor, bilim şenliğinin hayırlı olmasını diliyorum. Hep birlikte, bilimin aydınlattığı yolda ilerlemek ve geleceğimizi daha parlak kılmak için çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Ağrı Valisi Mustafa Koç ise insan kaynağı faktörünün, güçlü toplumların ve devletlerin inşa edilmesinde önemli bir etkiye sahip olduğunu belirtti. Vali KOÇ, insan kaynağının yaşamın her alanında etkin ve doğru bir şekilde kullanılması gerektiğini söyledi.

Vali Koç, bilim şenliğinin düzenlenmesinde katkısı bulunan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.

Törenin ardından, Rektörümüz Prof. Dr. Karabulut, Ağrı Valisi Mustafa Koç ve il protokolü ile öğrencilerin atölye çalışmalarının, sunumlarının ve sergilerinin yer aldığı stantları ziyaret etti.

 

“Ağrı Geleneksel Bilim Dolu Günler” Bilim Şenliği Başladı