CHP’li Güneşhan: Çocuklarımızı açlığa alıştırmayın 

CHP Çanakkale Milletvekili İsmet Güneşhan, İYİ Parti grup önerisi üzerine MEB bütçesinden aktarılan fonlar hakkında TBMM'de söz aldığı konuşmasında ; " Ülkemizde bugün çocuklarımız maalesef açlığa alıştırılıyor, sağlıklı gıdaya erişim her geçen gün daha da zorlaşıyor" dedi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP’li Güneşhan: Çocuklarımızı açlığa alıştırmayın

BİROL GÜNGÖRDÜ / ÇANAKKALE – BHA

CHP Çanakkale Millletvekili İsmet Güneşhan, TBMM Genel Kurulunda  İYİ Parti Grubunun önerisi üzerine MEB Bütçesinden Maarif Vakfı’na aktarılan fonlarla ilgili TBMM Genel Kurulunda söz aldı.

Güneşhan konuşmasında şunları söyledi ;

31 Mart yerel seçimlerinde vatandaşlarımız bu iktidara, bu tek adam rejimine öyle bir ders verdi ki hepimiz bunu çok yakından biliyoruz. Ancak anlaşılıyor ki bu iktidar kendine bundan yeteri kadar ders almamıştır. Dün Hakkâri Belediyesine kayyum atandı. Yargı kararı olmaksızın salt bir soruşturmaya dayanarak alınan bu karar kabul edilemez, bu kararı şiddetle kınıyorum. Madem seçilen Belediye Başkanının seçilme yeterliliği yoktu, neden Belediye Başkanı adaylığına izin verildi? Kayyum atanması, Hakkârili hemşehrilerimizin 31 Martta sandığa yansıyan iradesinin gasbedilmesidir. Öyle anlaşılıyor ki iktidar her zaman olduğu gibi yine demokrasiye tahammül edememiştir.

“Türkiye Maarif Vakfına aktarılacak olan kaynak 5,7 milyar lira”

Değerli arkadaşlar, bugün Türkiye Okul Yemeği Koalisyonu temsilcileriyle bir araya geldik, oldukça verimli bir görüşmeyi gerçekleştirdik. Millî Eğitim Bakanlığı bütçesinden bu yıl Türkiye Maarif Vakfına aktarılacak olan kaynak 5,7 milyar liradır. Türkiye Maarif Vakfına ait 416 eğitim kurumunda, yaklaşık 50 bin öğrenci bulunmaktadır. Vakıf, öğrenci başına 115 bin lira para harcamaktadır. Bu rakam Millî Eğitimin öğrenci başına yaptığı harcamanın tam 2 katıdır. Anaokulundan lise son sınıfa kadar devlet okullarında okuyan milyonlarca öğrencimiz var. Buradan sormak istiyorum değerli arkadaşlar: Türkiye Maarif Vakfına böyle büyük bir bütçe aktarmaktansa, bu bütçe, en azından okul öncesi seviyesindeki öğrencilerimizin sağlıklı gıdaya ve temiz suya erişimi için kullanılsa daha faydalı olmaz mı?

” Çocuklarımız maalesef açlığa alıştırılıyor” 

Bakın, değerli arkadaşlar, Dünya Çocuk Gıda Kuruluşunun yayımladığı bir rapora göre, öğrenciye harcanan her bir birim 9 katı geri dönüyor. Ülkemizde bugün çocuklarımız maalesef açlığa alıştırılıyor, sağlıklı gıdaya erişim her geçen gün daha da zorlaşıyor. Bunu kolaylaştırmak bizim elimizde. Alın, size tarihî bir fırsat. Bahsedilen vakıflara aktaracağınız bu büyük paraları gelin geleceğimiz olan çocuklarımız için hep beraber harcayalım.

“Özel eğitim kurumlarında kölelik koşulları hüküm sürüyor”

Değerli arkadaşlar, bir başka konu öğretmen sendikası. Son üç yılda, defalarca olduğu gibi, yine Ankara sokaklarındaydılar çünkü çok haklı bir hakkın peşinde, çok meşru bir mücadelenin içinde oldular. Özel eğitim kurumlarında kölelik koşulları hüküm sürüyor, maalesef Millî Eğitim Bakanlığı bu durumu izliyor. Bu düzen artık son bulmalıdır. Yüz binlerce öğretmen, veliler, meslek örgütleri, öğrenciler, tüm toplum “Öğretmenler asgari ücretle çalıştırılmamalı.” derken, Millî Eğitim Bakanlığı buna kulak tıkayamaz, göz yumamaz. Çok yakında öğretmenlik meslek kanunu Meclise gelecek değerli arkadaşlar. Yine, her zaman olduğu gibi, bu kanunu milletvekilleri değil de saray hazırlayacak. Bir önceki kanunda özel eğitim öğretmenlerinin adı hiç anılmamıştı. Bugün artık taban maaş hakkı geri getirilmeli, denetimler artırılmalı, sigortasız, öğretmenlik dışı unvanlarla çalıştırma sonlandırılmalıdır. Belirli süreli sözleşme bitirilmelidir değerli arkadaşlar. Tüm zorlu şartlara rağmen eğitim yükünü omuzlayan öğretmenlerin tamamı devlet ya da özel okul fark etmeksizin Millî Eğitim Bakanlığı personeldir ve kamusal bir alanın emekçileridir. Bakanlık bu sorunları düzenlemek zorundadır.Yüce Meclisimizi saygıyla selamlıyorum.”

CHP’li Güneşhan: Çocuklarımızı açlığa alıştırmayın