Aydın Efeler Belediye Başkanı Atay, CHP’den İstifa Etti

Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) istifa etti. Başkan Atay, CHP Aydın İl Başkanı Hikmet Saatçı, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na ateş püskürdü.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Aydın Efeler Belediye Başkanı Atay, CHP’den İstifa Etti

Başkan Mehmet Fatih Atay’ın, Efeler Nevzat Biçer Nikah Salonu’nda düzenlediği basın toplantısına, CHP’li eski il başkanları başta olmak üzere yüzlerce partili ve bazı mahalle muhtarları katıldı.

Hayatının en zor basın açıklamasını yapacağını söyleyerek sözlerine başlayan Başkan Atay, Çine’de doğduğunu ve babasının Çine’de CHP’den belediye meclis üyeliği yaptığını söyledi. Kardeşinin doktor ve 2 dönem Aydın Tabip Odası Başkanlığı yaptığını belirten Atay, “Ben de Ankara Hukuk Fakültesi mezunuyum. Uzun yıllar avukatlık yaptım. SODEP, SHP Çine kuruculuğu yaptım. CHP İl Başkan Yardımcılığı ve İl Başkanlığı yaptım. 20. 23. Ve 24. Dönem Aydın Milletvekili olarak görev yaptım. TBMM’de Başkanlık Divanı’nda görev yatım. Parti Meclisi üyeliği ve Merkez Yönetim Kurulu üyeliği görevlerinde bulundum. Şimdi de Efeler Belediye Başkanı olarak görev yapmaktayım” sözleri ile öncelikle CHP ile olan bağını dile getirdi.

KILIÇDAROĞLU’NA SİTEM ETTİ

Efeler Belediye Başkanı olarak 4 buçuk yıldır görev yaptığını hatırlatan Başkan Atay, “Belediye başkanı seçildikten sonra Kemal Kılıçdaroğlu ilk kez Aydın’a geldi. Kılıçdaroğlu bu ziyaretinden sonra 3 kez daha Efeler’e geldi. Ancak, bu 3 kez de Aydın İl Başkanlığı’na, Efeler Belediye Başkanlığı’na uğramadı. 3 kez geldi Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne gitti. Kılıçdaroğlu’na üzüldük. Bırakın belediyeyi, 4 buçuk yıllık süreçte sadece kadınlarımızın çalıştığı, yüzde yüz kadın emeği tarımsal ürün fabrikamızı ziyaret etmeyi gerek görmedi. Patentini aldığımız 12 Kitap Kafemizi bile Kılıçdaroğlu ziyaret etme gereği duymadı. Aydın’da bir ilki gerçekleştirdiğimiz, 400 çocuğun eğitim gördüğü otizm yaşam merkezini ziyaret etme gereği duymadı. 6 hanım evimizde kadınlarımız beklerken, Kılıçdaroğlu ziyaret etmeyi gerek görmedi. Avrupa’nın ikinci en büyük açık hava olan Aziz Sancar Bilim ve Matematik Parkı’nı ziyaret etme gereği duymadı. 500 fakir çocuğumuza eğitim verdiğimiz EFESEM Akademi’yi ziyaret etme gereği duymadı. Aydın’da bir ilki gerçekleştirdiğimiz Down Kafe’deki çocuklarımızla birlikte olmayı gerek görmedi” diyerek CHP Genel Başkanına sitem etti.

“CHP’LİLER BU TELAŞIN NEDENİNİ BİLİYORDU”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun son Aydın ziyaretini de değerlendiren Atay, “Kılıçdaroğlu 30 Ağustos’taki Aydın’a gelişinde 81 il belediye başkan adayını açıklamazken bir anda Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı olarak Özlem Çerçioğlu’nu açıkladı. Adayların belirlenme süreci PM’ye ait Kılıçdaroğlu. Rakibi de yokken bu ne telaş. Yetkisiz olarak açıklama gereği duydunuz? Ekrem İmamolu’nu, Mansur Yavaş’ı, Zeydan Karalar’ı açıklamadınız da Aydın’ın ne özelliği var? Bütün Türkiye şok yaşadı. Bir anda Özlem Çerçioğlu açıklandı. Ama Efeler’deki CHP’liler hiç merak etmedi. Çünkü nedenini biliyordu” açıklamasını yaptı.

“ORADA UYGULADIĞINIZ KURALI NEDEN EFELER’DE UYGULAMADINIZ?”

