İngiltere’de tarihi konserlerin sonuncusu Manchester ‘da gerçekleşti

Kurucu başkanlığını ve şefliğini Bestekar, Ses Sanatçısı ve Koro Şefi Suat Sancar'ın yaptığı; Manchester Türk Sanat Müziği Korosu 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramında muhteşem bir konser verdi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İngiltere’de tarihi konserlerin sonuncusu Manchester ‘da gerçekleşti

İsmail Karakaş/Londra-BHA

İngiltere’nin üç büyük şehrini kapsayan; Atatürk’ün sevdiği şarkı ve türkülerden oluşan repertuvar ile Cumhuriyetin 100. yılına özel konserler serisinin sonuncusu Manchester’da, Manchester Türk Sanat Müziği Korosunun konseriyle sonlandı.

Korolar Başkanı,Şef Suat Sancar’ın projesi ile İngiltere tarihinde bir ilk olan Cumhuriyet Konserleri serisi ilk olarak 27 Nisan’da Birmingham Türk Sanat Müziği Korosu’nun konseriyle başladı. 4 Mayısta başkent Londra’da Londra, Birmingham, Manchester Türk Sanat Müziği Koroları ortak konseri başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.

 

NWTCA (North West Turkish Community Association Manchester) ile ortak düzenlenen,19 Mayıs pazar akşamı saat 19:19 ‘da başlayan konserde Manchester TSM Korosu coşkulu ve başarılı bir performans sergiledi. Londra ‘da Sanatçı Suat Sancar’ın koroları üç Türk Devleti Bayrakları altında Türkiye, Azerbaycan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşlarını bir araya getirerek Cumhuriyetin 100.yılını coşkuyla dünyaya duyurmuştu. Manchester Başkonsolosu Seyfi Onur Sayın, Konsolos Safa Sert, Muavin Konsolos Metin Güler; eşleri ile birlikte konsere iştirak ettiler.

Protokolün yanısıra, North West bölgesinde yaşayan sanatseverlerin doldurduğu salon Pars Wood Road Church Türk Müziği nağmeleri ile kulakların pasını sildi.

Konserin sunuculuğunu Birmingham TSM Korosu Başkan Yardımcısı Günay Measey’in yaptığı programda, solistler ise sırasıyla; Serap Yıldırım, Neşe Şener Brown, Müge Stubbert, Ebru Tez, Bahar Çaylak, Atilla Sancar, Esra Sevimli, Gülçin Bulut, Halil Lale, Nesli Arı oldu.

Konuk Sanatçı bölümünde kanuni Naci Göçen, kendisine ait seslendirdiği bir  bestesiyle geceye renk kattı.Birmingham TSM Korosu’ ndan gecede görevli solistlerin yanısıra, Birmingham TSM Korosu Yönetim üyelerinden Sosyal Etkinlikler Başkanı Deniz Ahmed’de gecede yer aldı.Konserin son solosu ise Koro Şefi Suat Sancar ‘ın kendisine ait seslendirdiği bestesi “Sen Kal Buralarda ” eseri oldu.

Konserin sonunda sahneye davet edilen, Başkonsolos Seyfi Onur Sayın yaptığı konuşmada başarılı konser için Şef Suat Sancar ‘a ve tüm koristlere tebrik ve teşekkürlerini ifade ederek, böylesi anlamlı bir gecede bulunmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi,birlik ve beraberliğin önemine vurgu yaptı. Koroyu destekleyen sponsor firma temsilcilerine  plaket takdiminde bulunmak üzere Başkonsolos Seyfi Onur Sayın, Konsolos Safa Sert  ve Muavin Konsolos sırasıyla Şef Suat Sancar tarafından sahneye davet edildi.Sancar, Manchester Başkonsolosluğunu temsilen gelen heyeti koro içerisine alarak final eseri olan “Hoş Gelişler Ola Mustafa Kemal Paşa ” marşını koristlerle birlikte seslendirdi.

Gecenin sonunda; Korolar Başkanı ve Şefi Suat Sancar ise konuklara hitaben; Birlik ve beraberliğimize vesile olan; Atatürk’ün Sevdiği Şarkı ve Türkülerden oluşan repertuvar ile Cumhuriyetin 100.Yılına Özel Konser için Manchester TSM Korosu üyelerini, ardından, konuk koro Birmingham TSM Korosu üyelerini ayrı ayrı tebrik etti.

İngiltere’de tarihi konserlerin sonuncusu Manchester ‘da gerçekleşti