CHP’nin Aydın’da yaptığı delege seçimlerini eleştiren Atay, “CHP delege seçimlerinde tarihin en kötü eylemleri gerçekleşti. 2 listeyle girilecek seçimde il başkanı ve eski ilçe başkanı sandıkları tuttu. Diğer listedeki arkadaşlardan temsilci olsun dedi hayır dediler. 17 ilde durmadı ama ‘Efeler ilçesinde duracağım’ dedi. Rakipten birinin temsilci olarak durmasına izin vermediler. Beyaz zarf demokratik değil dendi ama beyaz zarf kullandılar. ‘Yönetmelik gereği her muhtarlığa sandık konulması gerekir’ denildi, ‘Hayır’ dediler. 80 metrekare yerde 50 metrekare yerde yaptılar. Katıldığım Belediye Başkanları Toplantısı’nda Kılıçdaroğlu’na, anti demokratik işlemin iptalini yapın dedik. ‘500 kilometre adalet için yürüdünüz. Bırakın Türkiye’deki adaleti parti içindeki adaleti sağlayın’ dedim. Hiçbir cevap alamadık. Hiçbir şey çıkmadı. Partimiz öyle bir duruma gelmiş ki bu itirazlar 10 gün sonra MYK’nın önüne geldi. Sizin yandaş olduğunuz Sivas, Kayseri ve Adana’da delege seçimlerini kaybedince iptal ettiniz. Her mahalleye sandık koymadıkları, beyaz zarf kullandıkları için iptal ettiler. Aydın’da ne oldu yapmadılar. Çünkü yandaşları Özlem Çerçioğlu var. Orada uyguladığınız kuralı neden Efeler’de uygulamadınız? Çünkü yandaşınız sizinle beraber” ifadelerine yer verdi.

“PARTİNİN GELDİĞİ NOKTA BU”

CHP Aydın İl Başkanı hakkında da suçlamalarda bulunan Başkan Mehmet Fatih Atay, “CHP Aydın İl başkanı partisinin belediye başkanı hakkında yapılan eleştiriyi sosyal medyada yaymak için emir veriyor. Genel başkan bu benim il başkanım değil, sizin ve Özlem Çerçioğlu’nun il başkanı. Genel başkan Özlem Çerçioğlu’nu arayacak, o da ‘Onlar benim adamım’ diyecek. Partinin geldiği nokta bu. Kılıçdaroğlu Söke’de yaptığı konuşmada bir şey söyledi. ‘Özlem Çerçioğlu o kadar başarılı ki diğer belediye başkanları onu örnek alıyor’ dedi. Ben onun hiçbir şeyini örnek almıyorum. Aman ha beni karıştırma. Böyle bir cümle kurma gereği duyarsanız Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay hariç deyin” dedi.

“O DA BENİM MADALYAM”

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun yargılanmaya devam ettiğini hatırlatan Atay, “Kılıçdaroğlu sizin bilginiz yok herhalde. Çerçioğlu’nun ağır cezada dosyaları var. İhaleye fesat karıştırma, özel ve resmi belgede sahtecilik gibi ağır suçları kapsamaktadır. Bir asfalt ihalesi yaptılar, 32 milyon TL’yi hiç ettiler. Siz nasıl parti yöneticisisiniz. Bu doğru mu değil mi? diye araştırma gereği duymuyor musunuz. Doğruysa Özlem Çerçioğlu hakkında, değilse benim hakkımda gereğini yapın. 4 buçuk yıllık dönem içinde 21 kez denetimden geçtik. Hakkımızda herhangi suçtan dolayı hiçbir dava açılmadı. 1 tek soruşturmamız var. O da benim madalyam. Danıştay’da kesinleşmedi. Jeotermal tesislere ruhsat vermedim diye açıldı. Hidrojen sülfür gazının halkımızı zehirlememesi için ruhsat vermeyeceğim” diye konuştu.

“YAVUZ HIRSIZ EV SAHİBİNİ BASTIRIYOR”

Yaptığı hizmetlerin açılış törenlerinde CHP İl Başkanı ile milletvekillerinin korkudan katılamadığını söyleyen Atay son olarak şu ifadelere yer verdi;

“Belediye olarak yaptığımı tüm törenlerimize CHP’nin il başkanı, milletvekilleri ne de ilçe başkanları katılamıyorlar. İYİ Parti, Gelecek, DEVA, MHP, Saadet Partisi’nin il ve ilçe başkanları geliyor. Özlem Çerçioğlu’ndan korkmadan gelen partilerimiz. Hepsine teşekkür ediyorum. Ben geçenlerde partide ev sahibiyim dedim. Ne yalan söyleyeyim yavuz hırsız ev sahibini bastırıyor. Aydın’da CHP yoktur Özlem Çerçioğlu partisi vardır. Bu nedenle partimden istifa ediyorum. Görevimi bağımsız belediye başkanı olarak sürdüreceğim.”

Aydın Efeler Belediye Başkanı Atay, CHP’den İstifa Etti